Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Britský velvyslanec: Kdyby Křetínskému šlo jen o vlastní obraz, nevybere si West Ham

24. leden 2024
Sdílejte:
Do Česka vtrhnul s noblesou i vtipem a celá země může na sociálních sítích sledovat jeho jazykové pokroky. První české slovíčko ale znal už dávno – a bylo fotbalové. Velvyslanec Spojeného království Matt Field dal Football Clubu svůj první fotbalový rozhovor v novém působišti.
Velvyslanec Spojeného království Matt FieldFoto: Anna Boháčová / Mafra / Profimedia

Doufám, že pochopíte, že nemůžu začít jinak, než tímhle zásadním testem vašich diplomatických schopností: Sparta, nebo Slavia?

To je dobrá otázka. Byl jsem už na obou stadionech a viděl jsem hrát Slavii i Spartu. Ale na co se opravdu těším – až objevím český tým, kterému začnu fandit. Tým z mého města v Anglii nehraje nejvyšší soutěž, hraje třetí ligu, jmenuje se Oxford United. Takže se těším, až najdu třetiligový tým, který budu podporovat. Já si nebudu teď vybírat mezi Spartou a Slavií, hledám míň úspěšný tým. Oxford býval dobrý, ale teď hraje League One, třetí nejvyšší soutěž.

Vidíte, Oxford má vazbu na Slavii…

Ano, Oxford University AFC. To je skromný klub, co nehraje vrcholový fotbal. Ale já si užil oba stadiony pražských S a doufám, že uvidím ještě další v různých krajích Česka.

U vás bych možná čekal podporu Sparty, která je, řekněme, nevlastní sestrou Královské pošty. Mají stejného (spolu)majitele…

To je pravda, je tam propojení. Ale já si v Česku ještě nevybral.

Rivalita mezi Slavií a Spartou definuje český fotbal, český sport, dá se říct, že i českou společnost. Přežila habsburskou monarchii, dvě světové války, čtyřicet let komunismu a derby se stále hraje. Zmínil jste, že jste byl na obou stadionech. Co jste zatím zjistil o téhle rivalitě?

Zažil jsem skvělou atmosféru na obou hřištích. Je hezké vidět trochu té pyrotechniky, trochu toho, co v anglickém fotbale nemáme. Viděl jsem vášnivé fanoušky. To je to, co od fotbalu chcete. V anglickém fotbale máme velké rivality a to mě baví. Je to jedna z věcí, které jsem měl rád na všech těch místech, kde jsem žil a pracoval. A měl jsem to štěstí, že jsem viděl fotbal snad v každé zemi, kde jsem byl na diplomatické misi. Některé věci se liší, ale vášeň je všude stejná.

Viděl jste poslední pražské derby? To s vyloučenými kapitány?

Neviděl. Ale v Anglii je to podobné, derby tam taky končívají s několika červenými kartami.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.