Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Největší fanoušek. Na tribuně zůstal sám, pak svému klubu šéfoval

08. září 2023
Sdílejte:
Zapněte kamery a točte. Tenhle příběh je filmový. A se šťastným koncem.
Tiago Rech se dvěma trofejemi, které pro Santa Cruz získal v roli prezidenta klubu.Foto: Santa Cruz RS

V roce 2012 jeho fotka obletěla internet. Jediný fanoušek brazilského klubu Santa Cruz, který v hledišti přihlížel porážce 4:1 s Gremiem. O osm let později se Tiago Rech dostal do vedení klubu a má za sebou příběh jako vystřižený z Netflixu.

Na úvod jen stručné info pro pořádek - systém brazilských lig je rozdělený na národní a státní soutěže. Nejvyšší brazilská fotbalová liga, Série A, je zároveň nejvyšší národní soutěží. Santa Cruz je malý klub ze státu Rio Grande do Sul aktuálně působící v místní nejvyšší státní divizi. Do roku 2021 nikdy nehrál žádnou národní soutěž ani pohár.

Teď ale zpět do roku 2012. Coby novinář a velký fanoušek klubu se Tiago Rech vydal na zápas Santa Cruz proti Gremiu, kde ho zachytily kamery naprosto osamoceného na prázdné tribuně. A příliš důvodů k úsměvu neměl. Santa Cruz nejenže zápas prohrál, sezonu navíc zakončil na sestupových příčkách a propadl se do nižší divize.

Tiago ale zůstal klubu věrný. O několik měsíců později nastoupil do svého milovaného klubu, kde dostal na starost mediální komunikaci. Jen o rok později byl v pouhých 27 letech dokonce zvolen prezidentem klubu. Neměl to ale jednoduché, Santa Cruz se potýkal s finančními problémy a nedařilo se ani na hřišti.

V roce 2020 však přišel zlom a happy end. Vítězstvím v lokálním poháru FGF si Santa Cruz zajistil historicky první účast v národním poháru Copa do Brasil, což je pohár podobný například FA Cupu nebo Copa del Rey, kterého se účastní největší brazilské celky v čele s Palmeiras nebo Flamengem. A byl u toho i známý fanoušek, tehdy už zároveň prezident klubu, Tiago Rech, který si pohádkové rozuzlení svého příběhu náležitě užíval.

„Je to velmi emotivní. Být prezidentem klubu a vyhrát tuto soutěž, zajistit si Copa do Brasil pro příští rok, získat pro klub tak velkou finanční odměnu… Santa Cruz je můj život. Vzdal jsem se pro něj spousty věcí. Miluji tenhle klub,“ rozplýval se.

Santa Cruz se po loňském heroickém postupu (výhra ve finále Campeonato Gaucho 2 na penalty) aktuálně připravuje na novou sezonu už bez Tiaga, který v roli prezidenta skončil. Svůj klub ale stále aktivně podporuje a možná se dočkáme i onoho filmového zpracování. V přípravách má být totiž údajně 70minutový dokument mapující právě jeho příběh.

Tady to všechno začalo. Tiago Rech v roce 2012.

Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Zažijte fotbal jinak. Další event Football Clubu je tady!

Football Club pořádá další společenskou akci, tentokrát s názvem Fotbal jinak. Co má s fotbalem společného architektura, muzika, investice nebo pohádky? Adam Gebrian, Jan P. Muchow, Martin Hosták a Zdeněk Folprecht vás přesvědčí, že mnohem víc, než byste si možná mysleli. Bude se také promítat film o fotbalové kultuře v různých koutech světa a nebude chybět ani raut.

Zábava

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal
Popup se zavře za 8s