Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Obcházel plácky, aby měli s kým hrát. Srdcař vypráví, jak se dělá fotbal v bývalé ligové baště

30. říjen 2023
Sdílejte:
Vítězslav Janda toho v 26 letech zvládá hodně. Za áčko Hvězdy Cheb, u kterého je i asistentem, hraje divizi. Zároveň dělá šéftrenéra mládeže. V rozhovoru vypráví, jak se k tomu dostal, jak shání trenéry, kteří obecně moc nejsou. Mluví i o vizi pro chebský fotbal, kterému chybí třeba tribuna. A vzpomíná i na to, jak místní fanoušky Baníku Ostrava přepadli po mládežnickém turnaji polští chuligáni.
Vítězslav Janda (vpravo) s týmem straší přípravky (U11).Foto: FK Hvězda Cheb

Jak jste se k trénování dostal?

V roce 2011 jsem začal chodit do kotle na Hvězdě a udělal jsem si vztah k chebskému fotbalu. V klubu působím od roku 2017, od kdy jsem tu i začal trénovat. Hrál jsem předtím Landesligu za hranicemi v Německu a oslovili mě místní trenéři po sestupu Hvězdy z divize do krajského přeboru. Šel jsem tedy do Chebu hrát a měl už jsem céčkovou trenérskou licenci, kterou jsem si udělal na střední škole. Trénování mě vždycky bavilo. Když jsem do Hvězdy přišel, byly tu čtyři přípravky, fotbalová školička, dva žákovské týmy a dorostenci. Vzal jsem si starší žáky, kde chyběl trenér. Bylo tam osm dětí a začal jsem objíždět různé plácky u škol a říkal jsem tam klukům, že jsou docela šikovní, ať přijdou hrát za Hvězdu. Udělal jsem jim registrace a takto jsme to ze začátku nějak plácali. Postupně se to ale zlepšovalo a z krajských přeborů jsme teď v celostátní žákovské soutěži - v divizi, která je v žákovských kategoriích druhou nejvyšší soutěží v Česku.

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.