Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Počítáme koeficient: Deváté Turecko nám utíká, desáté Skotsko je blíž

08. březen 2024
Sdílejte:
Z pohledu pražských S to nebyl výsledkově povedený čtvrtek, Plzeň je ale dál plně ve hře o čtvrtfinále evropského poháru a pohled na koeficientové tabulky Česko dál může těšit.
Ilustrační snímek z losu Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Sparta – Liverpool 1:5. AC Milán – Slavia 4:2. Servette Ženeva – Plzeň 0:0. Z pohledu českého koeficientu v národním žebříčku UEFA, který rozhoduje o počtu týmů a jejich nasazení do evropských pohárů, to znamená přírůstek 0,250 bodu. Česko se po včerejšku lehce přiblížilo desátému Skotsku, naopak deváté Turecko odskočilo na už těžko dosažitelný rozdíl.

„Na dohnání Turecka můžeme zapomenout, stejně tak nás nedožene už nikdo zespodu. Celé naše snažení se tak smrskává na boj se Skotskem o klíčovou desátou příčku. Potřebujeme postup Plzně a vypadnutí Rangers!“ shrnuje to na sociální síti X specializovaný účet FC Koeficient.

Skotští Rangers ve čtvrtek v osmifinále Evropské ligy remizovali na Benfice 2:2 a turecké Fenerbahce vyhrálo v osmifinále Konferenční ligy v Belgii nad Unionem SG 0:3.

Aktuálně tak Česko na desáté Skotsko ztrácí půl bodu, což je přesně hodnota jedné výhry jakéhokoli českého týmu, na Turecku už Česko teď ztrácí 2,55 bodu a šance na jeho předskočení ještě v této sezoně tak po včerejších výsledcích zůstává spíš teoretická.

Aktuální pořadí národních koeficientů UEFA kolem desátého místa. / Zdroj: FC Koeficient

„Ztrátu na Skotsko jsme sice stáhli, ale jen o 0,050 bodu. Nicméně v této situaci se před Skotsko dostaneme například výhrou Plzně nad Servette a porážkou Rangers doma s Benfikou,“ uvádí FC Koeficient.

Připomeňme, že Turecko bere za výhru stejně jako Česko 0,500 bodu a za remízu 0,250 (protože aktuální sezonu hrály čtyři turecké kluby), Skotsko bere za výhru 0,400 a za remízu 0,200 (pět skotských klubů v pohárech).

Abychom to shrnuli: minimálně jedenácté místo na konci této sezony, po které se bude rozhodovat o nasazení týmů do sezony 2025/26, je pro Česko už teď jisté a stále si lze představit posun na desátou příčku před Skotsko.

Připomeňme, že posun na desáté místo by znamenal jistou účast českého mistra ve skupině Ligy mistrů. Případný posun na deváté místo by pak ještě vylepšil pozici vicemistra, který by startoval o jedno předkolo Ligy mistrů později (ve třetím místo druhého).

Do příští sezony pak Česko z počítané pětiletky odepíše ze svého pohledu slabou sezonu 2019/20 a bude do ni vstupovat minimálně z desátého místo, na kterém teď ztrácí 0,050 bodu na deváté Turecko a má 4,550 bodu náskok na jedenáctý Izrael.

Už nyní tak můžeme říci, že v příští sezoně budou české kluby společně hrát nikoliv o pět týmů v evropských pohárech, ale o udržení přímého postupu mistra ligy 2025/26 do základní skupiny Ligy mistrů sezony 2026/27.

Na konci minulé sezony Česko skončilo těsně před Norskem patnácté a proto bude mít v příštím ročníku v Evropě pět zástupců (do aktuálního ročníku v Evropě zasáhly čtyři české týmy, když v předkolech byli ještě pražští Bohemians).

Pokud chcete vědět, jak se vše počítá nebo jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky, tak pokračujte na tento vysvětlující a podrobný text. Česko má zároveň pořád šanci i na účast mistra v Champions League v příští sezoně. Jaké okolnosti by se k tomu musely sejít, vysvětluje text Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.

Příští ročník evropských pohárů už se bude hrát v novém formátu. Všechny tři evropské soutěže se ve skupinové fázi rozrostou o čtyři týmy na celkových 36 týmů a bude se hrát takzvaným švýcarským modelem v každém poháru do jedné tabulky. Detaily k tomu najdete v textu Poslední skupiny po čtyřech. Projděte si, jak se změní evropské poháry.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s