Z Ligy mistrů na hranu krachu. Bordeaux je ve třetí lize a nemusí to být konečná

11. červenec 2022
Sdílejte:
Klub, kde se v poslední době trenéři mění podobně rychle jako majitelé, je nad propastí. Nově má Bordeaux potvrzeno, že kvůli finančním potížím padá hned o dvě patra níž. Ve třetí lize může přijít krach a ještě hlubší propad. Současný majitel by tak k záhubě přivedl během několika měsíců dva kluby.
Černý dým na znamení špatného konce odpálili fanoušci Bordeaux poté, co klub sestoupil.Foto: Profimedia

Jste hanbou naší 140leté historie, stálo na transparentu, který se během květnového utkání Bordeaux – Lorient objevil na tribuně stadionu Matmut Atlantique. Pro Girondins to byl poslední domácí zápas sezony, všichni přítomní ale dobře věděli, že je to také poslední domácí zápas v Ligue 1 na hodně dlouhou dobu. Jeden z nejslavnějších francouzských klubů nezvládl zoufalý boj o záchranu a po 31 letech přišel o místo mezi elitou.

Šest ligových titulů, čtyři triumfy v Coupe de France, pravidelné účasti v pohárové Evropě a v kádru hráči jako Bixente Lizarazu, Zinédine Zidane, Sylvain Wiltord nebo Yoann Gourcuff. Historie Girondins de Bordeaux, jež se táhne od roku 1881, je plná úspěchů, na které jsou na jihozápadě Francie právem hrdí. Posledních několik let ale bude v příběhu klubu navždy zapsáno jako smutná kapitola, která právě vrcholí pádem do třetí ligy a nejistou budoucností s majitelem, který nedávno pohřbil belgický Mouscron.

Od posledního ligového titulu přitom neuteklo tolik času. V sezoně 2008/09 tým vedený Laurentem Blancem opanoval Ligue 1 a zakončil tak silné období, kdy se pravidelně pohyboval v užší špičce ligové tabulky. O rok později si Girondins, už s Jaroslavem Plašilem v kádru, dokonce zahráli čtvrtfinále Ligy mistrů.

Od Sagnola k frustraci

I v několika následujících sezonách patřilo Bordeaux mezi lepší francouzské celky, v roce 2014 ale přišel zlom. V klubu skončil dlouholetý trenér Francis Gillot a při hledání jeho nástupce si zástupci Girondins vysnili jedno konkrétní jméno: Zinédina Zidana.

Ten v té době působil jako asistent Carla Ancelottiho v Realu Madrid a návrat do Bordeaux, za které velmi úspěšně hrával, by byl jeho první samostatnou trenérskou štací. K dohodě ale navzdory aktivním jednáním nedošlo a Girondins se tak museli spokojit s jiným bývalým reprezentantem, obráncem Willym Sagnolem.

Ten si zpočátku nevedl špatně a v sezoně 2014/15 s týmem obsadil 6. místo, v průběhu následujícího ročníku byl ale kvůli neuspokojivým výsledkům odvolán. V Bordeaux tak začala éra střídání trenérů, která trvá dodnes. Od roku 2016 se na lavičce protočilo devět různých mužů, přičemž nikdo z nich nevydržel déle než dvě sezony.

Pohřbil Mbappé finanční fair play? I bohatí musí počítat podle nových pravidel

Finanční fair play skončila. Za zhruba deset let se sice podařilo evropský fotbal zkultivovat, řada bohatých klubů se ale pravidla naučila obcházet. Poslední ránu starým pořádkům zasadila pandemie, se kterou vypadly příjmy ze vstupného. Od této sezony UEFA finanční pravidla zreformovala.

Přečíst

A zatímco si dveře od kabiny Girondins podávali zahraniční i francouzští trenéři, klub postupně opouštěl špičku ligové tabulky. Poslední umístění v první desítce si Bordeaux připsalo v ročníku 2017/18 pod vedením temperamentního Gustava Poyeta. Ten přitom klub přebíral v rozjeté sezoně, kdy byl ohrožený sestupem. Během několika měsíců ho ale vytáhl na 6. místo a do pohárové Evropy.

Čekalo se, že by v následujícím ročníku mohl na dobrou práci navázat, hned v úvodních týdnech nové sezony byl ale Poyet odvolán. Uruguayce rozzuřilo, že klub bez jeho vědomí prodal klíčového útočníka Laborda do Montpellieru a na jedné z tiskových konferencí to dal znát. Jeho výbuch o nekompetentnosti vedení mu přinesl vyhazov a Bordeaux při ústupu ze slávy přeřadilo na vyšší rychlostní stupeň.

Víno? Lopez

Management, který se s Poyetem rozloučil, se v té době čerstvě zodpovídal novému majiteli. Po 19 letech, kdy klub vlastnila francouzská společnost M6, totiž Bordeaux koupil americký investor Joseph DaGrosa.

Na jihozápadě Francie se ale on ani jeho peníze nezdržel dlouho a už po roce klub opět měnil vlastníka. Tím se stal americký investiční fond King Street. Bordeaux na tom v té době nebylo sportovně dobře: v sezóně 2018/19 skončilo v Ligue 1 na 14. místě, což představovalo nejhorší umístění za posledních 14 let.

S novým majitelem přišla víra v lepší zítřky, místo toho ale dorazila pandemie. V covidem předčasně ukončené sezoně 2019/20 skončilo Bordeaux na 12. pozici, horší ale byly finanční dopady, které zavřené stadiony a přerušené soutěže na většinu francouzských klubů měly. To se týkalo i Bordeaux: američtí investoři měli při koupi klubu hodně plánů, dotování pandemií vzniklých ztrát mezi ně ale nepatřilo.

Girondins měl podobně jako dalším klubům pomoci lukrativní prodej vysílacích práv, který měla
Ligue 1 od sezony 2020/21 domluvený se společností Mediapro. Celý projekt ale už na podzim 2020 spektakulárně vybouchl a v rozpočtech klubů zanechal obrovskou díru.

Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v dubnu 2021 oznámili američtí majitelé Girondins, že klub kvůli vzniklé finanční situaci nechtějí nadále podporovat. Bordeaux bylo přesunuto do administrace a začalo zoufalé hledání nového vlastníka, který by klub zachránil od pádu do nižších pater francouzského fotbalu.

Fotbal a prachy

Chcete mistrovství světa v Rusku nebo Kataru? Proč si dát pozor na putinizaci sportu a co to je? Jak to v Anglii dělali, než přišel Abramovič? Proč si v Německu za špinavé peníze nejde koupit klub? Jak vypadá fotbalová romantika ve Florencii? Odpovědi najdete v novém Football Clubu s tematickým blokem Fotbal a prachy.

Kupuju!

Jednou z možností bylo víno. Miliardář François Pinault, mimo jiné majitel vinařství Château Latour, napsal otevřený dopis vinařskému průmyslu, ve kterém vyzval ke společnému postupu při záchraně tradičního klubu. Sám Pinault sice kvůli vlastnictví konkurenčního Stade Rennais nemohl investici do Bordeaux táhnout, vyjádřil ale odhodlání finančně přispět. „Jaká ekonomická síla v tomto regionu může zachránit Girondins? Svět vína,“ stálo v jeho dopise. Neuspěl, podpora nebyla dostatečná.

Z jiných zdrojů se sice zájemců našlo několik, žádný ale nepředložil dostatečné finanční záruky a administrativní sestup Girondins vypadal čím dál reálněji. Až koncem června 2021 se objevilo konkrétní jméno, které bylo blízko dohodě o převzetí klubu od amerických majitelů: španělsko-lucemburský podnikatel Gérard Lopez.

Ten měl s investicemi v oblasti sportu bohaté zkušenosti. Mezi roky 2009 a 2015 šéfoval formulovému týmu Lotus, od ledna 2017 do prosince 2020 vlastnil LOSC Lille a v době zájmu o Bordeaux už do jeho portfolia spadal také belgický Mouscron či portugalská Boavista.

Zmiňované angažmá v Lille Lopezovi neudělalo ve Francii dobrou pověst. Kvůli hromadícím se dluhům a neschopnosti je splácet byl po necelých čtyřech letech z LOSC vytlačen americkými věřiteli a během jeho námluv s Bordeaux se dokonce objevily informace, že je zpětně vyšetřován kvůli možné zpronevěře prostředků při prodeji útočníka Victora Osimhena do Neapole.

Girondins ovšem nebyli v pozici, kdy by si mohli nového majitele dvakrát vybírat a Lopez přinesl na stůl finanční záruky, které přesvědčily i notoricky přísnou DNCG, organizaci zodpovědnou za dohled nad financemi francouzských profesionálních klubů.

DNCG sice začátkem loňského července formálně poslala Bordeaux do Ligue 2, klub se ale odvolal, Lopez v mezičase úspěšně zkompletoval jeho převzetí a rozhodnutí o sestupu bylo zrušeno. „V příští sezoně je cílem umístění v horní polovině tabulky a do tří let se chceme vrátit do pohárové Evropy,“ vyhlásil nový majitel klubu, který v předchozím ročníku 2020/21 obsadil 12. místo a potřetí v řadě tak skončil mimo top 10.

Současný majitel Gérard LopezFoto: Girondins de Bordeaux

Ani Plašil nezastavil pád

Vyhlídky na lepší zítřky pod Lopezem dával fanouškům Bordeaux nový trenér, zkušený Vladimir Petkovič. Ten od roku 2013 úspěšně vedl reprezentaci Švýcarska a jen krátce před příchodem do Girondins si na evropském šampionátu připsal skalp Francie, kterou jeho svěřenci senzačně vyřadili v osmifinále.

Kádr, který Petkovič dostal k dispozici, prošel oproti loňské sezoně výraznými změnami. Příchod nového majitele znamenal konec skautingového oddělení, Lopez se totiž při plánování přestupů obrátil na externí firmu, se kterou spolupracovaly i další kluby v jeho portfoliu. Posil dorazilo mnoho, vzhledem k omezenému rozpočtu ale většina jen formou hostování.

Už start do nového ročníku dal tušit, že FCGB čekají těžké měsíce. V prvních pěti kolech získal tým jen dva body a především jeho defenziva vyvolávala dojem, že by jí Ligue 2 slušela. Obecně se ale mělo za to, že panika není na místě. Kvůli mistrovství Evropy přišel Petkovič k týmu poměrně pozdě a v kombinaci s velkým pohybem v kádru se po fázi úvodního sehrávání očekávalo stoupání tabulkou.

Děl se ale pravý opak a Girondins vypadali na hřišti čím dál hůř. Srážela je hlavně katastrofální obrana, která schytávala jeden debakl za druhým, například 2:5 od Strasbourgu v prosinci či 0:6 od Rennes v lednu.

Leden byl obecně pro Girondins mrazivý. Bordeaux vypadlo z Coupe de France, když mu před zápasem v Brestu kádr zdecimoval covid, a především přišlo o domácí ligovou neporazitelnost proti Marseille. Ta trvala 44 let a ve francouzském fotbale se stala napůl vážnou, napůl vtipnou tradicí. Ať má Bordeaux jakkoliv špatný ročník, na domácí zápas proti Marseille v sobě vždycky probudí Real Madrid, říkalo se.

V lednu 2022 to ale neplatilo: FCGB doma padlo s OM 0:1 a v těžké sezoně tak dostalo další ránu. Neslo ji tak špatně, že krátce po zápase ukončilo spolupráci se sázkovou kanceláří Winamax, která na svém twitterovém účtu zveřejnila v souvislosti s prohrou Bordeaux několik memů.

Vyhazov Petkoviče začal nabírat velmi reálné obrysy a definitivně ho stvrdil debakl 0:5 na půdě Reims začátkem února. Švýcar byl okamžitě odvolán a na lavičce ho nahradilo českým fanouškům dobře známé jméno: Jaroslav Plašil.

Bývalý reprezentační záložník začal po konci hráčské kariéry v klubu pracovat jako asistent u rezervního týmu, už v srpnu 2020 se ale posunul k áčku. Nyní dostal důvěru vést tým jako hlavní trenér do zápasu na půdě Lens. Rozložený kádr to ale proti silnému soupeři měl těžké a během úvodní půlhodiny dostal tři góly. Girondins nakonec utkání zdramatizovali a v závěru dokonce sahali po vyrovnání, byla z toho ale jen další prohra.

Plašil se brzy vrátil zpět do role asistenta, Bordeaux totiž ještě v únoru získalo za Petkoviče náhradu. Tou se stal David Guion, defenzivní specialista, který se v předchozím angažmá dokázal s Reims probránit z Ligue 2 až do Evropy. Jeho defenzivní know-how mělo v kombinaci s výrazným posílením obrany, ke kterému došlo v zimním přestupovém období, položit základy k udržení se v Ligue 1.

Očekávání se ale nenaplnila. Bordeaux sice přestalo dostávat pravidelné příděly a v dubnu (!) se dočkalo prvního ligového čistého konta, zároveň ale góly přestalo dávat a body sbíralo jen díky občasným remízám. Naděje na udržení padaly s každým týdnem a definitivně je pohřbilo 36. kolo na hřišti Angers, kde Girondins vybouchli 1:4.

Záběry na plačícího Jaroslava Plašila na lavičce jen dokumentovaly smutnou realitu, do které se Bordeaux dostalo. „Nezasloužíme si zůstat v Ligue 1,“ prohlásil o pár dní později manažer Guion po domácí remíze 0:0 s Lorientem, která dokonala sestup hrdého klubu.

Boj o druhou ligu

Od konce sezony uplynulo jen pár týdnů a Bordeaux dostalo další ránu. Klub neprošel finanční kontrolou a komise DNCG ho odsoudila k administrativnímu sestupu do poloprofesionálního Nationalu, tedy třetí nejvyšší soutěže. Kontrolorům se nelíbila míra zadlužení, příliš optimistická očekávání od hráčských prodejů či fakt, že příjmy z transferu bývalého hráče Girondins Auréliena Tchouaméniho měly místo do klubu putovat do peněženek věřitelů.

Podle DNCG vězela v předloženém rozpočtu Bordeaux díra ve velikosti 40 milionů eur a klub tak nebyl způsobilý pro účast v Ligue 2. Zástupci Girondins rozhodnutí označili za „brutální“ a okamžitě podali odvolání, které se jim osvědčilo už před rokem. Teď díky němu získali tři týdny na intenzivní jednání s věřiteli a na stabilizaci rozpočtu.

Úpadek jím vlastněného klubu by pro majitele Gérarda Lopeze nebyl novou zkušeností. Jen pár týdnů před rozhodnutím o sestupu Bordeaux zmizel z fotbalové mapy belgický Royal Excel Mouscron, který Lopez vlastnil od léta 2020. Hned v první sezoně pod jeho vedením klub sestoupil do druhé ligy a už na podzim 2021 začaly chodit zprávy o tom, že hráči nedostávají mzdu. Situace dokonce zašla tak daleko, že letos v lednu fotbalisté dočasně zahájili stávku. V květnu pak klub definitivně zbankrotoval a propadl se na amatérskou úroveň.

Zákulisní zprávy ale naznačovaly, že by Bordeaux měl čekat lepší osud. Lopez během klíčových tří týdnů domluvil s americkými věřiteli snížení klubového dluhu, garanci příjmů za nadcházející hráčské prodeje i ponechání peněz z Tchouaméniho přestupu v klubové kase, kterou sám posílil 10 miliony eur z vlastních zdrojů. Pomocnou ruku se rozhodlo podat i město Bordeaux, které Girondins pro následující sezonu odpustilo platbu za nájem stadionu ve výši 5 milionů eur. Před druhým slyšením u DNCG, jež bylo naplánováno na 5. července, panoval v klubu optimismus.

Nemluví, ale na hřišti vládne. Francouzská rozhodčí míří do Kataru

Stéphanie Frappartová je nejlepší ženská rozhodčí na světě. Nenápadná Francouzka svými výkony přesvědčila většinu skeptiků, až se stala přirozenou součástí nemilosrdného mužského fotbalového prostředí. Důkazem uznání je i to, že už nedostává kytice před výkopem.

Přečíst

Po dvouhodinovém jednání v Paříži ale přišel šok. Odvolací komise neuznala vylepšený návrh rozpočtu jako dostatečný a potvrdila původní rozhodnutí, které poslalo Bordeaux do třetí ligy. To by samo o sobě byla katastrofa, všechny zdroje z klubu a jeho okolí se navíc dlouhodobě shodovaly na jednom: Girondins ve třetí lize fungovat nemůžou. Struktura klubu i jeho výdaje jsou takové, že by v poloprofesionální soutěži nepřežil. Pokud bude administrativní sestup definitivně potvrzen, Bordeaux bude muset vyhlásit bankrot, ztratí profesionální status a propadne se až do páté ligy, kde aktuálně působí jeho amatérská rezerva.

Girondins už mají gilotinu těsně nad krkem, malá naděje na její zastavení ale ještě žije. Klub oznámil svůj záměr odvolat se k CNOSF, tedy Francouzskému olympijskému a sportovnímu výboru. Ten je poslední sportovní autoritou, která by mohla zvrátit osud Bordeaux. Po přijetí odvolání má 15 dnů na přezkoumání události a obvykle zasedá poměrně rychle, je tak možné, že stihne případ projednat ještě před začátkem Ligue 2, do které by Bordeaux rádo nastoupilo. Rychlému jednání by měl napomoci i politický tlak, k situaci už se totiž vyjádřili například ministryně sportu či starosta Bordeaux.

Šance, že CNOSF zastaví pád Girondins, ale není velká. Před pěti lety u něj s podobným případem neuspěla Bastia a i kdyby to tentokrát bylo jiné, jeho rozhodnutí nejsou pro francouzské fotbalové orgány závazná. Odvolání k CNOSF má nicméně pro Bordeaux smysl alespoň v tom, že tím vyčerpá všechny sportovněprávní možnosti a splní tak podmínky pro to, aby mohlo případ vzít ke správnímu soudu, o čemž se údajně také uvažuje.

Prozatím klub funguje ve zdánlivě normálním režimu: vedení oznámilo hráčům, že do konce července poběží vše dle plánu a bude se čekat na výsledek zbývajících odvolání. Jen den po neúspěšném jednání s DNCG dokonce Bordeaux sehrálo přátelský zápas proti Rodezu, ve kterém zvítězilo 2:1. Tým nadále trénuje manažer Guion, jenž krátce po sestupu prodloužil smlouvu a platný kontrakt má stále část hráčů z loňského kádru. Pokračovat by naopak neměl Jaroslav Plašil, se kterým klub údajně jednal o ukončení smlouvy.

Ať už to celé dopadne jakkoliv, příběh Girondins může sloužit jako smutná ukázka, jak snadno může úpadek potkat i tradiční klub, bez kterého si fotbal v zemi nejde představit. Špatná rozhodnutí vytváří spirálu, kterou nezajímá, kolik má kdo titulů a kolik magických momentů v jeho dresu vykouzlil Zinédine Zidane.

Nezbývá než doufat, že i pokud se naplní černý scénář a slavný klub se propadne na amatérskou úroveň, podaří se jeho jméno zachovat a časem se probojuje zpět nahoru. Vzorem mu může být už zmiňovaná Bastia: korsický celek byl v roce 2017 administrativně poslán až do páté ligy, rychle se ale dokázal prokousat nahoru a v nadcházejícím ročníku už ho najdete v Ligue 2. Snad by podobný osud čekal i Bordeaux a současná temná kapitola by tak nebyla tou poslední v příběhu jednoho z nejslavnějších klubů v historii Francie. Girondins de Bordeaux do Ligue 1 patří.

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava

Máte chuť na ligu? Tady je přehled cen lístků na víkend včetně slev

Fortuna ligu čeká 25. kolo. Jestli chcete vyrazit a nemáte lístek, tak už to nemusíte hled. Máme přehled cen pro jednotlivé zápasy.

Vstupenky
Popup se zavře za 8s