E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Kdo nemá rád data, bojí se pravdy. Trenér vysvětluje, jak s nimi pracovat

11. květen 2023
Sdílejte:
David Oulehla (39) ještě donedávna dělal asistenta v Baníku, teď zachraňuje Jihlavu ve druhé lize. V rámci série rozhovorů o datové analýze se rozpovídal o tom, co mu v českém fotbalovém prostředí chybí. A jak může v tomto ohledu pomoct právě využití dat, která podle něj zároveň nejsou samospásná.
David Oulehla ještě jako asistent v Baníku.Foto: FC Baník Ostrava

V Baníku jste působil od začátku letošní sezony do března. Jak zpětně tohle angažmá hodnotíte? (rozhovor vznikl ještě předtím, než Oulehla podepsal novou smlouvu v Jihlavě, kde se vrátil na post hlavního trenéra, který už dřív ve druhé lize zastával u týmů Varnsdorfu a Žižkova – poznámka redakce)

Pozitivně. Měl jsem možnost pracovat s dvěma velmi kvalitními trenéry. Pavla Vrbu považuju společně s Jindrou Trpišovským za nejúspěšnějšího českého trenéra poslední dekády. Pavel Hapal je rovněž velmi zkušený trenér, který prošel ligovou i reprezentační scénou. Takže jsem od obou načerpal spoustu nových poznatků. Teď už však cítím, že mě skutečně naplňuje spíš pozice hlavního trenéra. Zároveň neříkám, že bych asistenta nikdy znovu nedělal. Muselo by mi to ale dávat větší smysl. Například nabídku ze zahraničí bych mohl považovat za nějaký posun. Přece jen český fotbalový rybníček je dost malý a v každém klubu to funguje dost podobně.

Co vám v českém profesionálním fotbale chybí?

Já bych chtěl, abychom se víc snažili přibližovat zahraniční špičce. Jedna věc jsou samozřejmě finance. Chápu, že si tady nemůžeme dovolit to, co naši sousedé z Německa. Chybí mi ale v českých profesionálních klubech například dlouhodobá koncepce. A pak také snaha pracovat důkladně.

Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.