Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Prodali je do čokolády, ale nikdo si nelízl. První fotbalové kartičky skončily u soudu

12. červen 2023
Sdílejte:
Co měli za první republiky společného obránce Slavie Ladislav Ženíšek, asociační kapitán Karel Petrů, autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora a ředitel čokoládovny Julius Fried? Účastnili se zapomenuté fotbalové aféry z poloviny 30. let.
Ladislav Ženíšek, který se kvůli čokoládovým kartičkám soudil, stojí vedle brankáře Františka Pláničky (druhý zprava) na fotce mistrovského týmu z roku 1933.Foto: SK Slavia Praha

Být profesionálním fotbalistou za první republiky neznamenalo jen účastnit se tréninků, o víkendech odehrát zápas, dostávat pravidelnou gáži a žít na výsluní. Většina fotbalistů měla také svá civilní zaměstnání a řešila starosti běžných smrtelníků. Jedním z nich byl obránce Slavie a reprezentant Československa Ladislav Ženíšek.

Než se dostaneme k samotné podstatě čokoládové aféry, přeneseme se na začátek 20. let, kdy byla ustanovena Československá asociace fotbalová (ČSAF). Ta u nás zastřešovala jednotlivé fotbalové svazy - československý, německý, maďarský, židovský a polský. S tím, jak se časem rozrostl administrativní aparát, začaly se v asociaci vymýšlet ambiciózní projekty. Jedním z nich byl nápad vydávat vlastní sportovní deník.

„Organizace tak veliká, jakou je ČSAF, musí míti svůj vlastní tisk,“ zaznívalo jednohlasně na asociačních debatách. A od slov se přešlo k činům. Počínaje rokem 1930 začal vycházet týdeník Rekord – československý všesportovní list. Netrvalo to ani rok a Rekord se dostal do finančních problémů, kvůli kterým hrozila jeho úplná likvidace. Tehdy do hry vstoupila ČSAF.

Související články

Tu šálu sundejte, děti! Mohou pořadatelé svlékat fanoušky z klubových barev?

Jsou kluby oprávněny určovat, jak by měli být diváci oblečeni? Nebo dokonce zabránit některým z nich ve vstupu na stadion jen proto, že fandí hostujícímu týmu? Měl by platit jednotný přístup pro všechny, ať už jde o zapálené fanoušky či děti? Společně se podíváme na to, jak se k této problematice staví české i zahraniční kluby a co na to říká právo.

Fanoušci

Tip na výlet: V Dortmundu najdete muzeum, které bavilo i jeho tvůrce. A je to znát

Pokud se chcete dozvědět něco o německé vášni pro fotbal, můžete navštívit jakýkoli zápas od Bundesligy po regionální soutěže. Nebo se vypravit do Muzea německého fotbalu v Dortmundu. Nadchne vás, i když třeba patříte k fanouškům jiných zemí a jiných sportovní tradic.

Cesta na Euro

Liga mistrů, nebo Konference? Kadeřábek pálil v těsném boji o poháry

Už jen Augsburg stojí Leverkusenu v cestě k bájné ligové sezoně bez porážky. Během posledního bundesligového kola toho ale bude v sázce víc. Třeba Liga mistrů pro Hoffenheim. A pro koho bude sobota poslední ligovou v kariéře? Odpovídá nový díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.