Proč je domácí prostředí výhodou? Vliv fanoušků se přeceňuje

22. březen 2024
Sdílejte:
Zkusili jsme v datech najít odpověď na věčnou otázku, proč jsou domácí týmy úspěšnější. Hraje roli dlouhé cestování? Je ještě důležitá znalost domácího prostředí? Jak vlastně dokáží fanoušci ovlivnit výkon sportovců? A nemají nakonec největší vliv rozhodčí, kteří podlehnou atmosféře?
Jak vznikne domácí tvrz?Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Je to jedna ze sportovních pravd, o níž se nepochybuje. Domácí prostředí je výhodou.

Neznamená to, že domácí tým vždycky vyhraje, pochopitelně, ale z dlouhodobého hlediska jsou mužstva na vlastním hřišti úspěšnější.

Platilo to ve 20. letech minulého století stejně jako ve 20. letech toho současného. Platí to pro mnohonásobné šampiony i outsidery. Platí to v anglickém fotbale, japonském baseballu, indickém kriketu, kanadském hokeji, americkém basketbale i německé házené.

Platí to samozřejmě i pro české soutěže.

Vůbec není náhoda, že v ligách, kde o mistrovi rozhoduje systém play off, se domácí prostředí bere jako nepopiratelná přednost. Je to bonus pro tým výš umístěný po základní části. Sérii začíná doma a případný rozhodující duel (Game 7 v NHL či NBA) hraje před vlastními fanoušky.

Dávno by takové pravidlo bylo zrušené, kdyby nezáleželo na tom, na jakém hřišti a ve kterém městě se hraje.

Ve fotbalových pohárech dokonce ještě před pár roky gól vstřelený na hřišti soupeře měl větší cenu a při celkové rovnosti skóre to byla rozhodující metrika. Na důkaz toho, že skórovat na cizím stadionu je těžší než doma.

Související články

Startuje Euro. Proč visí nad obhájkyněmi otazníky a na koho se těšit?

Ve Švýcarsku začíná mistrovství Evropy žen, které můžete sledovat i v Česku, byť na turnaji český národní tým opět chybí. Pro ženský fotbal jde o velký svátek - na čtyři týdny má možnost překonat nálepku okrajového sportu, dostat se do mainstreamových médií a přilákat nové příznivce.

Girl Power

Video: Yamal a Mbappé se bát nemusí. Robotí AI fotbal je zatím pro smích

V Číně proběhl první fotbalový zápas autonomních humanoidních AI robotů. A byla to spíš komická podívaná, která ukázala, že výzkumníci obou zúčastněných univerzity mají ve své práci ještě notné rezervy. Posuďte sami ve videu.

Technologie

Hvězdný návrat lídra a titulové ambice. Příběh Pavla Kadeřábka a jeho strahovské party

Brian Priske a teď už i Pavel Kadeřábek. To jsou v očích fanoušků Sparty spasitelé letenského klubu, kteří ho po bídě minulé sezony musí dotáhnout zpět do boje o titul. Přečtěte si příběh ztraceného syna a jeho strahovské party ročníku 1992, který se po deseti letech v Německu vrací domů, aby Spartě dodal vítězné DNA.

Sparta
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.