Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Konec pohádek o amatérském fotbale. Žoldáků je víc než srdcařů

02. leden 2024
Sdílejte:
Zvoní fotbalu na vesnicích a v menších městech hrana? Ubývá hráčů a klubů, nebo není tak zle? A co pro amatérský fotbal znamená, že už se často hraje ne za pivo a párek, ale za desetitisíce jako v druhé lize?
Ilustrační snímek z českého amatérského fotbalu.Foto: Matěj Karger

Hospodský Jarda má už pár minut prázdné ruce. V útulném podniku na hřišti v Miletíně, městečku s tisícovkou obyvatel na Jičínsku, skoro nikdo nesedí. Jen pár cyklistů na elektrokolech, kteří brouzdají Podkrkonoším a po jednom rychlém pivu míří zase dál.

Je červenec, nádherné letní počasí, skoro třicet stupňů, a třebaže áčko (I. A třída) i béčko (okresní přebor) mají jen chvilku po společném tréninku, židle v hospůdce i venku na terase jsou neobsazené. „Kluků z obou mančaftů se dneska sešlo jen pár,“ vysvětluje číšník.

EOS – partner amatérského fotbalu na FC

S klubovou platformou EOS budete mít veškerou administrativu a komunikaci na jednom místě. Komplexní služba ke správě a řízení sportovních klubů kromě nervů ušetří desítky člověkohodin měsíčně, což přijde vhod sportovním funkcionářům, trenérům, ale i hráčům a rodičům dětí. Získejte víc času, abyste se mohli věnovat tomu opravdu důležitému –⁠ sportu.

Přitom parkoviště před krásně zrekonstruovanou sokolovnou je plné. Stejně tak pěkně střižený zelený pažit. Pobíhají na něm za mičudou caparti, které rodiče sledují z laviček nad hřištěm.

Pohled plný rozporů. Na jednu stranu veselý, protože děti hra baví – a jejich dost. Na druhou stranu smutný, protože jádro a základní stavební složka miletínského sportovního klubu, tedy dospělí fotbalisté, se zužuje.

Je to tak v Česku všude? Pojďme se do věci maličko ponořit. Pomůžeme si statistikou a nechejme promluvit lidi, kteří fotbalem žijí ve všech možných koutech Česka.

V řeči čísel pohoda

„Členská základna FAČR setrvale stoupá, navzdory mediálně rozšiřovanému narativu o vymírajícím vesnickém nebo amatérském fotbale. Celkový počet klubů pak v posledních letech zůstává na přibližně stejné úrovni,“ vyvrací za fotbalovou asociaci strach o budoucnost Petr Šedivý, ředitel oddělení komunikace a PR. „Na druhou stranu je pravda, že v některých okresech může klesat počet soutěží. To ovšem kopíruje celospolečenské trendy stárnutí populace na okresech vůči městům nebo přesun obyvatel z vesnic do měst,“ dodává.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.