Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Pohádka Zdeňka Folprechta: Je to jenom hra, Tome

24. prosinec 2023
Sdílejte:
Šťastné a veselé přejeme všem našim čtenářům a především předplatitelům, našim podporovatelům. Jako dárek pro vás máme jednu z pohádek z knížky Zdeňka Folprechta, kterou jsme nedávno společně vydali. Užijte si vánoční pohodu!
Hezký vánoční dárek (nejen) pro malé fotbalové nadšence.Foto: Daniel Hamerník

Už se vám někdy stalo, že vám něco fakt šlo, jako že jste v tom byli opravdu dobří, když se nikdo nedíval, ale jakmile jste to měli předvést ostatním, tak se vám to nepovedlo? Začali jste se potit, bolelo vás břicho, chtělo se vám čůrat... Tomu se říká nervozita. Nebojte, zažije ji každý z nás. Je to v pohodě. Když jsme nervózní, znamená to, že nám na něčem opravdu záleží. Ale jak se nervozity zbavit? Možná víc prozradí příběh o malém brankáři Tomáši Vaclínovi.

Tomášovi bylo dvanáct let a bydlel v Kouřovém městě. To město se jmenovalo Kouřové, protože mělo spoustu komínů, ze kterých vycházel černý dým. Někdy bylo ve vzduchu tolik kouře, že skoro nešlo vidět nebe. Že i ptáci chodili radši pěšky. Tomáš si ale kouře nevšímal. Nejvíc ze všeho ho bavilo chytat fotbalový míč. Zatímco všichni ostatní se předháněli, kdo dá víc gólů a kdo udělá hezčí kličku, jeho zajímalo, jak nepustit míč za svá záda. „Zamknu branku, zamknu branku,“ říkal si potichu vždycky, když se postavil mezi tři tyče.

A nebyl to jenom fotbalový balon, který rád chytal. Jeho druhým nejoblíbenějším byl ten pingpongový. Ano, ten malý bílý míček, který tolik skáče. Pořád si s ním doma házel o kuchyňskou linku. Hop a skok. Míček nesmí nikdy projít za mě, opakoval si. Někdy ho chytil, jindy vyrazil. Hlavně ho nerozšlápnout, to by bylo mrzení.

Související články

Kdo v Česku urve titul? A co bude největší zklamání sezony?

Zahrává si Slavia přestupovou politikou s ohněm? Má Sparta dostatečně silný kádr na Ligu mistrů? Co lize přinesou noví hlavní trenéři? A které mladé hráče se vyplatí sledovat? Na tyto a spoustu dalších otázek odpovídají ve dvouapůlhodinové podcastové náloži fotbaloví analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Podcast

Video: Liga i pro mladé. Líbí se vám nová znělka?

První liga má novou identitu, nové barvy, nové jméno a také novou znělku. Na sítích zatím sklidila spíš kritiku. Jak to vidíte vy?

Zábava

Pyrotechnikou proti modernímu fotbalu. Proč je pro ultras tak důležitá?

Pyro není zločin. To je dlouhodobé přání aktivních fanoušků. I když zatím proti zákonům je, na stadionech se objevuje a třeba slávistická představení z Tribuny Sever pravidelně oblétají svět a sklízí potlesk. Jak se z téhle schizofrenní situace dostat? A proč je pyrotechnika pro některé fanoušky tak zásadní?

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.