Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Když vás břevno připraví o miliony. Kurzový specialista o sázkařských úspěších i nočních můrách

17. leden 2024
Sdílejte:
O atraktivitě fotbalových soutěží, sázkařském super roku s MS v hokeji, Eurem a olympiádou, ale i proměně strategií sázkařů a nejúspěšnějších a nejsmolnějších tiketech loňského roku vypráví v rozhovoru Aleš Lehovec, manažer kurzových specialistů Sazkabet.
Ilustrační snímek.Foto: Gennaro Di Rosa / Shutterstock

Kopíruje zájem českých sázkařů televizní sledovanost jednotlivých fotbalových lig?

Určitě ano, podíváme-li se čistě na fotbal, tak největší zájem sázkařů je pochopitelně o českou ligu, dále pak o anglickou Premier League, španělskou La Ligu, italskou Serie A. Hned v závěsu je pak německá Bundesliga s francouzskou Ligue 1.

Která z nich je u sázkařů stále na vzestupu a u které v čase naopak jejich zájem opadá?

V posledních letech jsme zaznamenali větší zájem sázejících o anglickou Premier League. Vysvětlujeme si to tím, že liga je víc vyrovnaná, herně velmi atraktivní, a navíc v ní figurují čeští hráči hrající ve West Hamu. Obecně platí, že tam, kde jsou vidět čeští hráči, a ještě na tak dobré úrovni, objem sázek na jejich zápasy stoupá.

To samé platí o největších světových hvězdách. V předchozích letech tak například lehce opadl zájem o španělskou La Ligu po odchodu Messiho a Ronalda. Ale tím, že poté zůstali ještě pár let v Evropě, se objem sázek přesunul do jejich nových domovských lig v Itálii, Anglii či Francii.

Platí to i o americké MLS a nejvyšší soutěži v Saúdské Arábii, kam se obě hvězdy – a nejen ony – nedávno vydaly?

Bohužel jsme větší zájem nezaznamenali a upřímně ani nečekali. Kvalita saudskoarabské ligy stále zaostává za evropskými a jeden hráč, i když je to Ronaldo, větší zájem nepřinese. Upřímně komu z nás něco řeknou týmy figurující v této lize? Čtyři týmy mají díky nákupům elitních fotbalistů úroveň, ale jinak nic. Major League Soccer má jistě svou kvalitu i díky příchodům takových jmen jako jsou Messi, Suárez a dalších, ale pro sázející není tolik atraktivní kvůli časovému posunu, kdy se většina zápasů hraje v nočních hodinách.

Když porovnáme zájem o zápasy nejsledovanějších lig, evropských pohárů a reprezentace, na kterou soutěž máte největší náběry od sázejících? Myšleno samozřejmě poměrově k počtu zápasů…

V průměru je největší zájem o ligové zápasy, poté o reprezentace, a nakonec jsou evropské poháry, ve kterých se sází hlavně na zápasy Ligy mistrů a zápasy českých zástupců v ostatních evropských ligách.

Jak jsou na tom sázkaři v těchto třech kategoriích s úspěšností tipů?

Podíváme-li se na uplynulý rok, tak velmi úspěšní byli sázející v evropských pohárech, a to zejména v zápasech, kde figurovali naši tři zástupci. Slavia i Plzeň překvapivě excelovaly ve svých skupinách a Sparta ve své skupině zanechala také velmi dobrou stopu a postoupila do jarní fáze Evropské ligy z druhého místa. Sázející jsou patrioti, a i když nebyly naše týmy v zápasech favority, tak je přesto sázeli ve vyšších kurzech a dotlačili je k pěkným výsledkům.

Naopak nejméně úspěšní byli v reprezentačních utkáních, kde se ne všem týmům dařilo podle predikcí. Zmíním-li naši skupinu, tak celou kvalifikaci tápalo Polsko, náš tým postoupil až v závěru kvalifikace s odřenýma ušima, naopak Albánie zcela předčila prvotní odhady.

Na jaké konkrétní fotbalové zápasy jste měli v loňském roce vůbec největší náběr sázek?

Nejvíc sázek jsme zaznamenali na pražské derby Sparta - Slavia v 27. kole české ligy, které bylo velmi divoké a skončilo remízou 3:3. Loni se odehrály čtyři derby pražských S, včetně finále poháru a vždy je to svátkem pro fanoušky, potažmo i pro sázející. Vzhledem k objemu sázek je nutné zmínit také finále Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Interem Milán.

Jak je na tom u Sazkabetu fotbal v porovnání s dalšími sporty, které jsou po fotbale v zájmu sázkařů další v pořadí?

Loni jsme přes 50 procent veškerých sázek přijali na fotbalové zápasy. Toto číslo je téměř neměnné a opakuje se každým rokem. Dále v popularitě byl tenis s 25 procenty a až poté hokej s 10 procenty. Ale věřím, že pokud by se hokej hrál po celý rok, tak to procento bude daleko vyšší. Kolem sedmi procent sázek jsme měli na basketbal a potom už jsou to spíš procenta sázek na eSport, volejbal, stolní tenis, házenou a zbylé sporty.

O jaké typy „vedlejších“ sázkových příležitostí je mezi vašimi sázkaři největší zájem?

Kromě hlavní sázkové příležitosti čistě na vítěze zápasu jsou v oblibě sázky na handicapy, počty vstřelených gólů v zápase, dvojtip, sázka bez remízy, sázky na poločas. Velmi oblíbené jsou sázky na hráčské výkony, například zda vámi vybraný hráč vstřelí gól, trefí břevno, bude mu udělena žlutá karta či bude v zápase vyloučen. Těch možností nabízíme velké množství.

Loni jsme navíc přidali k velkým ligám předpřipravené betbuildery, kdy si sázející může vybrat z už nakombinovaných dílčích událostí v zápase. Většinou je zakázané kombinovat na tiketu víc příležitostí z jednoho zápasu, ale tímto způsobem mají sázející možnost tyto dílčí události nakombinovat a tím si i zvednout finální kurz. Pro představu zmíním třeba kombinaci, zda domácí tým vyhraje, padne víc než 2,5 gólu, domácí tým bude zahrávat víc rohových kopů než soupeř. Těch variant nabízíme opravdu mnoho a jsme překvapeni velkým zájmem našich sázejících.

Jak se v posledních letech mění poměr live sázek versus předzápasových sázek? A jaký čekáte v tomto ohledu další vývoj?

Dlouhodobě se poměr z pohledu tržeb drží kolem hranice 65 procent proti 35 procentům ve prospěch live sázek, ale uplynulý rok se nám tento poměr lehce snížil. Přičítáme to větší nabídce dlouhodobých sázek, kdy především sázky na prezidentské volby v ČR byly enormní.

Dál jsme rozšířili předzápasovou nabídku o hráčské speciály, betbuilder či o novou kategorii navýšené kurzy, kde každý den vybíráme zápasy dne a u určitých sázkových příležitostí uměle zvedáme kurzy.

Do budoucna předpokládám možný nárůst poměru až na 75 procent vs. 25 procent ve prospěch live sázek, ale víc už ne. Předzápasové sázky budou mít v nabídce pořád své místo, velké množství sázejících stále preferuje vsazení například celého kola naší ligy před hraním live sázek. V oblibě je také tvoření větších AKO sázek či KOMBI sázek.

Tento rok se bude konat MS v hokeji v Česku a Euro ve fotbale v Německu? O jakou z těchto událostí bude podle vás u sázkařů větší zájem?

Letošní rok je pro nás takzvaným super rokem, co se atraktivnosti týče. Kromě tuzemského MS v hokeji, mistrovství Evropy v Německu, budou další velkou akcí i Olympijské hry v Paříži. MS v hokeji i Euro bude jistě ve velkém hledáčku sázejících a na obě akce se už pár měsíců důkladně připravujeme.

Co se týče vkladů, tak už z minulých akcí víme, že fotbalové Euro bude přeci jen ve větší oblibě a náběr sázek bude vyšší. Je to dáno i tím, že během MS v hokeji se stále hrají fotbalové ligy, takže se příjem sázek rozprostře mezi fotbal i hokej. Fotbalové Euro se hraje po skončení hokejové sezony, takže se veškeré sázky soustředí právě jen na tento turnaj. Do karet mu hraje i to, že se všech 51 zápasů rozprostře do celého měsíce. Zatímco hokejové MS s větším počtem zápasů máte za 17 dní odehrané. Oproti fotbalu je MS v hokeji taková smršť zápasů. Důležitým faktorem je samozřejmě i výkon našich týmů. U hokejového MS je důležité, zda se naše reprezentace dostane přes čtvrtfinále, u fotbalu, zda tým postoupí ze skupiny. Pokud ano, tak bude zájem ještě gradovat.

Jaký tiket byl u Sazkabet v loňském roce nejúspěšnější?

Největší výhru (prohlédněte si tiket) jsme zaznamenali v září 2023, kdy jeden šťastlivec vsadil 12 121 Kč na 12 zápasů. Nakombinoval převážně zápasy Ligy mistrů a české ligy v celkovém kurzu 90,63. Vše mu vyšlo a čekala ho výhra 1 098 546 Kč.

Další pěkný tiket jsme zaregistrovali v dubnu 2023, kde sázející nakombinoval osm zápasů z top lig (náhled tiketu). Vsadil celkem 1000 Kč v celkovém kurzu 533,6. K výhře jsme mu ještě přidali navýšení ve výši 15 procent a celkově tedy vyhrál 613 488 Kč.

A co největší smolaři?

Za největšího smolaře považujeme sázejícího, který si vsadil loni v listopadu pět zápasů kvalifikace na Euro. V závěru kvalifikace spekuloval s remízou Albánie, která už měla jistý postup, s Faerskými ostrovy, dál přidal poločasové výsledky a výhru suverénní Francie v Řecku. Čtyři zápasy na tiketu, včetně zmiňované remízy, mu vyšly a jen čekal na téměř jasnou výhru Francie v Řecku. Průběh tohoto zápasu musel být pro sázejícího infarktový, protože Francie nejprve vedla, pak Řekové otáčeli. Francii se ještě povedlo srovnat a v nastavení trefila břevno. Tiket byl vsazen za 105 tisíc korun v kurzu 41,94. V případě výhry Francie by sázející bral včetně 13procentního navýšení výhry neskutečných pět milionů. Měl ale smůlu, reprezentace Francie ho tak asi bude ještě dlouho strašit ve snech.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno je třeba dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s