Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Plzeň na úrovni AS Řím. Velké srovnání účasti v Lize mistrů

30. srpen 2022
Sdílejte:
Viktoria Plzeň po nečekaném zisku titulu dokázala postoupit do Ligy mistrů. A co je úplně nejsenzačnější: podle počtu účastí ve skupinách Ligy mistrů za poslední roky patří mezi evropskou smetánku. Ukazuje to velký přehled účastníků.
HJK, Šeriff, ani Karabach. Plzeň!Foto: Vlastimil Vacek/Právo/Profimedia

Viktoria Plzeň si počtvrté za posledních dvanáct sezon zahraje Ligu mistrů. Stejný nebo větší počet účastí v základní skupině má v tomto časovém úseku jen 43 dalších evropských klubů. Ukazuje to kompletní přehled účastníků Ligy mistrů, který dal Football Club dohromady od sezony 2011/12, kdy se Plzeň do jedné z osmi skupin dostala poprvé.

Bylo to krátce poté, co vyhrála svůj první český titul. Stoleté výročí klubu tak Plzeň oslavila fantasticky – prvním titulem i účastí v nejprestižnější klubové soutěži. S Pavlem Vrbou na lavičce přes kvalifikace do Ligy mistrů prošla ještě o dva roky později. I pod její třetí účastí v sezoně 2018/19 je podepsán současný kouč Baníku. Tehdy Plzeň šla do skupiny jako přímo nasazený český mistr.

Michal Bílek v roli plzeňského trenéra na Vrbovy úspěchy letos navázal, když Viktorii protlačil mezi šest úspěšných týmů v kvalifikaci, které se celkově účastnilo 52 klubů. Úspěch je o to nečekanější, že Plzeň má za sebou tři sezony bez evropských pohárů, kdy vypadla v kvalifikacích o Evropskou ligu s Antverpami a Beer Shevou a loni v play off o konferenční ligu s CSKA Sofia.

Související články

Kdo v Česku urve titul? A co bude největší zklamání sezony?

Zahrává si Slavia přestupovou politikou s ohněm? Má Sparta dostatečně silný kádr na Ligu mistrů? Co lize přinesou noví hlavní trenéři? A které mladé hráče se vyplatí sledovat? Na tyto a spoustu dalších otázek odpovídají ve dvouapůlhodinové podcastové náloži fotbaloví analytici Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Podcast

Video: Liga i pro mladé. Líbí se vám nová znělka?

První liga má novou identitu, nové barvy, nové jméno a také novou znělku. Na sítích zatím sklidila spíš kritiku. Jak to vidíte vy?

Zábava

Pyrotechnikou proti modernímu fotbalu. Proč je pro ultras tak důležitá?

Pyro není zločin. To je dlouhodobé přání aktivních fanoušků. I když zatím proti zákonům je, na stadionech se objevuje a třeba slávistická představení z Tribuny Sever pravidelně oblétají svět a sklízí potlesk. Jak se z téhle schizofrenní situace dostat? A proč je pyrotechnika pro některé fanoušky tak zásadní?

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.