Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

24. červen 2024
Sdílejte:
Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.
To jsou počty, jako by si myslel Jindřich Staněk. Svými zákroky zatím pomáhá držet Česko ve hře o postup.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Do osmifinále postupují první dva týmy z každé skupiny a k tomu čtyři nejlepší ze třetích míst.

Na minulém Euru Česko ze skupiny postoupilo ze třetího místa za Anglií a Chorvatskem a v osmifinále vyřadilo Nizozemsko, vítěze jedné ze základních skupin.

A stejné pravidlo platí i pro turnaj v Německu: třetí týmy ze skupin jdou na vítěze. V případě české skupiny F dostane třetí tým jednoho z dvojice vítězů skupin B (Španělsko) nebo C (nejspíš Anglie, ale ve hře jsou i Dánové a Slovinci - pokud by ale Slovinsko skupinu C vyhrálo, nemůže být Česko se dvěma body postupujícím ze třetího místa).

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Třetí místo pro Česko po prohře s Portugalskem 1:2 a remíze s Gruzií 1:1 připadá do úvahy v případě, že s Tureckem bude remizovat a dva body budou stačit na čtvrté místo v tabulce týmů na třetích místech. To je teoreticky stále možné, když třetí místa ve skupinách B a C mohou mít po posledních zápasech na svém kontě jeden, nebo dva body. Pak by rozhodovalo skóre, případně další pomocné faktory.

Třetí Češi ve skupině stále mohou být také v případě, že Turky porazí a Gruzie zároveň v posledním zápase porazí Portugalsko a to takovým rozdílem, že bude mít lepší skóre než česká reprezentace.

Kdyby Češi porazili Turky a Gruzie Portugalce nikoli, bere tým vedený Ivanem Haškem druhé místo ve skupině a má postup jistý. Druhé místo ve skupině dává jasnou představu: soupeřem pro osmifinále by byl vítěz skupiny D, tedy nejspíš Francie, nebo Nizozemsko, ale ve hře je i Rakousko.

Portugalsko už je po výhrách nad Českem (2:1) a Tureckem (3:0) jasným vítězem skupiny F a v osmifinále jde na třetí tým ze skupin A, B nebo C. O tom, který třetí tým na koho připadne, rozhoduje klíč zveřejněný v pravidlech od UEFA k letošnímu Euru (konkrétně bod 21.05, kdybyste se chtěli podívat). Záleží to na tom, z jakých skupin budou postupující ze třetích míst.

O pořadí v minitabulce týmů na třetích místech, ze které postoupí čtyři ze šesti reprezentací, rozhodují sestupně tyto faktory:

  • vyšší počet získaných bodů,
  • rozdíl ve skóre (čím vyšší ve prospěch vstřelených gólů, tím lépe),
  • vyšší počet vstřelených gólů,
  • vyšší počet vítězství,
  • nižší počet bodů za karty – červená je za tři (včetně té po dvou žlutých, přitom ty žluté se v takovém případě nepočítají), žlutá za jeden,
  • vyšší pořadí v evropském žebříčku před kvalifikací o EURO 2024; pokud by se rozhodovalo mezi Německem (které v tomto žebříčku není) a dalším týmem, přišel by na řadu los.

K pravidlům ještě dodejme, že v případě rovnosti bodů přímo ve skupinách, nejdřív rozhodují vzájemné zápasy a pak až celkové skóre.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s