Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Hrajem, tedy jsme! Fotbal jako národní obrození

28. říjen 2023
Sdílejte:
Když se probouzely evropské národy a hledaly svoji identitu, šly na to přes literaturu a divadlo. Nástrojem sebeurčení domorodců z Austrálie, Nového Zélandu nebo Havaje a vyjádřením jejich identity se stal fotbal. Kdo má nároďák, má národ.
Australské fotbalistky na Olympijských hrách 2020 s vlajkou domorodých Aboridžinců.Foto: Profimedia

Karen Menziesovou ukradli rodičům hned dvakrát. Nejdřív ji jako miminko násilím odebrali biologické matce aboridžinského původu a pak ve třinácti letech i adoptivní anglosaské rodině. Začala se bouřit, chodit za školu, chytila se špatné party. Sociálka ji prohlásila za problémové dítě, umístili ji do dětského domova v Newcastlu. Lásky, vřelosti a pochopení se jí tam rozhodně nedostávalo.

Chlad nového „domova“ ale Menziesovou tolik netrápil, když zjistila, že tu holky hrajou fotbal. Ten sport se jí stal v životě únikem i pomocníkem, který ji držel na správné cestě – zvlášť, když se dozvěděla, za jakých okolností ji jako malou odtrhli od biologické matky. Taková tehdy byla australská asimilační politika: děti se světlejší kůží se odebíraly domorodým matkám, aby líp zapadly do anglosaské komunity. S rodiči ztratily jakýkoli kontakt.

Ukradená generace

„Byl to obrovský šok, který mi změnil život. Musela jsem si pro sebe dekonstruovat, kdo jsem z hlediska kulturní a osobní příslušnosti, a znovu budovat svoji identitu, vstřebat, přijmout a pochopit svůj aboridžinský původ,“ popisuje nyní jednašedesátiletá Menziesová, profesorka humanitních a společenských věd na univerzitě v Newcastlu v Novém Jižním Walesu, jak pátrala po svém původu. „V tu dobu hrál fotbal v mém životě zásadní roli. Trávila jsem hraním spoustu času. Milovala jsem to, ale taky to bylo skvělé rozptýlení, když jsem musela řešit věci, které jsem se dozvěděla o svém původu a které pro mě jako pro teenagerku byly velmi matoucí. Vůbec jsem netušila, co to všechno znamená.“

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků. Řídíme se jednoduchým heslem: Vy sportujete, my se staráme!

Na to se podívám!

S dívkami, které hrály fotbal, se Menziesová v dětském domově setkala poprvé. Postavily si na velkém dvoře tyče značící bránu. Dokázaly o fotbalu debatovat celé hodiny. Vedení domova je v hraní podporovalo, jedna z „tet“ dokonce později byla v Merewetheru trenérkou týmu do 14 let. Meziesová objevila „silnou fotbalovou kulturu“.

Její první fotbalové kroky byly ale těžké. Ve škole ji fyzicky trestaly – hrát fotbal se u děvčat považovalo za neposlušnost – ale ji to neodradilo. Sport jí umožnil najít si místo ve světě. Byl pro ni útočištěm. Mohla se lidsky rozvíjet, i když ji svazovaly tradičně určené genderové role.

Pořád ji ale trápila otázka jejího původu, a tak se v šestnácti vydala hledat svou biologickou matku. Našla ji, ale shledání bylo bez psychologické podpory těžké. Menziesová byla plná vzteku, zmatená puberťačka, a její matka reagovala na dceřinu zuřivost mlčením. Později Menziesová zjistila, že její babičce úřady odebraly celkem sedm dětí. Zkušenost její rodiny vypovídá o těžko měřitelném utrpení původních obyvatel Austrálie. Ti se dělí na dvě skupiny – Aboridžince (známé taky jako Austrálci) a melanéské obyvatele Ostrovů Torresova průlivu. Toto souostroví je dnes součástí Queenslandu.

Aboridžinci australský kontinent obývají nejmíň 45 tisíc let, možná sem dokonce přišli už někdy před 65 tisíci až 80 tisíci lety. Na domorodé komunity měl devastující dopad příchod britských osadníků. V roce 1900 už ze 750 tisíc původních obyvatel zbývalo jen 93 tisíc. Dnes tvoří v Austrálii původní obyvatelé asi 3,8 procenta populace, v porovnání s většinou ale mají nepoměrně víc potíží se zdravím, vzděláním, nezaměstnaností a trápí je víc i majetkové otázky.

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.