Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nechci tak černý tým. Trenér PSG má problém, který mu může zničit kariéru

12. duben 2023
Sdílejte:
Christophe Galtier neprožívá dobré týdny. Konec francouzského trenéra v PSG je jen otázkou času a k tomu se teď objevila kauza, která může ovlivnit jeho budoucí kariéru.
Christophe GaltierFoto: Maciej Rogowski Photo / Shutterstock

Během angažmá v Nice si měl údajně Galtier stěžovat vedení, že má v týmu „moc černochů a muslimů“, což neodpovídá „duchu města“.

Galtier se měl takto vyjádřit v interním rozhovoru se sportovním ředitelem Nice Julienem Fournierem. Alespoň podle reportu, který později Fournier poslal svému nadřízenému. Právě k tomuto mailu se dostal známý novinář Romain Molina a také rozhlasová stanice RMC, které mělo ověřit jeho pravost.

Fournier v mailu mimo jiné píše: „Galtier mi řekl: Včera jsem byl v restauraci a lidé si stěžovali, že máme černý tým... Juliene, musíš si uvědomit, v jakém jsme městě. Jsme ve městě Jacquese Médecina a náš tým neodpovídá tomu, co lidé chtějí. Ani tomu, co chci já.“

V konverzaci mělo od trenéra OGC i přímo zaznít, že „nemůže mít v týmu tolik černochů a muslimů“. Minimálně to, že má Galtier problém s muslimskými hráči, není úplně překvapení. Během angažmá v Nice se totiž řešila kauza, kdy je požádal, aby během Ramadánu nedrželi půst.

Někteří hráči tomu vyhověli, jiní ale ne, například Jean-Claire Todibo nebo Hicham Boudaoui. V týmu kvůli tomu mělo dojít ke sporům, které se podepsaly na slabých výkonech Nice v závěru minulé sezony. Soudě dle chování Todiba ke Galtierovi po sobotním zápase Nice - PSG, k němu velkou náklonnost nechová.

Galtier v létě už po roce opustil Nice a odešel do PSG. Když se v září novináři ptali sportovního ředitele Fourniera na jeho spory s Galtierem, odpověděl, že kdyby zveřejnil pravé důvody jejich nevraživosti, Galtier už by si nezatrénoval ve Francii ani v Evropě.

Včera zveřejněná obvinění tomu dodávají kontext, zároveň je ale potřeba říct, že je to slovo proti slovu. Jediným zdrojem je obsah Fournierova mailu nadřízenému, ve kterém podává svůj pohled. A ten může a nemusí být přesný. Pro Galtierovu reputaci to každopádně je velký průšvih.

PSG se k situaci zatím nevyjádřilo, údajně spustilo interní vyšetřování. S komentářem už ale přišli jeho ultras: pokud se obvinění Galtiera ukážou jako pravdivá, je pro ně jeho pokračování v klubu nepřijatelné.


Text původně vyšel jako twitterové vlákno na účtu Francouzský fotbal. (Anglický překlad zmiňovaného mailu najdete zase v tomto vláknu.)


Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s