Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Překvapení stříbrného Eura. Zastoupil Řepku i pitbula a modlil se, ať nejde na penaltu

30. květen 2024
Sdílejte:
Na EURO 1996 jel jen díky trestu pro Tomáše Řepku. Z Anglie si Martin Kotůlek přivezl stříbro, zahrál si proti Zidanovi a spol. a den poté se mu narodil druhý syn.
Nedošlo na mě! Martin Kotůlek oslavuje úspěšný penaltový rozstřel a postup do finále Eura 96 s Miroslavem Kadlecem, Karlem Poborským a Lubošem Kubíkem.Foto: Profimedia

Rozcvičoval se spolu s ostatními náhradníky za postranní čárou majestátného Old Traffordu v Manchesteru. Stejně jako už čtyřikrát předtím. Dělal automatické pohyby, po očku sledoval běžící zápas. Psal se 26. květen 1996 a dramatické semifinále EURO 1996 mezi Českem a Francií spělo za stavu 0:0 pomalu do finiše. Martin Kotůlek nečekal, že do něj zasáhne. Myslel si, že to padne jako vždycky na někoho jiného a on si zase půjde poslušně sednout na lavičku. Bral to s nadhledem, pochopením. Znal svou roli v týmu. Byl šťastný, že v něm vůbec může být.

Jenže najednou přišel pokyn od střídačky přímo k němu: Jdeš tam, dělej! Nebyl čas rozjímat, vnímat nervozitu. Možná se mu automaticky lehce podlomila kolena. Nebo ne? To už si tehdejší obránce olomoucké Sigmy nepamatuje. V 70. minutě si plácnul se střídajícím útočníkem Radkem Drulákem a najednou byl uprostřed bitvy o evropské finále. Wau!

Navíc na pozici pravého záložníka, kde nikdy dřív nenastoupil. „Radek Látal, který hrál zprava, dostal ve čtvrtfinále proti Portugalsku červenou kartu. Absencí bylo víc, museli jsme pro semifinále udělat několik změn. Já tomu říkám: Sestava na jedno použití. Dostalo se i na Martina. Šlo spíš o pozici halfbeka,“ nastínil tehdejší asistent Verner Lička, pravá ruka Dušana Uhrina staršího.

Na rozkoukání nebyl prostor. „Měl jsem vypomoct do defenzivy, vyztužit obranu,“ vybavil si náhradník své stěžejní úkoly. „Sám jsem se divil, že jsem při nástupu neměl nervy. Šlo to rychle, ani na to nebyl čas.“

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

V šestadvaceti letech před něj fotbalový osud předestřel největší výzvu kariéry. Chopil se jí. Na úrovni zvládl celých padesát minut včetně prodloužení. Jako mazák. Takticky neplaval, tempo hry zachytil ihned. Dovolil si i nadstandard dopředu. „Jednou se mi povedla klička, možná byly dvě. Udržel jsem míč, nepřihrával jsem hned. Samotného mě překvapilo, že to tak vyšlo,“ pousmál se s odstupem času. „Myslím, že to bylo celkově v pohodě.“ Lička potvrdil: „Martin zastoupil pitbula Radka Látala, který si to místo vybojoval výbornými výkony, dokonale. Možná tam nebylo od něj tolik do ofenzivy, ale zvládl to.“

Dokonce měl blízko k tomu, aby se dostal do koncovky. Když Češi získali míč a mazali do brejku, ocitl se Kotůlek na křídle úplně sám. Hlásil se spoluhráčům, ať mu to tam hodí, ale balon nakonec putoval na druhou stranu. V tu chvíli byl zklamaný. „Mohl jsem jít k vápnu, možná až do šance,“ uvažoval.

Když došlo na penaltový rozstřel, dělal, že už na stadionu dávno není. Pánové, do toho mě netahejte! V duchu se modlil, ať na něj nedojde řada. „Penalty jsem nikdy nekopal a netrénoval. Neměl bych na to nervy,“ přiznal.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.