Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

21. červen 2024
Sdílejte:
Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?
Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia

Hned na začátek je třeba zmínit, že Portugalci byli z hlediska výstavby hry na Čechy velmi dobře připravení a že se pro náš výběr jednalo o nesmírně náročný první zápas. Šlo o utkání, ve kterém měl z pohledu individuální kvality jednoznačně horší hráče a zároveň neměl oproti soupeři od začátku prakticky žádné taktické výhody. Ba naopak, Portugalci nás zaskočili a jejich variabilita a volné postavení prakticky zrušili jakékoliv úvodní plány, což vedlo k výrazné pasivitě.

Čeští trenéři šli do utkání s formací 5-3-2, přičemž můžeme jen hádat, jaké byly původní taktické záměry ve hře bez balonu. Už když Portugalsko poprvé v utkání rozehrávalo, Lukáš Provod viditelně gestikuloval na Vladimíra Coufala, že má na své straně hráče a že je potřeba, aby se vysunul výš. Už tento moment ukazuje, že buď byl Coufal úplně mimo a neplnil původní plán, nebo byli Češi situací překvapeni a nebyli na ni připravení.

Provod ukazuje Coufalovi, že je třeba se vysunout.

Portugalské překvapení

Portugalci nastoupili ve formaci 3-4-3, kde však na středu hřiště hráli s diamantem (či kosočtvercem, pokud chceme být geometricky přesní). Bruno Fernandes měl prakticky volnou roli a na pozici šest si vystačil sám šikovný Vitinha. João Cancelo a Bernardo Silva měli na starost každý svou stranu, kde se mohli pohybovat takřka volně, nejčastěji byli v blízkosti středu, i když občas přešli i na úplný kraj.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

V obraně se do stoperské trojice k Rúbenu Diasovi a Pepemu přidal Nuno Mendes a na krajích hřiště roztahoval hru Rafael Leão z levé strany a Diogo Dalot z pravé. Už takto na papíře je zřejmé, že čeští krajní stopeři Ladislav Krejčí a Tomáš Holeš prakticky neměli koho bránit, k tomu Portugalci měli nejen početní výhodu v záloze, díky zmíněnému kosočtverci, ale i v obraně, kde na Jana Kuchtu a Patrika Schicka byla připravená stoperská trojice.

V takovém nastavení je pochopitelně nemožné efektivně napadat. Početní nevýhoda jednoho hráče je ještě při dobré organizaci a intenzitě řešitelná, ale když máte v prvních dvou řadách o dva hráče méně než soupeř, který ještě může využít brankáře, presink postrádá smysl.

Hned v první defenzivní situaci v utkání tak Češi zjistili, že jim chybí nejen šířka v útočné řadě, protože levý stoper Mendes přijímal balon takřka na pozici beka a oba čeští útočníci drželi střed, ale chyběl i někdo, kdo by měl na starost hlídat Cancela, který se přibližoval kraji hřiště.

Portugalci měli hned dvě početní výhody

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.