Napůl Klopp, napůl Pep. Zlomí Tuchel v Chelsea trenérské prokletí?

10. srpen 2022
Sdílejte:
Taktický chameleon a skvělý řečník, kterého můžete poslouchat hodiny. Ale také cholerik, který se umí vytočit do nepříčetna a téměř z každého působiště odchází ve zlém. Servítky si nebere ani teď, kdy tlačí na vedení Chelsea. Může i tak být pro Blues stejnou legendou, jako je Jürgen Klopp pro Liverpool?
Thomas TuchelFoto: Profimedia

Neměl to zrovna snadné. Představte si, že jdete do Chelsea po Franku Lampardovi. Legendární Super Frankie je na Stamford Bridge idolem jako nikdo jiný. Když nejlepší střelec klubové historie v létě 2019 převzal vedení A týmu, každý fanoušek modrých barev doufal, že tohle spojení bude vítězné a dlouhodobé.

Už ve druhé sezoně se ale ukázalo, že někdejší skvělý středopolař si ukousl moc velké sousto. Jeho nedostatečné zkušenosti i trenérské kvality na Chelsea nestačily a v lednu 2021 byl odvolán. Mnoho příznivců to neneslo dobře, přišlo jim, že Lampard v debutové sezoně s mladíky a zákazem přestupů ukázal potenciál a měl dostat víc času. Obzvlášť když se dozvěděli jméno jeho náhrady.

Když největší klubovou ikonu na lavičce vystřídá chlapík, kterého před pár týdny na Štědrý den vyhodili z Paris Saint Germain pro neuspokojivé výsledky, nevyvolává to zrovna důvěru. Thomase Tuchela na stadionu rozhodně nevítal nadšený dav.

O čtyři měsíce později bylo vše jinak. Německý kouč za rekordně krátkou dobu předělal defenzivně tristní tým na neprostupný val. Celek, který si předtím v zápase proti Leicesteru koledoval o šest nebo sedm inkasovaných branek, porazil za jediný měsíc třikrát Manchester City a ovládl Ligu mistrů. Tuchel dokázal v Chelsea zázraky za několik týdnů a nepotřeboval na to jedinou posilu.

Nyní vstupuje do druhé úplné sezony na lavičce modrých. A jakkoliv kvalitní trenér to je, klidně se může stát, že na Stamford Bridge už dlouho nevydrží. Průměrná životnost kouče v Chelsea je zhruba osmnáct měsíců a Tuchel sám od konce v Mohuči v roce 2014 nikde nepobyl déle než dva a půl roku. Bude to tentokrát jiné?

Mezi Guardiolou a Kloppem

S fotbalovou kariérou skončil v pětadvaceti, když ho zastavilo zraněné koleno. Angažmá v třetiligovém Ulmu, kde v té době působil, bylo ale pro jeho další kariéru zásadní. Setkal se tu s Ralfem Rangnickem, který ho přivedl na trenérskou dráhu. Rangnickovy neotřelé myšlenky a progresivní fotbalové vize ho fascinovaly.

V létě roku 2009 coby trenér mohučské juniorky povýšil do funkce trenéra hlavního mužstva, začalo jeho první bundesligové angažmá. Klub zvyklý spíše na druhou ligu dovedl za pět let dvakrát do evropských pohárů a hned ve druhé sezoně s Mohučí skončil na parádním pátém místě. Jeho hlavní zbraní byla variabilita – opíral se o myšlenku, že má-li se tak papírově slabý tým mezi smetánkou dlouhodobě udržet, musí být nepředvídatelný.

Příští anglický mistr?

Tuchelovo chameleonství dokazuje i fakt, že je fotbalovými experty nazýván hybridem Jürgena Kloppa a Pepa Guardioly, dvou největších trenérů současnosti a zároveň manažersky dosti odlišných osobností. „Je skutečně někde na půl cesty mezi nimi,“ říká pro Football Club redaktor serveru Eurofotbal.cz Vítězslav Srp.

„Vyznává vytažený presink jako Klopp, po zisku míče ale hráče netlačí do kolmého útoku. Raději hru stabilizuje a přejde do ofenzivy postupně. Oproti Guardiolovi zase nelpí na hře s míčem proti každému soupeři. Když je třeba, dokáže vycházet z hlubšího bloku a přenechat iniciativu protivníkovi,“ vysvětluje.

S německým krajanem ho přitom nepojí jen národnost a částečně podobný styl hry. Už dvakrát se totiž Tuchel vydal v Kloppových šlépějích. Nejprve v Mohuči, kam dorazil rok po něm, v Dortmundu už pak charismatického vousáče nahradil přímo.

Problém s ředitelem

„Byl neuvěřitelně úspěšný, byly to skvělé dva roky,“ vzpomínal nedávno v podcastu Kontrapresink na Tuchelovo působení v BVB Stefan Buczko, fotbalový novinář se specializací na Dortmund. „Je škoda, že to skončilo, doteď ho úplně nenahradili. Ono to ani nejde, protože on a Klopp jsou nejlepší němečtí trenéři,“ má jasno publicista.

Navázat na miláčka fanoušků, který vybojoval dva bundesligové tituly, nebylo vůbec snadné. Tuchel si ale ostudu rozhodně neutrhl. Atraktivní fotbal, spousta gólů, tvrdá konkurence pro mistrovský Bayern. A také výrazné zlepšení hráčů jako Henrich Mchitarjan, Ilkay Gündogan či Pierre-Emerick Aubameyang, kteří díky výkonům v BVB získali angažmá v Premier League. A na úplný závěr i vysněná trofej, když žlutočerní na konci druhé Tuchelovy sezony pozvedli nad hlavu národní pohár.

Pak ale přišlo překvapivé rozvázání smlouvy. „Byly tam evidentní problémy v mezilidských vztazích, zejména mezi trenérem a ředitelem klubu Hansem-Joachimem Watzkem. Svou roli sehrál i bombový útok na autobus Dortmundu před zápasem s Monakem, po kterém přišla od obou mužů dost rozdílná mediální vyjádření. Vztahy byly na bodu mrazu a i přes úspěšnou sportovní stránku musel Tuchel odejít,“ vysvětluje Buczko.

Nebylo to ovšem poprvé, kdy německý kouč své působiště opustil bez toho, aby všichni jeho kolegové z managementu ronili hořké slzy. Podobné to bylo i v Mohuči – byť dosáhl s outsiderem skvělých výsledků, jako král z klubu neodcházel. Sám kontrakt ukončil rok před vypršením smlouvy a údajně tím mohučské funkcionáře víc než rozhněval.

Úspěch i vyhazov v Paříži

Tuchelovo další angažmá leckoho překvapilo. Mluvilo se o něm třeba v souvislosti s Arsenalem po konci Arsena Wengera, nakonec po něm ale sáhla Paříž. Znělo to zvláštně, německý stratég působil spíše jako tvůrce komplexnějších projektů, než jako sympaťák ala Ancelotti, který s týmem nabubřelých hvězd okamžitě vyhraje nejvýznamnější trofeje. Z dnešního pohledu lze ale jeho působení v Parku princů považovat za úspěšné.

„PSG pod ním absolvovalo nejúspěšnější sezonu v éře nových majitelů, když v ročníku 2019/20 vyhrálo čtyři domácí trofeje a bylo ve finále Ligy mistrů. Ze všech trenérů novodobé Paříže byl podle mě takticky nejvyspělejší a ve spoustě věcí klub posunul,“ myslí si Štěpán Touma, specialista na Ligue 1 a autor twitterového účtu Francouzský fotbal.

Dáme fantu?

Společně se Sazka Fantasy jsme připravili speciální turnaj k jarní části české ligy. Stačí se zaregistrovat a v profilu zadat promo kód „FCLiga“. Každé kolo nejlepší trenér vyhraje roční předplatné Football Clubu a druhý v pořadí roční předplatné časopisu Finmag. Nejlepších 15 trenérů po celém jaru získá další ceny. Pro šest nejlepších je roční předplatné Football Clubu, za 7. a 8. místo dáváme novou FC knihu. Trenér na 9. místě získá plakát z limitované edice od Ilony Polanski. Pro hráče na 10. až 14. místě máme 500 Kč na plakáty 442prints.cz, za 15. místo je lahev Chandon Garden Spritz. Do boje se vydal také redakční tým FC. Tak neváhejte a přihlaste se ještě dnes!

Chci hrát!

Přesto třetí sezonu na lavičce ambiciózního týmu Tuchel nedokončil a na Vánoce 2020 si balil kufry. „Už na něm byla cítit určitá bezradnost, změnu nejspíše potřeboval a pomohla mu. Navíc v té době opravdu neměl výsledky - nevedl francouzskou ligu, neporazil nikoho ze silnějších soupeřů, prohrál s Marseille, Lyonem, Monakem, remizoval s Lille,“ vzpomíná Touma.

Jak je už Tuchelovým dobrým zvykem, ani v Ligue 1 se mu nevyhnuly konflikty s klubovými funkcionáři. V případě všeobecně neoblíbeného sportovního ředitele Leonarda je ale otázkou, zda to lze zkušenému kouči příliš vyčítat.

Kromě prvního postupu do finále Ligy mistrů, na který o rok později ještě úspěšněji navázal s Chelsea, mu angažmá ve Francii dalo i další punc kvality - fotbalovému světu dokázal, že dovede pracovat i s největšími hvězdami.

„Leckdo se toho bál, obzvlášť když v BVB hráčům diktoval, co můžou jíst. A v prvních týdnech jeho angažmá se psalo o tom, že obchází noční kluby v Paříži a žádá majitele o echo, kdyby se u nich jeho hráči objevili,“ usmívá se Touma. „Ve finále ale kabinu zvládl v pohodě a třeba Kylian Mbappé o něm mluvil jen hezky i po jeho vyhazovu,“ dodává.

Doma si neodpočinul ani měsíc a do zbraně ho povolala Chelsea. A v západním Londýně rodák z Krumbachu ukázal, že hláška „Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů“ nemusí být jen abstraktním výrokem.

Přišel den před zápasem s Wolves, s týmem absolvoval jediný trénink, vrátil do sestavy zkušeného kapitána Césara Azpilicuetu a přepnul rozestavení na tři stopery. Jedním z nich byl Antonio Rüdiger, do té doby jen lehce nadprůměrný obránce se sklony ke kiksům. Jeho nový nadřízený z něj udělal jednoho z nejlepších beků na planetě. Zrodil se strojově fungující tým, kterému téměř nešlo dát gól, a dokráčel až k vítězství v Lize mistrů.

Tuchel nebyl u mužstva ani čtyři měsíce a už byl navždy součástí klubové historie. Fanoušci věřili, že tohle je kouč, který může družinu jejich srdce trénovat dlouhé roky. Už by si to vážně přáli. Slavná průpovídka o tom, že nejméně stabilní prací na světě je post trenéra na Stamford Bridge, je nadsázkou jen zčásti. Za téměř dvě dekády od nástupu Romana Abramoviče vydržel jediný kouč na lavičce Blues déle než dvě sezony. Ano, byl to samozřejmě José Mourinho.

Problém jménem Lukaku

Fantastické vítězství v Champions League možná klubu paradoxně v něčem uškodilo. Čerství šampioni se nechali ukolébat úspěchem a přestali pracovat na skladbě mužstva. Do týmu přišel za celé léto jediný nový hráč, útočník Interu Romelu Lukaku. O rok později už lze s klidem konstatovat, že jde o jeden z největších přestupových propadáků moderní fotbalové historie.

Hráč za sto milionů liber se neprosadil, do mužstva nezapadl a vše korunoval nejapnými výroky v rozhovorech. Tuchel dal jasně najevo, že s Lukakem spolupracovat nechce a belgický forvard už je zase zpátky na hostování v Interu. Pro Italy obchod století.

Ostré hroty proti vyzyvatelům z Londýna. Nejlepší liga startuje

Dnes začíná anglická liga jedním z mnoha londýnských derby. A právě z hlavního města jsou největší vyzyvatelé dominantní dvojky z posledních pěti let. Překvapivě to nemusí být Chelsea, kdo bude nejvíce prohánět Citizens a Reds. Kdo měl dobré léto a na co se v 31. sezoně Premier League těšit?

Přečíst

„Lukaku měl v Chelsea velmi silný nástup a v podstatě do října plnil, co se od něj očekávalo. Pak se ale po zranění vrátil bez fyzičky a korunu tomu dal ten prosincový rozhovor. Ještě jsem nezažil, aby rekordní posila čtyři měsíce po přestupu začala plakat, že chce zpátky do Itálie,“ kroutí hlavou Srp. „Od té doby mu Tuchel nevěřil, on chtěl pryč a podle toho to vypadalo,“ dodává.

S odchodem Lukaka však problémy Chelsea s výhledem na čerstvě odstartovanou sezonu rozhodně nekončí. Celoprázdninové neúspěšné nahánění stoperů je už oblíbenou součástí sportovních rubrik, ofenziva nebyla schopna v přípravě vstřelit gól a fanoušci zuřili, že po hřišti běhají hráči jako Timo Werner, Hakim Ziyech či Marcos Alonso, kteří přitom v klubu být nechtějí.

Velmi pozoruhodnou podívanou byl v tomto ohledu přípravný zápas s Arsenalem, který Chelsea po tragickém výkonu prohrála 0:4. Podobně interesantní zábavu ale nabídla i následná tisková konference, kde si německý kouč v žádném případě nebral servítky. „Viděl jsem v Arsenalu odhodlaný tým ochotný odevzdat na hřišti všechno. To jsme my nenabídli, protože tu máme spoustu hráčů, co chtějí odejít a zvažují svou budoucnost,“ krčil rameny Tuchel.

„Někteří hráči nás opustili, jiní nás chtějí opustit. Naléhavě potřebujeme kvalitní hráče, hodně kvalitních hráčů. Takhle nejsme konkurenceschopní a to bylo dnes vidět. Máme stále ty stejné hráče, proč by se mělo něco změnit? Problémy jsou pořád stejné, protože máme pořád ty samé hráče,“ šokoval kouč Chelsea až nečekanou otevřeností.

Budoucnost je nejasná

Před pár dny se v Premier League rozběhla nová sezona, na kterou londýnský klub dle slov svého lodivoda rozhodně není připraven. I proto se asi nedá čekat, že by v blízké době ustoupil od rozestavení 3-4-2-1 a nastoupil se čtyřčlennou defenzivou. K přechodu na 4-2-3-1, se kterým exceloval v první sezoně v Dortmundu, mu chybí spolehlivý defenzivní záložník a za současné situace i dostatečně rychlí a vyspělí stopeři schopní zahrát ve dvojici.

„Určitě by byl rád, kdyby mohl přepínat oba systémy s tím, že v obou jeho hráči zahrají výborně, ale momentálně pro to není půda. Ani přechod na čtyři vzadu ale nemusí nutně řešit problém, který má Chelsea v ofenzivě. Ten z velké části spočívá v tom, že se v útoku kromě Masona Mounta a semtam Kaie Havertze nikdo pořádně nechytil a nepodává rozdílové výkony, takže se Tuchel nemá v ofenzivě na koho spolehnout,“ připomíná publicista a dlouholetý fanoušek Blues Srp.

Sledovat další působení německého kouče na lavičce londýnského celku bude extrémně zajímavé. Chelsea má v Tuchelovi takticky vyspělého stratéga nejvyšší světové úrovně, který dovede dát hře hlavu a patu a z průměrného hráče udělat světovou třídu. Pokud si fanoušci přejí svého Kloppa či Guardiolu, tedy trenéra, který v mužstvu stráví pět či sedm let a vybuduje dynastii, je Thomas Tuchel co do svých manažerských kvalit skvělá volba.

Otázkou ale je, jak se bude vyvíjet vztah kouče se samotným klubem. Zatímco Klopp s Guardiolou ve svých týmech platí za polobohy, kterým se vedení snaží maximálně vyhovět, Chelsea se s trenéry historicky nikdy zrovna nepárala a jakýkoliv výsledkový propad byl okamžitě nemilosrdně potrestán. Když se k tomu přidá Tuchelova nekompromisní povaha a schopnost dát velmi otevřeně najevo svou frustraci, může atmosféra na Stamford Bridge brzy rapidně zhoustnout.

Tak jako tak, fotbaloví fanoušci se budou bavit. Buď skvělou hrou, kterou Tuchelovy týmy dovedou vyprodukovat, nebo emocemi, které budou létat vzduchem při trenérově případném prásknutí dveřmi. A pak dojde na slova těch, kteří škodolibě tvrdí, že v Chelsea by na lavičce nevydržel snad ani Johan Cruyff.

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?

Česká liga

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava
Popup se zavře za 8s