Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

24. květen 2024
Sdílejte:
Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.
Ilustrační snímek z losu Ligy mistrů.Foto: Profimedia

V posledním kole v neděli doma proti Mladé Boleslavi sice Slavia už o nic nehraje, když má jistotu druhého místa ve Fortuna lize, i přesto ale pro ni následující dny nabízí jedno zajímavé drama.

A to v italské lize. V ní by se slávisté ve zbývajících zápasech měli stát fanoušky Atalanty Bergamo. Na jejím závěrečném umístění v Serii A teď totiž záleží, zda Slavia v létě bude startovat už ve 2. předkole kvalifikace o Ligy mistrů, nebo až o další kolo dál.

Start ve 3. předkole kromě jiného znamená, že by Slavia měla jistou účast ve skupině evropských pohárů v příští sezoně. I v případě neúspěchu ve 3. předkole Champions League, by totiž „propadla“ do skupiny Evropské ligy (původně jsme tu nepřesně uvedli, že může spadnout až do Konferenční ligy).

„Slavia zůstává (po vítězství Atalanty ve finále Evropské ligy nad Leverkusenem) alespoň prozatím v druhém předkole nemistrovské části Ligy mistrů. To se může změnit, pokud Atalanta skončí v lize nejhůře čtvrtá,“ uvedl na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

Atalanta to má ve svých rukou, když teď z pátého místa na čtvrtý Juventus i třetí Boloňu ztrácí dva body, má ale na rozdíl od nich ještě dva ligové zápasy před sebou a její soupeři jen jeden. Když tedy Atalanta dvakrát zvítězí, bude třetí a Slavia půjde do 3. předkola Ligy mistrů.

Kdyby to nedopadlo, bude Slavia hrát 2. předkolo, kde jejími možnými soupeři jsou Dynamo Kyjev, Partizan Bělehrad a Lugano.

„I páté místo je letos v Itálii vstupenkou do Ligy mistrů, a to díky bonusovému místu za výhru v žebříčku národního koeficientu za právě končící ročník. Tyto místa se však přidělují jako poslední. Atalanta by tedy šla (jako případný pátý celek Serie A) do Ligy mistrů jako vítěz Evropské ligy a její bonusové místo by přešlo na šestý klub ligy. V kvalifikaci by se nic nevyvažovalo a Slavia by začínala ve druhém předkole,“ vysvětluje logiku nasazování do předkol Milan Coen další twitterový specialista na koeficienty.

Sparta má jistotu, že začne v mistrovské části druhého předkola Ligy mistrů. Při losu bude nasazená a může dostat za soupeře třeba mistra Dánska, Polska, Rumunska, Faerských ostrovů, Severního Irska, Walesu nebo třeba Albánie.

Los 2. předkola Ligy mistrů je 19. června.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s