V červnu slavil třiasedmdesáté narozeniny jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů na světě: Estádio Jornalista Mário Filho v Riu de Janeiru. Nejen v Brazílii je známější jednoduše pod názvem Maracanã.
Přinejmenším v samotném Riu ale není moc lidí, kteří by se domnívali, že je důvod k oslavám – stadion Maracanã v posledních letech postupně ztratil původní význam i všeobecnou oblibu fotbalových fanoušků velkých klubů, které na něm stále hrají.
Důvodem jsou především opakované přestavby, které legendární stadion odcizily fanouškovské základně a proměnily ho spíš v symbol korupce než brazilské lásky k fotbalu.
Valný vztah k Maracanã už ostatně nemá ani Flamengo – jeden ze dvou klubů, které stadion historicky spravují a odehrály na něm nespočet slavných her. Jeho vedení už několik let plánuje stavbu vlastního obřího stadionu.
Dlouhá historie stadionu Maracanã se začala psát v roce 1946, když byla Brazílie zvolena pořadatelem vůbec prvního mistrovství světa ve fotbale od vypuknutí druhé světové války. Pro tehdy ještě chudou zemi, která teprve nedávno nastoupila cestu od fašizující diktatury Getúlia Vargase ke křehké demokracii, to byla výjimečná příležitost představit se světu.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného mementu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Předvede brankář superman další skvělou show? Uvidíme na hřišti Alishu Lehmannovou? A zvládnou anglické lvice první krok za obhajobou Eura? V další porci víkendových analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na Mistrovství světa klubů v USA a Euro žen ve Švýcarsku.
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!