Aktualizováno
12. prosinec 2023
Sdílejte:
Berlín si v úterý večer opět prožil fotbalový svátek. Domácí Union si to před 73 tisíci diváky rozdal s Realem Madrid. Gól vstřelil i český reprezentant Alex Král. Prohlédněte si ho ve videu.
Alex Král slaví první gól v Lize mistrůFoto: Profimedia

Union Berlín hrál v posledním zápase základních skupin Ligy mistrů o setrvání v pohárové Evropě. Vytoužené třetí místo ve skupině, a tím pádem i jarní účast v Evropské lize, by mu ale zajistila jen výhra nad jasným favoritem z Madridu. Odborníci čekali, že trenér Realu Carlo Ancelotti pošetří sestavu, překvapivě se v ní ale objevili Bellingham, Modrič, Rodrygo a další obvyklé opory Bílého baletu.

Šanci na přežití vykřesal Unionu v nastavení prvního poločasu Kevin Volland, jenže Španělé ve druhé půli dvěma brankami Josela skóre otočili. Pak sice přišla zářná chvíle střídajícího českého reprezentanta Alexe Krále, který v 85. minutě střelou za vápnem překonal Kepu Arrizabalagu. Poslední slovo měl ale zase Real, který minutu před koncem definitivně utnul sen skvělých berlínských fanoušků o jarních pohárových bitvách.

Union při své premiérové účasti v Lize mistrů uhrál dva body za remízy 1:1 v Neapoli a Braze. Měl smolný vstup do soutěže, když první dva zápasy na Realu a doma s Bragou prohrál oba shodně gólem ve čtvrté minutě závěrečného nastavení. Všechny čtyři prohry navíc byly o gól.

Berlínský Union také hrál Ligu mistrů v době, kdy měl nejhorší formu za dlouhé poslední roky. Teprve o minulém víkendu ukončil svou 16zápasovou sérii bez vítězství, když porazil Borussii Mönchengladbach 3:1. Dlouhá série neúspěchů kromě jiného stála místo Urse Fischera, švýcarského trenéra, který Union vytáhl v předchozích pěti letech z druhé německé ligy až právě do Champions League.

A jako útěcha může berlínským sloužit společnost dalších týmů, které už mají jasno, že v letošních skupinách Ligy mistrů skončily poslední stejně jako Union: Salzburg, Sevilla a hlavně Manchester United, který v úterý prohrál doma s Bayernem 0:1.

„Ukázali jsme, že nejsme tak daleko od jejich úrovně. S Realem to byly dvě velmi těsné porážky,“ řekl po úterním zápase Nenad Bjelica, nový kouč Unionu. „Zápasy s takovými soupeři nám mohou pomoci. Na náš výkon můžeme být hrdí,“ dodal.

„Byl to zábavný zápas, fantastická podpora fanoušků na fantastickém stadionu. Nebylo to pro nás snadné, tvrdě pracovali a byli dobře organizovaní,“ pochválil domácí trenér Realu Carlo Ancelotti.

Na konci týdne se u nás na webu můžete těšit na shrnující text o hořko-sladkém podzimu Unionu. Píše ho Luboš Brabec, který byl v úterý opět přímo na Olympijském stadionu v Berlíně.