Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Britský velvyslanec: Kdyby Křetínskému šlo jen o vlastní obraz, nevybere si West Ham

24. leden 2024
Sdílejte:
Do Česka vtrhnul s noblesou i vtipem a celá země může na sociálních sítích sledovat jeho jazykové pokroky. První české slovíčko ale znal už dávno – a bylo fotbalové. Velvyslanec Spojeného království Matt Field dal Football Clubu svůj první fotbalový rozhovor v novém působišti.
Velvyslanec Spojeného království Matt FieldFoto: Anna Boháčová / Mafra / Profimedia

Doufám, že pochopíte, že nemůžu začít jinak, než tímhle zásadním testem vašich diplomatických schopností: Sparta, nebo Slavia?

To je dobrá otázka. Byl jsem už na obou stadionech a viděl jsem hrát Slavii i Spartu. Ale na co se opravdu těším – až objevím český tým, kterému začnu fandit. Tým z mého města v Anglii nehraje nejvyšší soutěž, hraje třetí ligu, jmenuje se Oxford United. Takže se těším, až najdu třetiligový tým, který budu podporovat. Já si nebudu teď vybírat mezi Spartou a Slavií, hledám míň úspěšný tým. Oxford býval dobrý, ale teď hraje League One, třetí nejvyšší soutěž.

Vidíte, Oxford má vazbu na Slavii…

Ano, Oxford University AFC. To je skromný klub, co nehraje vrcholový fotbal. Ale já si užil oba stadiony pražských S a doufám, že uvidím ještě další v různých krajích Česka.

U vás bych možná čekal podporu Sparty, která je, řekněme, nevlastní sestrou Královské pošty. Mají stejného (spolu)majitele…

To je pravda, je tam propojení. Ale já si v Česku ještě nevybral.

Rivalita mezi Slavií a Spartou definuje český fotbal, český sport, dá se říct, že i českou společnost. Přežila habsburskou monarchii, dvě světové války, čtyřicet let komunismu a derby se stále hraje. Zmínil jste, že jste byl na obou stadionech. Co jste zatím zjistil o téhle rivalitě?

Zažil jsem skvělou atmosféru na obou hřištích. Je hezké vidět trochu té pyrotechniky, trochu toho, co v anglickém fotbale nemáme. Viděl jsem vášnivé fanoušky. To je to, co od fotbalu chcete. V anglickém fotbale máme velké rivality a to mě baví. Je to jedna z věcí, které jsem měl rád na všech těch místech, kde jsem žil a pracoval. A měl jsem to štěstí, že jsem viděl fotbal snad v každé zemi, kde jsem byl na diplomatické misi. Některé věci se liší, ale vášeň je všude stejná.

Viděl jste poslední pražské derby? To s vyloučenými kapitány?

Neviděl. Ale v Anglii je to podobné, derby tam taky končívají s několika červenými kartami.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.