Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Co to zkusit jinak? Tuhle trofej má jen AC Milán

18. srpen 2023
Sdílejte:
Přišlo vám zvláštní, že se loňské mistrovství světa odehrálo uprostřed sezony? V dnešním Přímáku zavzpomínáme ještě na jeden turnaj, který se konal v netradičním termínu. A netradiční byl i jeho formát…
Netradiční turnaj s maximálním nasazením. Momentka ze zápasu Ajax-Rangers.Foto: Profimedia

V lednu roku 1997 se z iniciativy Johana Cruyffa uskutečnil turnaj s názvem Sony MiniDisc Euro Sixes. Pozvánku do čerstvě otevřené Amsterdam Areny dostaly čtyři kluby: AC Milán, Ajax, Glasgow Rangers a Liverpool. Turnaj měl ale specifická pravidla, zcela odlišná od těch, na která jsme zvyklí z klasického fotbalu.

Zápasy se hrály na čtyři čtvrtiny po 10 minutách, konec každé čtvrtiny navíc signalizovala siréna, podobně jako třeba v basketbalu. Hřiště mělo spíš přípravkové rozměry, bylo dlouhé 60 metrů, brány ale zůstaly klasické a navzdory malým rozměrům hřiště se hrálo klasicky na ofsajdy.

V poli se hrálo šest na šest, na lavičce čekalo na svou šanci dalších pět hráčů od každého týmu a střídalo se hokejově. No a když hráč dostal žlutou kartu, musel být minimálně na dvě minuty vystřídán. V podstatě takový letní pouťák…

Ve skupině odehrál každý s každým vzájemný zápas a první dva nejlepší si to rozdali ve finále. V něm porazil AC Milán před víc než 20 tisíci fanoušky Ajax vysoko 6:2. Díky sponzorovi, společnosti Sony, měl každý tým přislíbeno 120 tisíc liber. Kluby měly na oplátku nasadit své nejlepší hráče, takže na turnaji se představili například Roberto Baggio, Marc Overmars nebo Paul Gascoigne.

Navzdory penězům od sponzora a příslibu, že se v roce 1998 uspořádá další ročník, se tak už ale nikdy nestalo a netradiční turnaj s krkolomným názvem upadl v zapomnění. Škoda, možná by dnes právě tento formát dokázal k fotbalu přitáhnout i mladší generaci, stejně jako Piquého Kings League. Ale o té třeba zase příště…

Sony MiniDisc Euro Sixes ve videoarchivu.

Tento text mohli jako první číst odběratelé našeho nového newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnovat se budeme nejrůznějším zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Nominace na EURO: Hašek už neřeší Belmondo, rozhodovala forma

Ivan Hašek oznámil nominaci na EURO 2024. V týmu je šestadvacet hráčů včetně největších opor Tomáše Součka, Patrika Schicka nebo Vladimíra Coufala, ale také nováček Lukáš Červ. Cílem je podle šéfa FAČR Petra Fouska postup ze skupiny.

Cesta na Euro

Dvakrát proti Belgii. České ženy chtějí z Edenu první body v kvalifikaci o Euro

Fotbalová reprezentace žen se sešla v Praze, aby zahájila třetí sraz roku 2024. Tým trenéra Karla Rady v následujících dnech odehraje dva kvalifikační zápasy proti Belgii – první v pátek 31. května v pražském Edenu, v úterý 4. června pak na stadionu v belgickém Sint-Truidenu.

Reprezentace

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s