Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Pád fotbalového chrámu. Jak Maracanã přišla o duši

16. září 2023
Sdílejte:
Byl největší, zažil největší návštěvu všech dob. Pelé tu vstřelil svůj tisící gól. Chodilo se sem bavit celé Rio, bohatí i chudí. Dnes je ze slavného Maracanã průměrný stadion pro střední třídu. Jako by snad ani nebyl v Brazílií.
Dvě dominanty Ria: Socha Krista Spasitele ukazuje na Maracanã.Foto: marchello74 / Shutterstock

V červnu slavil třiasedmdesáté narozeniny jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů na světě: Estádio Jornalista Mário Filho v Riu de Janeiru. Nejen v Brazílii je známější jednoduše pod názvem Maracanã.

Přinejmenším v samotném Riu ale není moc lidí, kteří by se domnívali, že je důvod k oslavám – stadion Maracanã v posledních letech postupně ztratil původní význam i všeobecnou oblibu fotbalových fanoušků velkých klubů, které na něm stále hrají.

Důvodem jsou především opakované přestavby, které legendární stadion odcizily fanouškovské základně a proměnily ho spíš v symbol korupce než brazilské lásky k fotbalu.

Valný vztah k Maracanã už ostatně nemá ani Flamengo – jeden ze dvou klubů, které stadion historicky spravují a odehrály na něm nespočet slavných her. Jeho vedení už několik let plánuje stavbu vlastního obřího stadionu.

Jeden stadion, tři jména

Dlouhá historie stadionu Maracanã se začala psát v roce 1946, když byla Brazílie zvolena pořadatelem vůbec prvního mistrovství světa ve fotbale od vypuknutí druhé světové války. Pro tehdy ještě chudou zemi, která teprve nedávno nastoupila cestu od fašizující diktatury Getúlia Vargase ke křehké demokracii, to byla výjimečná příležitost představit se světu.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.