Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

14. červen 2024
Sdílejte:
Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.
Takhle vypadala základní jedenáctka Německa v poslední přípravě na EURO proti Řecku. V bráně Neuer, kapitán Gündogan, lídr Kroos, Mittelstädt ze Stuttgartu nebo talentovaní Wirtz s Musialou. Tohle je síla, která by měla Němce vrátit na vrchol.Foto: Profimedia

Už v květnu vyrostla v centru Berlína údajně největší fanzóna na světě. Vévodí jí obrovská brána, která převyšuje i tu Braniborskou, jež stojí hned za ní. Na velké části Ulice 17. června byl položen umělý trávník, měl by pojmout až třicet tisíc fanoušků.

Symbolicky na stejném místě, kde se před deseti roky, po návratu z Brazílie, slavil titul poslední titul mistrů světa. I poslední velký úspěch německého reprezentačního fotbalu.

Kolik důvodů k radosti budou mít domácí fanoušci při letošním EURO? To je otázka za všechny peníze.

Vzhledem k turbulencím, jimiž si národní tým prošel za půldruhého roku od mistrovství světa v Kataru, se cesta k medailovým pozicím zdá být zhruba stejně pravděpodobná jako varianta, že se všechno zadrhne podstatně dřív. Byť los základní skupiny v podobě soupeřů ze Skotska, Švýcarska a Maďarska byl určitě z těch přívětivějších. Jenže pouhý postup do TOP 16 fotbalový národ neuspokojí. Stačí si vzpomenout na tři roky starou osmifinálovou porážku 0:2 s Anglií.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Magazín Kicker udělal před turnajem anketu mezi 227 bundesligovými hráči a Německo z ní vyšlo jako hlavní favorit. Na titul mu věřilo 39 procent respondentů, dokonce 70 procent považuje postup do semifinále za samozřejmost. Jasně, většina dotázaných byli Němci, nešlo o žádnou nezávislou a objektivní analýzu, ale taková míra optimismu je skoro až překvapivá.

Vzhledem k událostem posledních měsíců.

Historická výměna trenérů

Pro připomenutí: na předchozích dvou světových šampionátech národní tým nepostoupil ze základní skupiny, což se mu před rokem 2018 nikdy nestalo. Zvláště po předloňském vystoupení v Kataru panovalo velké rozčarování.

Svaz však nechtěl sahat k radikálním krokům a dál důvěřoval Hansi Flickovi. Koneckonců trenérů, kteří vyhráli Ligu mistrů a jsou v produktivním věku, ani německý fotbal tolik nemá.

Kouč se pustil do generační obměny a začal dávat šanci novým hráčům. I to byl jeden z důvodů, proč šla loni reprezentace od jednoho rozpačitého výkonu k dalšímu. Když z šesti zápasů po MS pouze jeden skončil vítězstvím a zmar vyvrcholil zářijovou porážkou 1:4 s Japonskem, sáhl svaz k Flickově odvolání.

Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na rok + speciál Zajíc na EURO zdarma

  • OMEZENÁ NABÍDKA
  • Přístup ke všem textům na webu + Zajíc na EURO zdarma
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • tištěný speciál Zajíc na EURO je nejzábavnější průvodce turnajem
  • poštovné zdarma
1290

Bylo to šokující ve dvou směrech. Ještě nikdy v německé historii nebyl trenér národního týmu vyhozen. I ti, kdo končili předčasně, odešli z vlastní vůle. A hlavně změna v průběhu reprezentační pauzy, navíc mezi dvěma přátelskými zápasy, je věc neobvyklá i ve světovém měřítku.

Jenže svaz už musel jednat. Domácí EURO je pro něj mimořádně důležité, nejen ze sportovního hlediska. Pokladna je totiž kvůli neúspěchům na posledních třech velkých akcích i drahé stavbě jinak úžasného campusu ve Frankfurtu v hodně špatné kondici.

Po jednozápasovém záskoku Rudiho Völlera nakonec dostal důvěru šestatřicetiletý Julian Nagelsmann, naposledy ve službách mnichovského Bayernu. Do dějin se pro změnu zapsal jako nejmladší trenér poválečné historie.

Situaci mu příliš neulehčoval fakt, že první dva zápasy byly naplánované do USA. Z ekonomického hlediska jistě fajn, ze sportovního dost komplikace. Aspoň že výsledky (výhra 3:1 nad domácím týmem a remíza 2:2 s Mexikem) přinesly trochu naděje.

Tu však zchladila další reprezentační pauza v listopadu. Nejdřív porážka 2:3 s Tureckem na berlínském Olympiastadionu a pak hlavně lekce (0:2) od Rakouska ve Vídni. Kontrast mezi oběma týmy bil do očí. Domácí skvěle vyladění německým stratégem Ralfem Rangnickem, hosté bezradní a zaostávající v každé činnosti. Pohled o to smutnější, že základ rakouského týmu tvořili hráči, kteří většinou v Bundeslize nemají dominantní role, někdy naopak bojují o místo v sestavě.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.