První titul v historii už mají, aktuálně drží neporazitelnost v celé sezoně čítající napříč soutěžemi už 50 zápasů, teď ještě zbývá dokončit ligovou kampaň bez porážky, tedy neprohrát v sobotu doma s Augsburgem. V pohárových finále potom čekají Kaiserslautern a Atalanta. Úspěšné dosažení nemyslitelného je na dohled.
Poslední, kdo dovedl hochy Xabiho Alonsa porazit, byla Bochum na konci minulé sezony. Teď v sobotu se Leverkusen vrátil na místo činu, loňský scénář ale nepřipadal v úvahu. Akt pomsty započal gólově Patrik Schick. Jeho spoluhráči nakonec zkompletovali bůra (0:5).
Leverkusen a jejich historické tažení si určitě ukradnou většinu pozornosti. Především český fanoušek by ale mohl alespoň po očku sledovat i Hoffenheim. Pavel Kadeřábek a jeho spoluhráči naposledy přejeli beznadějně poslední Darmstadt 6:0, v posledním kole se utkají s Bayernem a v sázce není nic menšího než Liga mistrů.
Jak je to možné? Hoffenheim dělí jen tři body a rozdíl tří gólů ve skóre od šestého Frankfurtu. A pokud Borussia Dortmund uspěje ve finále Ligy mistrů proti Realu, připadne extra místenka v milionářské soutěži právě šestému celku Bundesligy. Dortmund už je totiž jistě pátý.
Takový je pohled na sklenici zpola plnou. Teď trošku pesimismu. Hoffenheim může namísto Evropské ligy, případně dokonce Ligy mistrů, pořád mířit jen ke Konferenční sestřičce. Ba dokonce skončit bez Evropy úplně. Záležet bude na snažení Leverkusenu ve finále domácího poháru, i na oporách TSG samotných. Případně na výsledku Freiburgu v Berlíně.
Tým Christiana Streicha, aktuálně na osmém místě, zaostává za Hoffenheimem jenom o bod. A na Union si to nejedou jen dokopat. Jednak si Christian Streich zaslouží lepší rozloučení, než se mu aktuálně dostává (Freiburg vyhrál naposledy ve 29. kole). A pak taky, na osmou, potenciálně pohárovou příčku, si pořád brousí zuby Augsburg, Brémy a Heidenheim.
Právě zápasy Freiburgu s Unionem a Heidenheimu s Kolínem budou tou největší zápletkou posledního kola. Kromě pořadí na hraně evropského umístění rozhodnou i o sestupových příčkách.
Union o víkendu zahodil dvougólové vedení v přímém zápase s 1.FC Köln (3:2). A protože Mainz zdevastoval „béčko“ Dortmundu (3:0), hrozí za tenhle zkrat berlínským pořád ještě i přímý sestup. Benefitoval by právě Kolín. Teď naopak ten optimistický scénář: třemi body může Union předejít dokonce i baráži. Stačí jim k tomu prohra Mainzu nebo Bochumi.
Ani po sobotě nebude mít německý klubový fotbal pro letošek splněno. Kromě obou finále Leverkusenu se německého fotbalu týká i samotný zlatý hřeb sezony. Finále Ligy mistrů. Že je zápas Bayeru Leverkusen s Atalantou (finále Evropské ligy) větším lákadlem, než střet Dortmundu s Realem Madrid? To je možná pravda, pokud vás baví sledovat, zda Leverkusen dotáhne svou neporazitelnou misi, a pokud věříte tomu, že Dortmund nemá proti Realu nárok a zápas to tak bude o ničem. Wembley (dějiště finále Ligy mistrů) má ale oproti Dublinu (dějiště finále Evropské ligy) jedno eso v rukávu.
Právě na londýnském stadionu odehraje svůj poslední zápas za Dortmund Marco Reus. Rozloučit se s ušatým pohárem nad hlavou? Den po jeho 35. narozeninách? Na stadionu, kde mu společně s Matsem Hummelsem před jedenácti lety nejprestižnější trofej v klubovém fotbale utekla? Říká se, že fotbal umí psát poutavé příběhy. Tohle by ale byl jeden z jeho nejlepších.
S Bundesligou se tuhle sobotu odpoledne nebude Marco Reus loučit sám. Poslední hurá čeká vícero legendárních plejerů. Od Hakota Hasebeho a Sebastiana Rodeho ve Frankfurtu až po Simona Teroddeho v dresu druholigového Schalke. Pojďme jim dát Auf Widersehen, jaké si zaslouží!
Sebastian Rode (33 let) za sebou má působení v Dortmundu i Bayernu. Z Mnichova si odvezl dvě medaile pro německého mistra. Vítězství v DFB Pokalu má z obou adres po jednom.
Přesto je jeho jméno nejvíc spojené právě s klubem z Hesenska. Co z toho, že je autorem asistence u vůbec prvního gólu Roberta Lewandowského po příchodu polského gólostroje do Bavorska. Nevadí ani skutečnost, že jeho mládežnickým idolem byl barvy Borussie hájící Tomáš Rosický.
Rodák z předměstí Frankfurtu slavil po svém návratu do klubu ještě jednu trofej. Coby kapitán zvedl v dresu Eintrachtu nad hlavu trofej pro vítěze Evropské ligy. Loučení, stejně jako celou jeho kariéru, zastiňují zranění. Mimo byl takřka celou svou poslední sezonu. Kapitán Frankfurtu je ale odhodlaný říct své definitivní sbohem na trávníku.
Po jeho boku bude do fotbalového důchodu kráčet Makoto Hasebe (40). V případě bývalého japonského reprezentanta je to důchod víc než zasloužený. 303 zápasů za Frankfurt, předtím 159 za Wolfsburg a 14 za Norimberk. Zní skoro až neuvěřitelně, že k tomu stihl ještě 215 startů s Urawa Reds v Japonsku.
Odtud odešel v roce 2008. Pamatuje tak i posledního vítěze Bundesligy, který se před Leverkusenem nejmenoval Bayern nebo Dortmund. Aby taky nepamatoval, Hasebe se před patnácti lety tím šampionem s Wolfsburgem stal. Na závěr kariéry přihodil ještě německý pohár a Evropskou ligu s Frankfurtem.
Poslední zápas čeká v sobotu v 15:30 i dvojici Mönchengladbachu Tonyho Jantschkeho (34) a Patricka Herrmanna (33). Oba strávili v Borussii celou svoji profesionální kariéru. Oba jako by to zabalili už před pár lety. Snad i proto zastiňuje konec obou dlouholetých opor loučení jiné letité opory Gladbachu.
O ligu níž, zpátky doma v Karlsruhe, zakončuje kariéru Lars Stindl (35). Osm let trvající spojení s Borussií rozvázal minulý rok. Po jednom ročníku v klubu, který mu dal fotbalové vzdělání a první zkušenosti v profesionálním fotbale, říká své definitivní sbohem.
Spolu s ním zazní druholigové Wiedersehen z úst Simona Teroddeho (36). Terodde je skutečná legenda druhé nejvyšší soutěže. Třikrát dokázal vystřílet svému týmu postup mezi elitu. V roce 2017 Stuttgartu (25 gólů), o dva roky později Kolínu (29 gólů) a nakonec v roce 2022 Schalke (30 gólů). Nepřekvapí tak, že čtyřnásobný držitel koruny střelců 2. Bundesliga je se 177 góly rekordním druholigovým střelcem.
V Brémách pověsí kopačky na hřebík Christian Groß (35). Až do svých třiceti let výlučně třetiligový fotbalista. Má tam 182 startů. Po bundesligovém debutu za první tým Brém v září 2019 nasbíral 82 prvoligových. Nicht schlecht na třetiligového Spielera.
Naopak zpátky ve třetí lize se s kariérou loučí Fabian Klos. Že si pamatujete Arminii Bielefeld v Bundeslize sotva pár sezon nazpátek? To máte jistě pravdu. Jenže následovali dva sestupy ve dvou letech a letos málem navázal třetí v pořadí. Klubista a kapitán Klos (36) tím pádem skončí, jak začal. S Bielefeldem ve třetí lize. Byla to ale dobrá jízda na hrotu útoku. Její vrchol přišel v podobě dvou sezon v nejvyšší soutěži, a to rozhodně není málo!
Auf Wiedersehen, Jungs!
A z prvního místa do něj jde Sparta. Povíme vám, proč je její aktuální ligová bilance běžná. A na slávistickém programu si zase ukážeme, jaké hody máme před sebou.
Kromě Česka jsme se v naší pravidelné víkendové analýza zajímavých mačů napříč Evropou tentokrát vydali i do Německa a Itálie.
Totální fotbal Slavia pořád umí, jak ukázala v Edenu proti Lille. V české lize nebo venku v pohárech ho ale teď nehraje. Pokročilá data ukazují, že především v lize jsou teď sešívaní jen slabým odvarem agresivního týmu z minulých let. Jakou tvář Jindřich Trpišovský pro svůj tým zvolí do klíčové fáze podzimu, která právě startuje?