Velký čínský obrat. Favorit derby vyhrává, ukazuje poslední desetiletka

22. říjen 2022
Sdílejte:
V nedělním derby favorit nevyhraje, protože žádný není. Výsledky za posledních deset let ale ukazují, že je hláška „v derby favorit nevyhrává“ mimo. A ukazují také to, jak Slavii pomohla stabilita pod vlastnictvím Číny a jak se Sparta hledá.
V březnu se v Edenu radovali sešívaní a i když v minulém ročníku se Spartou hned třikrát prohráli, mají od doby, co je vlastní Číňané, v derby výrazně pozitivní bilanci.Foto: Pavel Mazáč/CNC/Profimedia

Jedno z nejotřepanějších fotbalových klišé říká, že v derby favorit nevyhrává. V neděli, kdy se Slavia se Spartou popasují už po 304. v historii, to platit bude. Tohle derby totiž jasného favorita nemá. Slavia, která by jím podle vývoje v posledních letech byla, je decimovaná zraněními a má za sebou dva týdny hrůzy, kdy dvakrát prohrála s Kluží a jednou v Olomouci.

Trochu klidu ji sice dodaly dva poslední zápasy. Výhra v deseti nad Mladou Boleslaví byla cenná. Pohárová výhra na Dukle 4:0 ale klame. Vypadá totiž mnohem lépe, než co ukazovalo dění na hřišti. Slavia teď rozhodně nepřipomíná ten ligový válec, jakým byla po většinu působení Jindřicha Trpišovského v Edenu.

Sparta, které také chybí někteří hráči (Fortelný, Jankto nebo Pešek), naopak má za sebou výsledkové vzedmutí. V lize vyhrála tři zápasy v řadě (s Hradcem, v Brně a s Pardubicemi) a přidala pohodovou pohárovou výhru v Domažlicích. Bez prohry je už 12 zápasů v řadě, i když v nich je i tíživá série pěti ligových remíz, a to třeba se Zlínem nebo v Teplicích.

Bookmakeři favorizují Slavii. Betano na ni má kurz 1,78 a na Spartu 4,5, Fortuna nabízí 1,85 a 4,2, Sazka Bet 1,87 a 4,25 a Tipsport 1,82 a 3,85. Řeč čísel je jasná, ale když do toho zapojíte emoce a zkušenosti z posledních týdnů, Slavia vám jako jasný favorit vycházet nebude.

„Slavia dělá chyby v obraně, neproměňuje šance, a navíc se potýká s velkým množstvím zraněných hráčů. Pokračující absence kapitána a defenzivního univerzála Tomáše Holeše je pro sešívané citelnou ranou, které by mohla Sparta v útoku využít. Letenští zažívají v lize úspěšné období, zejména díky produktivní ofenzivě s Kuchtou na hrotu,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

„I sparťanská obrana má stále výrazné mezery. Od posledních Pardubic Sparta dvakrát lacině inkasovala. Vstřelit gól by tedy pro Slavii neměl být problém a totéž platí pro Spartu. Derby je vždy ošidné, nabízí se remíza,“ tipuje Hanák a potvrzuje naši tezi, že 304. derby favorita spíš nemá.

Kdo v neděli vyhraje?

Když se vrátíme k otřepanému klišé, že derby favorit nevyhrává a podíváme se na poslední desetiletku, tak se dá říci, že jde nejen o klišé otřepané, ale i prázdné. Poslední desetiletí vzájemného soupeření jde rozdělit na dvě části. V tom prvním byla Slavia pod majitelem Alešem Řebíčkem v krizi a Sparta naopak pod vedením Vítězslava Lavičky zapsala v sezoně 2013/14 svůj poslední titul.

Když se koukneme jen na tento ročník, tak favorit jednoznačně dominoval. Sparta vyhrála 2:0 v Edenu a 3:0 na Letné. Šlo o sezonu, ve které od sebe byla pražská S v samostatné české lize nejvíce výkonnostně vzdálena. Zatímco Sparta byla šampionem, Slavia hrála do posledního kola o záchranu a od sestupu ji dělil jen bod.

Jak špatně na tom Slavia tehdy byla, dokazuje i fakt, že ji v této sezoně vedli z postu hlavního trenéra postupně tři muži – Michal Petrouš, Miroslav Koubek a závěr sezony horko těžko zachraňoval Alex Pastoor. Naopak Sparta byla uprostřed tříletého Lavičkova panování, což je v poslední době na Letné nevídané období stability.

Za dobu Řebíčkova vlastnictví (srpen 2011 až září 2015) Slavia na Spartu nestíhala a v ligových derby byla bilance jednoznačná – 7 výher pro letenské a jediná remíza. S příchodem čínských zájmů do Česka a postupným úplným ovládnutím vršovického klubu se Slavie pod úspěšným vedením přítele Číny Jaroslava Tvrdíka postupně stává hlavní silou v českém fotbale a situace se obrací i v derby.

Na hřišti je mi nejlíp. Hluboká sonda do myšlení Jindřicha Trpišovského

Otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským o proměnách trenérské profese, využívání moderních technologií, zlozvycích české ligy nebo o psychické náročnosti profesionálního fotbalu.

Přečíst

Sezona 2015/16 je přechodová. Slavia na podzim v Edenu gólem Jaromíra Zmrhala poráží Spartu 1:0. Na jaře na Letné naopak domácí vítězí 3:1. Na lavičkách proti sobě tehdy stáli Zdeněk Ščasný (Sparta) a Dušan Uhrin mladší (Slavia). V lize skončila Sparta druhá za Plzní a Slavia se třetím místem vrátila mezi českou špičku.

Následovala první mistrovská sezona Slavie od ročníku 2008/09. Jaroslav Šilhavý k ní sešívané dovedl i s pomocí čtyř bodů z derby. Milan Škoda na jaře v Edenu zachraňoval bod z penalty v závěrečném nastavení. To samé se mu povedlo i o rok později na Letné, když dokonal nečekané zmrtvýchvstání Slavie. Ta i po dvou sparťanských gólech Nico Stanciua prohrávala po poločase 3:0, ale nakonec ještě v prvním derby pod Jindřichem Trpišovským zvládla zachránit remízu 3:3.

Nebýt těchto dvou remíz vybojovaných v poslední minutě, nepyšnila by se Slavia do loňského podzimu nevídanou sérií 14 derby bez prohry (12 v lize + 2 v poháru). Až loni Sparta tuto sešívanou dominanci utnula, když v poslední sezoně naopak vyhrála tři derby ze čtyř – v lize vyhrála dvakrát Sparta, jednou Slavia a letenští ještě přidali úspěch v poháru.

I tak si ale Slavia dál drží sérii šesti umístění v lize nad Spartou. Konkrétně z toho od sezony 2016/17 byly čtyři mistrovské tituly a dvě stříbra. Sparta za tu dobu byla čtyřikrát třetí, jednou druhá a jednou pátá. I proto je Slavia před nedělním derby přirozenějším favoritem, když odhlédneme od aktuální formy nebo zraněných.

O tom, že se Sparta hledá, vypovídá i počet trenérů, kteří stáli na její lavičce proti Trpišovskému. Konkrétně jde o šest jmen – Pavel Hapal, Zdeněk Ščasný, Václav Kotal, Václav Jílek, Pavel Vrba a dvakrát jako dočasné řešení na konci sezony i trenér béčka Michal Horňák.

Brianem Priskem se proti Trpišovskému postaví další vyzyvatel. A kdyby dokázal vyhrát, sebere výrazné plusové body pro své další působení na Letné a zároveň by utlumil hlasy pochybovačů, kteří poslední sparťanské výhry shazují slabými soupeři.

Trpišovský to vnímá. „Teď měli výsledkově povedené zápasy, ustálila se jim sestava, vrací se jim hráči, které neměli. Na druhou stranu to pro ně bude po dlouhé době těžší zápas ve venkovním prostředí. My víme, jak doma umíme být silní, zvládli jsme tady těžké zápasy,“ řekl trenér sešívaných klubovému webu.

Kuchta zase dává góly. Může hrát s Čvančarou?

Sparťanský útočník dal v zápase se Zbrojovkou dva góly a navázal na zlepšený výkon proti Hradci, kde se podílel na náročné otočce v deseti lidech. V čem ho osvobodilo vyloučení Tomáše Čvančary a mohou hrát dohromady?

Přečíst

Velkým tématem nedělního derby je Jan Kuchta, který se ve Spartě v posledních zápasech rozehrál a při posledních třech výhrách vstřelil čtyři branky. V dresu Slavie se Kuchta v ligovém derby neprosadil, ale dva góly dal Spartě v poháru. Teď na něj čeká nabroušený Eden.

„Předpokládám, že Honza Kuchta ví, co ho v neděli čeká. Já zase očekávám, že k tomu přistoupí jako profesionál. Všichni víme, že atmosféra v Edenu bude velmi intenzivní a že bude hodně zaměřená konkrétně na Kuchtu. Musí se s tím popasovat nejen jako hráč, ale i jako člověk,“ uvedl pro klubový web trenér Priske.

„V této sezoně už jednu červenou kartu obdržel a já věřím, že se z toho poučil a že ví, že cokoliv se bude dít na tribunách a kolem něj, musí jít stranou. Jako profesionál se musí soustředit pouze na svůj výkon,“ dodal.

Jediným mužem, který dal za poslední desetiletku gól v derby za obě S je Josef Hušbauer. Na podzim 2017 se mu to povedlo v Edenu při domácí výhře 2:0 nad Stramaccioniho Spartou, na jaře 2014 naopak pomohl Spartě k titulu i gólem v derby na Letné, které Sparta vyhrála 3:0.

Slávisté si budou přát, aby ho Kuchta nenapodobil a aby si Trpišovský vylepšil svou kladnou bilanci v derby, která v lize dělá 5 výher, 5 remíz a 2 prohry. Letenští si naopak budou přát návrat starých časů, kdy přirozeným favoritem, který v derby většinou vyhrává, bývala Sparta.


Ligová derby v posledních 10 sezonách

2021/22

10. kolo: Sparta – Slavia 1:0 (Lukáš Haraslín), Pavel Vrba – Jindřich Trpišovský

24. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Ondřej Lingr, Ivan Schranz), Jindřich Trpišovský – Pavel Vrba

35. kolo: Slavia – Sparta 1:2 (Petr Ševčík – Tomáš Čvančara, Adam Hložek), Jindřich Trpišovský – Michal Horňák

Na konci sezony: 2. Slavia 78, 3. Sparta 73

2020/21

10. kolo: Sparta – Slavia 0:3 (2x Abdallah Sima, Ondřej Lingr), Václav Kotal – Jindřich Trpišovský

26. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Tomáš Holeš, Stanislav Tecl), Jindřich Trpišovský – Pavel Vrba

Na konci sezony: 1. Slavia 86, 2. Sparta 74

2019/20

10. kolo: Sparta – Slavia 0:3 (Tomáš Souček, Michal Sáček vlastní, Lukáš Masopust) Václav Jílek - Jindřich Trpišovský

24. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Petar Musa – Benjamin Tetteh), Jindřich Trpišovský – Václav Kotal

35. kolo: Slavia – Sparta 0:0 Jindřich Trpišovský – Václav Kotal

Na konci sezony: 1. Slavia 85, 3. Sparta 60

2018/19

14. kolo: Sparta – Slavia 2:2 (Benjamin Tetteh, Guélor Kanga – Ondřej Kúdela, Tomáš Souček), Zdeněk Ščasný - Jindřich Trpišovský

28. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Tomáš Souček - Srdjan Plavšič), Jindřich Trpišovský - Zdeněk Ščasný

35. kolo: Slavia – Sparta 2:1 (Tomáš Souček, Alexandru Baluta - Guélor Kanga), Jindřich Trpišovský – Michal Horňák

Na konci sezony: 1. Slavia 83, 3. Sparta 66

2017/18

7. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Milan Škoda, Josef Hušbauer), Jaroslav Šilhavý - Andrea Stramaccioni

21. kolo: Sparta – Slavia 3:3 (2x Nicolae Stanciu, Tomáš Souček vlastní – Miroslav Stoch, Simon Deli, Milan Škoda), Pavel Hapal – Jindřich Trpišovský

Na konci sezony: 2. Slavia 59, 5. Sparta 53

2016/17

8. kolo: Sparta – Slavia 0:2 (Muris Mešanovič, Jaromír Zmrhal), Zdeněk Ščasný – Jaroslav Šilhavý

22. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Milan Škoda – Václav Kadlec), Jaroslav Šilhavý – Petr Rada

Na konci sezony: 1. Slavia 69, 3. Sparta 57

2015/16

8. kolo: Slavia – Sparta 1:0 (Jaromír Zmrhal), Dušan Uhrin ml. – Zdeněk Ščasný

22. kolo: Sparta – Slavia 3:1 (David Lafata, Costa Nhamoinesu, Ondřej Zahustel – Milan Škoda), Zdeněk Ščasný - Dušan Uhrin ml.

Na konci sezony: 2. Sparta 64, 5. Slavia 52

2014/15

9. kolo: Slavia – Sparta 0:2 (2x David Lafata), Miroslav Beránek – Vítězslav Lavička

23. kolo: Sparta – Slavia 2:1 (David Lafata, Jakub Brabec – Milan Škoda), Vítězslav Lavička - Miroslav Beránek

Na konci sezony: 2. Sparta 67, 11. Slavia 34

2013/14

10. kolo: Slavia – Sparta 0:2 (Lukáš Vácha, Milan Bortel vlastní), Miroslav Koubek – Vítězslav Lavička

24. kolo Sparta – Slavia 3:0 (David Lafata, Josef Hušbauer, Bořek Dočkal), Vítězslav Lavička – Alex Pastoor

Na konci sezony: 1. Sparta 79, 13. Slavia 30

2012/13

9. kolo: Slavia – Sparta 1:0 (Martin Latka), Petr Rada – Vítězslav Lavička

23. kolo: Sparta – Slavia 3:1 (David Hubáček vlastní, Václav Kadlec, Ladislav Krejčí – Jan Vošahlík), Vítězslav Lavička - Petr Rada

Na konci sezony: 2. Sparta 63, 7. Slavia 42


Zdroj info: weby Fortuna ligy, AC Sparty Praha a SK Slavie Praha

Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.

Kupuju!

Související články

Bude to jako s Polskem, jsme připravení. Šilhavý o Moldavsku

Reprezentaci čeká v pondělí druhý zápas z osmi v kvalifikaci o Euro 2024. V Kišiněvě budou chtít Češi navázat na povedený páteční zápas z Edenu, kde porazili Poláky 3:1. Projděte si myšlenky reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého z předzápasové tiskovky.

Jaroslav Šilhavý

Sparta má před derby blízko k rekordu. Tvrdík vzkazuje, že si ho vezme zpět

Nedělní ženské derby v první lize poutá pozornost už před výkopem. Na zápas o průběžné první místo je zatím prodáno přes šest tisíc vstupenek. Do slávistického rekordu chybí pár stovek diváků.

Girl Power
Aktualizováno

Video: Radost a slzy v Argentině. Mistři světa nastoupili poprvé doma

Sváteční zápas navíc okořenil Lionel Messi svým 800. gólem v kariéře.

Zábava
Popup se zavře za 8s