Mistrovství světa ještě víc nabobtná. Skupiny budou po čtyřech

14. březen 2023
Sdílejte:
Původně se na mistrovství světa 2026 mělo hrát v 16 skupinách po třech. FIFA ale nejspíš změnila názor a chce zůstat u skupin po čtyřech. Znamená to mnohem víc zápasů, delší turnaj a víc peněz pro FIFA.
Foto: Igor Link / Shutterstock

Na posledním mistrovství světa v Kataru odehrálo 32 zúčastněných národních týmů celkem 64 zápasů. Na mistrovství světa v roce 2026, které se bude konat v USA, Mexiku a Kanadě, se to poprvé od roku 1998 změní. A zápasů výrazně přibude, stejně jako týmů.

Podle původních plánů FIFA se mělo 48 týmů utkat v 16 skupinách po třech a dva nejlepší týmy z každé skupiny měly postupovat do osmifinále. Právě teď se ale pracuje na změně, a to na výročním kongresu FIFA ve Rwandě, který nyní probíhá. Světová média jako New York Times nebo The Athletic už informují, že Rada FIFA brzy odhlasuje změnu formátu.

Bude se hrát ve 12 skupinách po čtyřech a přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin tedy mají postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS.

Změna kromě jiného znamená, že se na příštím mistrovství světa odehraje celkem 104 zápasů oproti 80 zápasům v případném třískupinovém režimu. Dva finalisté by pak hráli osm zápasů místo současných sedmi. Cíl FIFA je jasný: výrazně víc zápasů přinese ještě víc peněz.

O možné změně mluvil hned po konci MS v Kataru šéf FIFA Gianni Infantino, když si pochvaloval napínavé boje ve skupinách až do posledních minut. Režim se třemi týmy ve skupině a dvěma postupujícími navíc nabízí možnost skandálních zápasů, pokud by oběma hrajícím týmům stačil stejný výsledek, přes který by vyřadily třetí nehrající tým. Něco podobného se stalo na MS 1982 v posledním skupinovém zápase mezi Německem a Rakouskem. Poté se zavedlo pravidlo, že se poslední zápasy ve skupinách hrají vždy proti sobě.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s