Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficient: Přes prohru Sparty zůstává Česko jedenácté s nadějí na přímou účast v Lize mistrů

16. únor 2024
Sdílejte:
Jak pohárový čtvrtek zamíchal s pořadím národních koeficientů, podle kterého se nasazují týmy do evropských soutěží? Máme rychlý souhrn včetně shrnujících tabulek.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Sparta prohrála v Turecku s Galatasarayem v prvním zápase play-off o osmifinále Evropské ligy, což Česko mrzí z hlediska národního koeficientu UEFA. Turecko je totiž v aktuálním žebříčku deváté, Česko jedenácté, a kdyby Sparta Galatasaray skolila, mohlo si dělat reálné naděje i na případný posun před něj.

„Tohle opravdu hodně bolí, tento zápas se měl vyhrát,“ píše na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient a má přitom na mysli nepoměněné a velké šance Sparty. Ta největší v podání Tomáše Wiesnera dokonce bezprostředně předcházela vítěznému gólu Maura Icardiho. „Porážka znamená, že Turecko zřejmě letos už nedoženeme, ale postup Sparty je stále naprosto reálný,“ dodává FC Koeficient.

„Turecko nám o půl bodu uteklo a dohnat jej letos bude velmi těžké. Skotsko nehrálo a zůstává stejně jako my na svém. Švýcarsko mělo ve hře dva své kluby, oba hrály doma a je z toho jen jedna remíza, tedy 0,200 bodu,“ pokračuje v hodnocení včerejších výsledků play-off Evropské a Konferenční ligy FC Koeficient. Skotsko je před Českem na desátém místě, které zaručuje přímý vstup mistra do Champions League, o 1,3 bodu a ve hře má už jen Rangers v osmifinále Evropské ligy. Skotsko mělo v aktuální sezoně v evropských pohárech pět týmů, takže za každou výhru má 0,4 bodu, Česko mělo čtyři týmy, takže za každou výhru připisuje 0,5 bodu. A ve hře vedle Sparty jsou ještě Slavia (osmifinále EL) a Plzeň (osmifinále KL).

Švýcarsko po včerejší prohře Young Boys doma se Sportingem Lisabon 1:3 v Evropské lize a domácí remíze Servette Ženeva s Ludogorcem 0:0 spadlo na třinácté místo těsně za Rakousko, protože Sturm Graz získal 0,400 bodu pro svou zemi za výhru nad Slovanem Bratislava. Obě země jsou ale za Českem o víc jak 2,5 bodu a už nemají ve hře další týmy. Jejich šance na přeskočení Česka v aktuálním žebříčku, který bude rozhodovat o nasazení týmů do sezony 2025/26 je tak spíš teoretická. Například pro Rakousko platí, že by musel Sturm Graz dojít do finále Konferenční ligy a české kluby neuhrát ani bod.

Aktuální pořadí národních koeficientů UEFA kolem desátého místa. / Zdroj: FC Koeficient

„Z pohledu příští sezony nás netěší výhra a remíza pro Norsko (0,750 bodu) a výhra pro Izrael (0,500 bodu),“ dodává FC Koeficient a má přitom na mysli remízu Bodø/Glimt na Ajaxu 2:2, výhru Molde nad Legií 3:2 a výhru Maccabi Haifa 1:0 nad Gentem. Do příští sezony Česko v pětiletém bodování do národního koeficientu škrtá podprůměrný výsledek ze sezony 2019/20 a vstoupí do ni z desátého místa, které zaručuje kromě jiného přímé nasazení národního šampiona do Ligy mistrů. Výchozí pozice pro příští sezonu, ve které se bude bojovat o nasazení pro poháry v ročníku 2026/27. A tam to vypadá pro Česko až neskutečně dobře.

Pořadí Země Počet bodů Rozdíl oproti ČR Týmů v pohárech 2024/25
9. Turecko 32,1 0,05 5
10. Česko 32,05 - 5
11. Izrael 27,25 -4,8 4
12. Dánsko 26,325 -5,725 4
13. Norsko 26,125 -5,925 4
14. Skotsko 26,1 -5,95 5
15. Rakousko 25,8 -6,25 5
16. Švýcarsko 25,375 -6,675 5

Ano, vidíte správně, Česko má náskok téměř pěti koeficientových bodů na 11. místo, na kterém se nachází Izrael. Už nyní tak můžeme říci, že v příští sezoně budeme hrát nikoliv o pět týmů v evropských pohárech, ale o udržení přímého postupu mistra ligy 2025/26 do základní skupiny Ligy mistrů sezony 2026/27.

Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem patnácté a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců.

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá nebo jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky, tak pokračujte na tento vysvětlující a podrobný text. Česko má zároveň pořád šanci i na účast mistra v Champions League v příští sezoně. Jaké okolnosti by se k tomu musely sejít, vysvětluje text Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.

Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s