Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

01. prosinec 2023
Sdílejte:
Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.
Ronaldinho v dresu Porcinos FC (neboli Prasátko případně Vepři FC).Foto: Profimedia

Kings League je společným nápadem Piquého a známého streamera na Twitchi, Ibaie Llanose. Vytvořili koncept fotbalové ligy spojující amatérské, profesionální a bývalé hvězdné hráče. Jedná se o soutěž, ve které se celkem 12 týmů utká jednou každý s každým a osm nejlepších postoupí do play-off.

Každý zápas tvoří dva dvacetiminutové poločasy, v případě remízy pak následují penalty. Hraje se sedm na sedm a pravidla se od klasického fotbalu výrazně liší, navrhli je totiž sami fanoušci prostřednictvím veřejného hlasování. Například v případě žluté karty si jde hráč na dvě minuty posedět, červená zase znamená konec daného hráče, ale oslabení týmu jen na pět minut.

Týmy navíc mají možnost využít „tajné zbraně“. Tady do hry vstupuje gamifikace a už zmiňovaná snaha o přiblížení se mladší generaci. Jedním z žolíků je například možnost hrát dvě minuty přesilovku nebo dočasné počítání gólu za dva.

Týmy mají taky možnost nad rámec 10členné soupisky nominovat ještě další hráče, kteří většinou nenastupují pravidelně a často se jedná o hvězdy ve „fotbalovém důchodu“. V Kings League už se tak objevili třeba Sergio Agüero a Iker Casillas (oba mají svůj vlastní tým), Ronaldinho, Chicharito nebo Andrea Pirlo.

Na jednotlivé zápasy se prodávají vstupenky (hraje se ve sportovní aréně Cupra Arena v Barceloně), jeden z finálových turnajů se dokonce odehrál i na slavném Camp Nou, kde ho sledovalo bez mála 95 tisíc diváků. Můžete je ale samozřejmě sledovat i online třeba na Twitchi, YouTube nebo na sociálních sítích některého z klubů. A pravděpodobně si je takto i víc užijete, formát Kings League je totiž pro vysílání šitý na míru.

Možná si ale pořád říkáte: „Kdo, sakra, na takovou kravinu může koukat?“ No, poměrně dost lidí, a vypadá to, že cílení na mladší generaci funguje. YouTube kanál brzo překoná hranici 800 tisíc odběratelů a videa na něm za poslední měsíc zaznamenala přes 14 milionů přehrání. Ani další sociální sítě si nevedou špatně: TikTok - 6,3 milionu sledujících, Twitch - 3 milion, Instagram 2,4 milionu. V případě profilů jednotlivých klubů se potom jedná o další jednotky milionů. Dohromady celkem slušný dosah.

Můžete si o Kings League myslet cokoliv a rozhodně netvrdíme, že to je cesta, kterou by se měl fotbal ubírat. Doba se ale mění a určitá evoluce pro zatraktivnění zápasů bude muset tak či tak přijít. A co se týče propagace a marketingu, nebylo by na škodu, kdyby se spousta fotbalových organizací právě u Piquého projektu inspirovala.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
129
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
  • Poštovné po ČR zdarma
1490

Související články

Kapitán Stanciu a v bráně Nita? Rumuni chtějí vystoupit z Hagiho stínu a sází na disciplínu

Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.

Cesta na Euro

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s