Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Konec pohádek o amatérském fotbale. Žoldáků je víc než srdcařů

02. leden 2024
Sdílejte:
Zvoní fotbalu na vesnicích a v menších městech hrana? Ubývá hráčů a klubů, nebo není tak zle? A co pro amatérský fotbal znamená, že už se často hraje ne za pivo a párek, ale za desetitisíce jako v druhé lize?
Ilustrační snímek z českého amatérského fotbalu.Foto: Matěj Karger

Hospodský Jarda má už pár minut prázdné ruce. V útulném podniku na hřišti v Miletíně, městečku s tisícovkou obyvatel na Jičínsku, skoro nikdo nesedí. Jen pár cyklistů na elektrokolech, kteří brouzdají Podkrkonoším a po jednom rychlém pivu míří zase dál.

Je červenec, nádherné letní počasí, skoro třicet stupňů, a třebaže áčko (I. A třída) i béčko (okresní přebor) mají jen chvilku po společném tréninku, židle v hospůdce i venku na terase jsou neobsazené. „Kluků z obou mančaftů se dneska sešlo jen pár,“ vysvětluje číšník.

EOS – partner amatérského fotbalu na FC

S klubovou platformou EOS budete mít veškerou administrativu a komunikaci na jednom místě. Komplexní služba ke správě a řízení sportovních klubů kromě nervů ušetří desítky člověkohodin měsíčně, což přijde vhod sportovním funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a rodičům dětí. Získejte víc času, abyste se mohli věnovat tomu opravdu důležitému –⁠ sportu.

To chci zkusit!

Přitom parkoviště před krásně zrekonstruovanou sokolovnou je plné. Stejně tak pěkně střižený zelený pažit. Pobíhají na něm za mičudou caparti, které rodiče sledují z laviček nad hřištěm.

Pohled plný rozporů. Na jednu stranu veselý, protože děti hra baví – a jejich dost. Na druhou stranu smutný, protože jádro a základní stavební složka miletínského sportovního klubu, tedy dospělí fotbalisté, se zužuje.

Je to tak v Česku všude? Pojďme se do věci maličko ponořit. Pomůžeme si statistikou a nechejme promluvit lidi, kteří fotbalem žijí ve všech možných koutech Česka.

V řeči čísel pohoda

„Členská základna FAČR setrvale stoupá, navzdory mediálně rozšiřovanému narativu o vymírajícím vesnickém nebo amatérském fotbale. Celkový počet klubů pak v posledních letech zůstává na přibližně stejné úrovni,“ vyvrací za fotbalovou asociaci strach o budoucnost Petr Šedivý, ředitel oddělení komunikace a PR. „Na druhou stranu je pravda, že v některých okresech může klesat počet soutěží. To ovšem kopíruje celospolečenské trendy stárnutí populace na okresech vůči městům nebo přesun obyvatel z vesnic do měst,“ dodává.

Související články

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.