E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Pád fotbalového chrámu. Jak Maracanã přišla o duši

16. září 2023
Sdílejte:
Byl největší, zažil největší návštěvu všech dob. Pelé tu vstřelil svůj tisící gól. Chodilo se sem bavit celé Rio, bohatí i chudí. Dnes je ze slavného Maracanã průměrný stadion pro střední třídu. Jako by snad ani nebyl v Brazílií.
Dvě dominanty Ria: Socha Krista Spasitele ukazuje na Maracanã.Foto: marchello74 / Shutterstock

V červnu slavil třiasedmdesáté narozeniny jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů na světě: Estádio Jornalista Mário Filho v Riu de Janeiru. Nejen v Brazílii je známější jednoduše pod názvem Maracanã.

Přinejmenším v samotném Riu ale není moc lidí, kteří by se domnívali, že je důvod k oslavám – stadion Maracanã v posledních letech postupně ztratil původní význam i všeobecnou oblibu fotbalových fanoušků velkých klubů, které na něm stále hrají.

Důvodem jsou především opakované přestavby, které legendární stadion odcizily fanouškovské základně a proměnily ho spíš v symbol korupce než brazilské lásky k fotbalu.

Valný vztah k Maracanã už ostatně nemá ani Flamengo – jeden ze dvou klubů, které stadion historicky spravují a odehrály na něm nespočet slavných her. Jeho vedení už několik let plánuje stavbu vlastního obřího stadionu.

Jeden stadion, tři jména

Dlouhá historie stadionu Maracanã se začala psát v roce 1946, když byla Brazílie zvolena pořadatelem vůbec prvního mistrovství světa ve fotbale od vypuknutí druhé světové války. Pro tehdy ještě chudou zemi, která teprve nedávno nastoupila cestu od fašizující diktatury Getúlia Vargase ke křehké demokracii, to byla výjimečná příležitost představit se světu.

Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.