Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

21. květen 2024
Sdílejte:
Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?
Originální je klub i jeho kapitán. Pro oba jsou vedle fotbalu důležité i hodnoty: Australan Jackson Irvine dlouhodobě podporuje třeba komunitu LGBT+.Foto: Profimedia

Sbírka úspěchů FC St. Pauli je poměrně skromná. K bundesligovým dějinám čítajícím jednašedesát sezon přispěl pouze osmi účastmi, pětkrát sestoupil a maximálně to dotáhl na desátou příčku v sezoně 1988/89.

Největším okamžikem jeho historie je zřejmě vítězství nad Bayernem z 6. února 2002 – krátce po tom, co mnichovský tým vyhrál Interkontinentální pohár (německy: Weltpokal) a mohl se považovat za nejlepší fotbalový klub světa. St. Pauli naopak patřilo poslední místo v Bundeslize.

Weltpokalsiegerbesieger – tak si s nadsázkou tenkrát v Hamburku říkali a tohle označení si fanoušci nechali vytisknout na trička. Neboli „ten, kdo zvítězil nad vítězem Interkontinentálního poháru“.

Navzdory nule v kolonce získaných trofejí nebo účastí v evropských pohárech se St. Pauli těší popularitě i za hranicemi Německa. U nás je to do jisté míry dané tím, že na přelomu 80. a 90. let, tedy v nejúspěšnější éře klubu, oblékali jeho dres českoslovenští reprezentanti Ján Kocián s Ivem Knoflíčkem.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Univerzálně však klub sbírá body především za jedinečnou fanouškovskou kulturu i přístup k fotbalu, pro nějž je typické, že s mnoho věcmi přichází dřív, než se stanou trendem. Jako třeba v roce 1963, kdy jako první západoněmecký tým angažoval černého hráče z Afriky. Byl jím Guy Acolatse z Toga a dres tehdy druholigového klubu oblékal tři sezony.

Pirátská vlajka a nový kult

St. Pauli je tradiční levicovou čtvrtí, což v Hamburku za posledních sto let znamenalo všelicos: od masivní podpory komunistické strany v meziválečném období přes rozvoj squattingu a punkového hnutí až po současný důraz na udržitelnost, lidská práva, rozmanitost a distancování se od všech forem diskriminace, rasismu, sexismu, xenofobie atd.

Přitom do počátku 80. let byl FC St. Pauli ještě poměrně fádní organizací. Pak ho začali podporovat squatteři, kteří obsadili domy v nedaleké Hafenstraße, a také se připojila řada fanoušků HSV, jimž vadilo, že na Volksparkstadionu jsou stále víc vidět a slyšet neonacistické skupiny.

Jeden ze squatterů, přezdívaný Doc Mabuse, přinesl na stadion Millerntor pirátskou vlajku a nový kult byl na světě. Brzy vlála na všech tribunách, dnes je z ní jeden z nejznámějších symbolů německé fotbalové scény.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.