Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

13. říjen 2023
Češi neměli jít na konci prvního poločasu do deseti, ukazuje video rozbor sporné situace. Ani za chybu rozhodčích se však reprezentanti neschovají. Blamáž s Albánií ale Česku ještě dveře na Euro nezavřela.
Červená pro Chytila.Foto: FAČR

Češi v pátém z osmi utkání kvalifikace mistrovství Evropy prohráli v Albánii 0:3 a zkomplikovali si boj o postup na šampionát v příštím roce v Německu. Domácí tým na vyprodaném stadionu v Tiraně poslal v přímém duelu o první místo ve skupině E do vedení v deváté minutě Jasir Asani a po pauze se dvakrát trefil Taulant Seferi už v přesilovce poté, co byl na konci první půle vyloučen po druhé žluté kartě za ruku Mojmír Chytil.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého ztratili s Albánií body stejně jako v září při domácí remíze 1:1 a po první porážce v této kvalifikaci se propadli na nepostupové třetí místo v tabulce. Na druhé Polsko, které vyhrálo na Faerských ostrovech 2:0, ztrácejí bod a na vedoucí Albánce už pět. Oba soupeři ale odehráli o zápas víc než Češi. Na Euro 2024 postupují přímo první dva týmy z kvalifikační skupiny, kdyby Česko skončilo třetí, půjde do baráže.

„Samozřejmě prohra 0:3 je špatný výsledek. Nesu to špatně. Pořád je situace ve skupině těžká, ale pořád to máme ve svých rukách. Je to stále o nás, o baráži nepřemýšlíme,“ řekl na tiskové konferenci po zápase Šilhavý.

Ve 40. minutě sice Češi dotlačili míč za čáru, nizozemští sudí ale usoudili, že Chytil zahrál úmyslně rukou, branku neuznali a hlavní rozhodčí Makkelie navrch českého útočníka po druhé žluté kartě vyloučil.

„Ještě jsem to neviděl. Mojmír říkal, že to šlo horní částí ramene. Když se tam dostával, míč byl nízko, tak se tam sklonil a dal gól. Když pak gól neplatil a dostal červenou kartu, to bylo kruté,“ říkal po zápase Šilhavý.

Celou spornou situaci na sociální síti X rozebral podrobně Zdeněk Folprecht a „jeho“ záběry potvrzují, že šlo o rameno.

„Divná červená karta nemůže zamaskovat, nakolik nesourodá byla hra reprezentace i sestava. Chyběly klubové vazby, pro mě je to vzhledem k formě Sparty i Slavie nepochopitelné,“ uvedl na síti X Martin Vait, redaktor deníku Sport. A i už zmíněný Folprecht dodává, že nezávisle na chybě rozhodčích, Česko sklízí, co samo zaselo.

Reprezentace se prostě nemůže za chybu rozhodčích schovat. Ve dvojzápase s Albánií si špatnými výkony i výsledky zkomplikovala cestu na Euro, která se po losu skupiny E zdála snadná. Ještě víc se teď řeší pozice trenéra Šilhavého.

Předseda FAČR Petr Fousek informoval, že ve čtvrtek v noci došlo ke svolání výkonného výboru v příštím týdnu. Přesný termín ještě nebyl stanoven. „Teď je bezpodmínečně nutné porazit v neděli Faerské ostrovy, se kterými se hraje už pozítří,“ uvedl Fousek.

I přes poslední tápání má ale Česko dál vše ve svých rukách. V neděli hraje doma s Faerskými ostrovy, pak v listopadu jede do Polska a kvalifikaci doma uzavře s Moldavskem. Když doma dvakrát vyhraje a v Polsku neprohraje, bude Česko znovu na mistrovství Evropy.

Měl by Jaroslav Šilhavý u reprezentace skončit?

Slavia vedla 2:0, když Jhon Mosquera na začátku druhé půle padl ve vápně k zemi. Sudí Karel Rouček pískl penaltu, pak se ale dlouho čekalo na přezkum VAR. Ten Roučkovi nakonec doporučil penaltu zrušit, což se také stalo. Souhlasíte s tímto rozhodnutím?