Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

24. květen 2024
Sdílejte:
Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…
Němci se po finále s Čechy radují z trofeje pro mistry Evropy za rok 1996. S číslem 11, druhý zleva, je u toho i Stefan Kuntz.Foto: Profimedia

Football's coming home… Ta píseň je jednou z výrazných vzpomínek na Euro 1996. V Anglii ji tenkrát zpívali fanoušci na stadionech před každým zápasem. Zapadala do tehdejší anglické nálady. Před mistrovstvím Evropy, na kterém si Češi došli pro stříbro, se tamnímu nároďáku nevěřilo. Víc než šance na titul se řešil opilecký skandál Paula Gascoigna a spol. na soustředění v Číně.

Ani píseň s názvem Three Lions od kapely The Lightning Seeds, se kterou vypomohli komici Frank Skinner a David Baddiel, není nějak závratně pozitivní, když připomíná dlouhé čekání Anglie na další velký titul (thirty years of hurt – třicet let bolesti). Na druhou stranu tenhle rým končí do sladka – never stopped me dreaming (nikdy nepřestávám snít).

K naději se Angličané museli ubírat i po Euru 1996, i když na tehdejší jízdu až do semifinále vzpomínají dnes jako na letní pohádku. Její hořký konec domácím připravili Němci v penaltovém rozstřelu. Angličané v prodloužení dali tyčku a Gascoignovi chyběli doslova centimetry ke zlatému gólu. Když pak v šesté sérii penaltu zahodil Gareth Southgate a Andreas Möller nabídnutý matchball využil, byl s anglickou pohádkou konec.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Výrazný podíl na tom měl nečekaný německý hrdina. Stefan Kuntz byl dlouhé roky na hraně nominace do národního týmu. Berti Vogts ho ale vedle Klinsmanna, Bierhoffa a Bobiče vzal jako další variantu do útoku a Kuntz mu to v semifinále splatil. Do základu šel, protože Klinsmann se zranil ve čtvrtfinále s Chorvatskem. Tehdy 34letý Kuntz hrál za istanbulský Besitkas a Anglii dal v semifinále vyrovnávací gól, jeden z jeho šesti reprezentačních a suverénně nejdůležitější.

Kuntz pak ještě v bouřícím Wembley proměnil pátou penaltu, kterou musel dát, aby Německo mělo dál naději na finále. „Říkal jsem Bertimu (Vogtsovi, německému trenérovi) před penaltami, že si klidně vezmu pátou. Myslel jsem si, že na ni stejně nedojde. Takže jsem si pak pěkně nadělal do kalhot, když i pátý Angličan proměnil a já byl na řadě,“ vzpomíná Kuntz pro německý časopis 11 Freunde.

Aby se zbavil strachu, vyhecoval se tím, že si cestou k penaltě v sobě vyvolal vztek proti anglickému brankáři Davidu Semanovi. „Představoval jsem si, že když penaltu nedám, budou se ráno mým dětem v autobuse cestou do školy vysmívat. Projektoval jsem to do Seamana, že on je tím, kdo chce ztrapnit mé děti. Byl jsem tak naštvaný, že když jsem penaltu proměnil, tak jsem se nejdřív ani neradoval,“ dává Kuntz nahlédnout do svých myšlenek.

Kuntz se Angličanům zapsal do hlavy snadno. Svého kata si zapamatujete, zvlášť když má jméno, ze kterého si můžete dělat srandu. Má totiž velmi blízko k množnému číslu jednoho velmi sprostého anglického slova – cunts. „Mám rád Angličany a jejich humor. Na škole jsem měl angličtinu, tak mi bylo jasné, že jim moje jméno přijde legrační,“ říká Kuntz v 11 Freunde.

A tady se dostáváme zpět k písni Football's coming home. The Lightning Seeds vydali před mistrovstvím světa 1998 novou verzi a hrátku s Kuntzovým jménem do ní zapracovali. Když se v klipu angličtí fanoušci chystají na duel proti německým fandům, tak si z nich nedělají legraci jen přes kníry a legendární účesy vokuhila. Na záda německých dresů samozřejmě dali jméno Kuntz. Takže z Němců jsou prostě cunts.

Někdo vidí Kuntz, pro Angličany to jsou cunts. / Zdroj: printscreen z klipu k písni Three Lions

„Moje máma ten klip někde viděla a byla nadšená, že tam všichni mají dres s mým jménem. Řekl jsem jí, že to je proto, že jsem dal v semifinále Angličanům gól. Máma neví, co naše jméno v angličtině znamená. A bylo by hezké, kdyby u toho zůstalo,“ baví se Kuntz v rozhovoru s 11 Freunde.

Mimochodem: píseň Three Lions nebyla oficiální hymnou Eura 1996. Tím byl song We're in this together od Simply Red. Na ten si ale už dneska nejspíš nikdo nevzpomene.


Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s