Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Co to zkusit jinak? Tuhle trofej má jen AC Milán

18. srpen 2023
Sdílejte:
Přišlo vám zvláštní, že se loňské mistrovství světa odehrálo uprostřed sezony? V dnešním Přímáku zavzpomínáme ještě na jeden turnaj, který se konal v netradičním termínu. A netradiční byl i jeho formát…
Netradiční turnaj s maximálním nasazením. Momentka ze zápasu Ajax-Rangers.Foto: Profimedia

V lednu roku 1997 se z iniciativy Johana Cruyffa uskutečnil turnaj s názvem Sony MiniDisc Euro Sixes. Pozvánku do čerstvě otevřené Amsterdam Areny dostaly čtyři kluby: AC Milán, Ajax, Glasgow Rangers a Liverpool. Turnaj měl ale specifická pravidla, zcela odlišná od těch, na která jsme zvyklí z klasického fotbalu.

Zápasy se hrály na čtyři čtvrtiny po 10 minutách, konec každé čtvrtiny navíc signalizovala siréna, podobně jako třeba v basketbalu. Hřiště mělo spíš přípravkové rozměry, bylo dlouhé 60 metrů, brány ale zůstaly klasické a navzdory malým rozměrům hřiště se hrálo klasicky na ofsajdy.

V poli se hrálo šest na šest, na lavičce čekalo na svou šanci dalších pět hráčů od každého týmu a střídalo se hokejově. No a když hráč dostal žlutou kartu, musel být minimálně na dvě minuty vystřídán. V podstatě takový letní pouťák…

Ve skupině odehrál každý s každým vzájemný zápas a první dva nejlepší si to rozdali ve finále. V něm porazil AC Milán před víc než 20 tisíci fanoušky Ajax vysoko 6:2. Díky sponzorovi, společnosti Sony, měl každý tým přislíbeno 120 tisíc liber. Kluby měly na oplátku nasadit své nejlepší hráče, takže na turnaji se představili například Roberto Baggio, Marc Overmars nebo Paul Gascoigne.

Navzdory penězům od sponzora a příslibu, že se v roce 1998 uspořádá další ročník, se tak už ale nikdy nestalo a netradiční turnaj s krkolomným názvem upadl v zapomnění. Škoda, možná by dnes právě tento formát dokázal k fotbalu přitáhnout i mladší generaci, stejně jako Piquého Kings League. Ale o té třeba zase příště…

Sony MiniDisc Euro Sixes ve videoarchivu.

Tento text mohli jako první číst odběratelé našeho nového newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnovat se budeme nejrůznějším zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.

První liga

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.

Die Liga

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s