E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Kousek z platu na pomoc předchůdcům. Jak Sparta pomáhá

31. prosinec 2023
Sdílejte:
Založení nadačního fondu před deseti lety byl v rámci strategie klubu jeden z nejdůležitějších kroků. Přineslo nám to neskutečné množství pozitivních emocí a upevnění sparťanské rodiny, říká generální ředitel Sparty Tomáš Křivda. Přečtěte si, jak může fotbal pomáhat.
Vladimír Táborský, Václav Mašek a Jaroslav Bartoň, klubové legendy se angažují v Nadačním fondu ACS.Foto: AC Sparta Praha

Modrá obloha, perfektně střižený zelený pažit a barevné sedačky zapuštěné do betonového masivu. Pro člověka, který je zvyklý na tohle místo chodit v době, kdy praská ve švech a bouří, tu vládne až nesnesitelný klid.

Sedíme s novým generálním ředitelem Sparty Tomášem Křivdou a manažerkou komunitních projektů klubu Irenou Smetanovou v jednom ze skyboxů na sparťanském stadionu na Letné, pozorujeme prázdné tribuny a trávník. Tématem našeho povídání přitom není fotbal jako takový.

Na Tomáši Křivdovi i Ireně Smetanové je vidět dobrá nálada i zápal. Klub se snaží posouvat nejen sportovně, ale i mimo fotbalové trávníky. A posouvá – svědčí o tom nejen rekordní divácké návštěvy, ale třeba i nárůst příjmů z merchandisingu. Nebo skvěle zvládnutý obsah a komunikace s fanoušky na sociálních sítích a celá řada menších – pro běžné sparťany možná méně viditelných – projektů, na kterých si ale klub pořád víc zakládá.

Když teď Sparta na podzim oslavila 130. narozeniny, mohlo možná zapadnout ještě jedno výročí. Před deseti lety byl založen Nadační fond ACS s posláním pomáhat bývalým hráčům klubu, kteří se ocitli v tíživé situaci. Peníze do něj míří nejen z klubu samotného, dokonce i od jeho hráčů, ale taky od fanoušků a řady spřátelených a partnerských organizací Sparty. Díky projektu se už mezi potřebné rozdělilo přes deset milionů korun.

Teď stojí nadační fond před rozcestníkem a připravuje se na další etapy své existence. Ale začněme popořádku.

Dělat víc

„Pamatuju se, že jsme se jednou bavili s členem představenstva Sparty Dušanem Svobodou, který mi říkal, že i když máme Sparta Plejer Club, kde se setkávají naši bývalí hráči, měli bychom pro ně udělat něco víc, třeba právě formou nadace. Nějakou dobu jsem ten nápad nosil v hlavě, a když se blížilo výročí 120 let Sparty, tak jsme se ho pokusili zhmotnit. Byla to jedinečná šance udělat něco hodnotného, co by ještě víc utužovalo sparťanskou komunitu a zároveň pomáhalo těm, kdo byli zásadním způsobem součástí historie Sparty,“ vzpomíná na začátky Nadačního fondu ACS Tomáš Křivda.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.