Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Plzeň na úrovni AS Řím. Velké srovnání účasti v Lize mistrů

30. srpen 2022
Sdílejte:
Viktoria Plzeň po nečekaném zisku titulu dokázala postoupit do Ligy mistrů. A co je úplně nejsenzačnější: podle počtu účastí ve skupinách Ligy mistrů za poslední roky patří mezi evropskou smetánku. Ukazuje to velký přehled účastníků.
HJK, Šeriff, ani Karabach. Plzeň!Foto: Vlastimil Vacek/Právo/Profimedia

Viktoria Plzeň si počtvrté za posledních dvanáct sezon zahraje Ligu mistrů. Stejný nebo větší počet účastí v základní skupině má v tomto časovém úseku jen 43 dalších evropských klubů. Ukazuje to kompletní přehled účastníků Ligy mistrů, který dal Football Club dohromady od sezony 2011/12, kdy se Plzeň do jedné z osmi skupin dostala poprvé.

Bylo to krátce poté, co vyhrála svůj první český titul. Stoleté výročí klubu tak Plzeň oslavila fantasticky – prvním titulem i účastí v nejprestižnější klubové soutěži. S Pavlem Vrbou na lavičce přes kvalifikace do Ligy mistrů prošla ještě o dva roky později. I pod její třetí účastí v sezoně 2018/19 je podepsán současný kouč Baníku. Tehdy Plzeň šla do skupiny jako přímo nasazený český mistr.

Michal Bílek v roli plzeňského trenéra na Vrbovy úspěchy letos navázal, když Viktorii protlačil mezi šest úspěšných týmů v kvalifikaci, které se celkově účastnilo 52 klubů. Úspěch je o to nečekanější, že Plzeň má za sebou tři sezony bez evropských pohárů, kdy vypadla v kvalifikacích o Evropskou ligu s Antverpami a Beer Shevou a loni v play off o konferenční ligu s CSKA Sofia.

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.