Žirafa v Arsenalu? Lídr Zinčenko vás vezme do kabiny

25. leden 2024
Sdílejte:
Oleksandr Zinčenko patří od minulé sezony k oporám Arsenalu. Jak vzpomíná na své první setkání s Mikelem Artetou? A na který stadion se opravdu netěší? Odpovídá v rozhovoru.
Oleksandr ZinčenkoFoto: Profimedia

Při oslavách gólů jste velmi emotivní. Je to něco, co vás definuje?

Možná. Rozhodně nejsem ten, kdo bude sám sebe v tomhle směru hodnotit. Snažím se na hřišti chovat přirozeně a jen chci ukázat fanouškům svou nejlepší verzi.

Rád bych se vás zeptal na vaši roli invertovaného obránce z jiné perspektivy. Když tým ztratí míč, máte těžký úkol dostat se rychle do své obranné pozice. Jak náročná je pro vás tato role v defenzivní části?

Je to něco, co se snažíme trénovat skoro každý den. Víte, tahle část hry je velmi důležitá. Jak jste řekl, přeskupit se správně a včas do defenzivního postavení vyžaduje trénink. A to je něco, v čem se jako tým snažíme neustále zlepšovat.

Mohl byste mi vysvětlit, jak tým těží z vaší role invertovaného obránce při kombinaci?

Upřímně? Přál bych si, abych tomu taky rozuměl. Víte, bylo by to na dlouhou debatu. Ale snažím se pomoct týmu, jak jen nejlépe můžu. Zkrátka chci vytvořit výhodu v určitém prostoru hřiště. Asi tak.

Jak jste ještě v dobách svého působení v Manchesteru City s Fabianem Delphem reagovali, když vám poprvé Pep Guardiola řekl, že by vás chtěl postavit na pozici invertovaného obránce?

Cítím se sebevědomě, obzvlášť když mám u nohy míč. Celý život jsem hrál v záloze, rozhodně nejen kvůli defenzivní činnosti. Je to tak, že se snažím neustále zlepšovat.

Tady je Premier League doma

Víc obsahu k Premier League včetně přímých přenosů všech zápasů si můžete obstarat na stránkách Canal+ Sport.

To chci!

S Mikelem Artetou jste prožil skoro celou jeho trenérskou kariéru. V čem udělal největší pokrok od doby, kdy začínal jako asistent trenéra v Manchesteru City?

Nevím, jestli jsem ta správná osoba k odpovědi. Vždy říkám, že od svého prvního dne v City, od svého prvního dne spolupráce s Mikelem, jsem hned věděl, že se stane skvělým trenérem. Má všechno k tomu, aby to tak bylo. Jeho vize, charakter… Má všechno!

Jaký byl Arteta v roli asistenta trenéra?

Velmi ctižádostivý. Vždy mi dával správné rady. Úplně na všechno. Byl velmi důležitý.

Co vám jako první Arteta řekl po vašem příchodu do Arsenalu?

Podal mi ruku a řekl jen: „Konečně!“

V minulé sezoně jste hráli velmi přímočarý fotbal se spoustou vstřelených branek. V aktuálním ročníku jste schopni víc kontrolovat zápasy, ale nejste tak efektivní. Proč?

Všichni jsme lidské bytosti. Každý z nás zažívá vzestupy a pády. Ve své kariéře jsem si už něčím takovým několikrát prošel. Znám tuto pozici. Už vím, jak reagovat - začít od jednoduchých věcí a znovu se pokusit být tou nejlepší možnou verzí.

Díky vaším výkonům v minulé sezoně jste na sebe ušili velká očekávání. Jak náročná je letošní sezona pro Arsenal z hlediska psychické odolnosti a jak vnímáte tlak, který je na vás teď vyvíjen?

Myslím, že tlak vás ovlivňuje vždy, když se snažíte dosáhnout něčeho velkého. Obzvlášť na této úrovni. Jestli jste schopni takový tlak ovládnout, zůstat koncentrovaný i když se něco nepovede, jestli jste schopni tohle ustát, všechno bude nakonec dobré.

Na hřišti působíte jako jeden z lídrů. Oceňují mladí fotbalisté v Arsenalu vaše rady?

Myslím, že dnes máme mnohem víc lídrů. Vlastně každý hráč se může této role pohodlně zhostit. Nemusíte být lídr jen na hřišti, ale i mimo něj. A takových máme v týmu hodně.

Co jste se za dobu svého působení v Arsenalu nejvíce naučil?

Je těžké vybrat jednu věc. Obecně bych řekl: snažit se ukázat své nejlepší já každý den. Zároveň je podstatné být neustále soustředěný.

Kdo je podle vás nejlepší hráč, se kterým jste kdy hrál?

Abych byl férový, musím říct, že jde o těžkou otázku. Ale asi David Silva. Je z jiného světa, kouzelník!

Do Arsenalu přišel před touto sezonou Declan Rice. Máte pocit, že spojení s ním na hřišti už je na úrovni, se kterou jste vy sám spokojený?

Vždy je prostor pro zlepšení. Je to skvělý hráč, pro nás velmi důležitý. Je čest hrát po jeho boku.

Vidíte podobnosti mezi Martinem Ødegaardem a Kevinem De Bruynem?

Podle mě to jsou dva rozdílné typy hráčů. Hrají na stejné pozici, ale mají rozdílné kvality.

Na který stadion Premier League se v sezoně vyloženě netěšíte?

Asi do Goodison Parku (stánek Evertonu).

Na konci rozhovoru jsem si pro vás připravil lehký kvíz. Řeknu vám jméno spoluhráče a poprosím vás o bezprostřední reakci. Takže: Bukayo Saka?

Hvězdný kluk.

William Saliba?

Rolls-Royce.

David Raya?

Směju se, protože spolu často hrajeme menší hry v autobuse, a on má vždy štěstí! Takže štístko. Ale ve fotbale bych řekl kvalita.

Kai Havertz?

Žirafa.

Gabriel Martinelli?

Elektrický.

Martin Ødegaard?

Kouzelný.

Oleksander Zinčenko?

Vtipný.

Aktuální tabulka anglické ligy. / Zdroj: Premier League

Tento rozhovor původně vyšel na webu Canal+ Sport.

Související články

Příští reprezentační stoper? Liberec ho má půjčeného ze Slavie

Denis Halinský. To jméno si dobře zapamatujte. Podle fotbalového analytika Tomáše Daníčka tenhle 21letý střední obránce roste pro reprezentaci.

Liberec

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze
Popup se zavře za 8s