Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Ostrý Priske: Novináře a experty neposlouchám, fotbalu nerozumí

14. říjen 2023
Sdílejte:
Stačila jedna sezona, aby si získal srdce všech fanoušků Sparty. Jejich milovanému klubu totiž pomohl znovu nabýt sebevědomí a drajv. Jak Brian Priske přemýšlí o fotbale, psychologii svých hráčů a proč ho nezajímá, co se o jeho práci říká a píše v médiích?
Brian PriskeFoto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Zpráva, že do Sparty přichází dánský trenér Brian Priske, přišla loni na konci května jako blesk z čistého nebe. Odvážný krok se zahraničním trenérem sportovnímu řediteli Tomáši Rosickému vyšel. Ze Sparty se zase stala Sparta. Hrdý klub, který už nemusí jenom vzpomínat. Klub, který žije současností a těší se na budoucnost.

Před Priskeho příchodem na Spartě roky ležela deka. Tým přiváděl kvalitní hráče, ale nedokázal jejich talent naplno rozvinout, chyběla týmová soudržnost a zbytečné porážky srážely tým na kolena. Co dělá dánský trenér jinak?

„Dávám na intuici. Kdykoliv se jako trenér postavím před hráče, vnímám aktuální náladu, pozoruju je a v hlavě řeším, jaká taktika je v dané situaci ta nejlepší. Jsou naštvaní? Jsou smutní? Emoce jsou ve fotbale neuvěřitelně důležité. Zkuste si představit ty nervy, které zažíváte vy, když se na fotbal koukáte, a teď si je několikrát vynásobte a zjistíte, co se odehrává v hlavách hráčů a trenérů. A i když emocí bývá v kabině po prohraném zápase víc a vzájemně se prolínají, jedna nakonec vždycky převažuje. Vy ji musíte odhalit, abyste s ní dokázal pracovat. A pak kolem ní postavit způsob, jakým k týmu mluvit. Mám křičet, mám zdůrazňovat očekávání, které od hráčů mám, mám být kritický, nebo se je naopak snažit uklidnit,“ odpovídá ve velkém rozhovoru pro aktuální číslo tištěného Football Clubu, které je věnované výročí 130 let od založení Sparty.

V čem se podle Priskeho nejvíc změnil tým, před který předstupuje teď, v porovnání s týmem, který uviděl, když před něj přišel poprvé loni v létě? „Na prvním setkání s hráči mě překvapilo, jak nesmírně disciplinovaný tým tady byl. Hráči byli naučení dělat přesně to, co se jim řekne. S takovou kázní jsem se v Antverpách ani nikde v Dánsku nesetkal. Slušní správní kluci. Možná až moc slušní a správní. A zranitelní. Na všech bylo cítit, jak moc jsou pod tlakem, protože hrají s logem Sparty na dresech a nedodávají výsledky, které od nich všichni očekávají. Od prvního dne jsem začal pracovat na tom, abych jim vrátil sebedůvěru. A taky odbrzdil kreativitu,“ odpovídá dánský kouč.

Úvod neměl úplně povedený, zlom přišel po debaklu v derby na Slavii (0:4). Sparta příští zápas jela do Plzně, znovu po 11 letech tam vyhrála a nastartovala tak jízdu za nečekaným titulem. „Minulý rok jsme začali se čtyřmi obránci vzadu a já byl pevně přesvědčený, že tahle taktika je správná. Jenže pak přišlo derby, dopadlo otřesně, a čekal nás zápas s Plzní. Najednou jsem měl pocit, že abychom dokázali Plzeň porazit, musíme hrát vzadu na tři obránce. A tak jsme přistoupili ke změně. Zápas jsme vyhráli jedna nula a na tři vzadu hrajeme dodnes,“ vzpomíná Priske.

Sleduje hodnocení hráčů v médiích? „Vůbec. Je to bulšit. Když jeden dva novináři hodnotí desítky hráčů, nikdy to nedopadne dobře. Je to totálně subjektivní a nehodlám na to plýtvat časem. Obecně věnuju tomu, co se o nás píše, naprosté minimum času. Možná tím pár novinářů a fotbalových expertů naštvu, ale já si opravdu nemyslím, že fotbalu rozumí,“ říká trenér Sparty.

„Pokud se někdo kvalifikuje do expertní role, protože před deseti, patnácti lety hrál fotbal, je to špatně. Víc si vážím lidí s vysokoškolským vzděláním, kteří o fotbale píšou dizertační práce. Jenže lidi raději poslouchají influencery než akademiky. A to poškozuje celý fotbal. A proto nerad čtu média. Většina fotbalistů jsou totální profesionálové, žijí fotbalem dvacet čtyři hodin denně a přizpůsobují tomu všechno a opravdu nepotřebují, aby jim někdo, kdo fotbalu nerozumí, říkal, co a jak dělají špatně a co mají dělat líp. V Dánsku a v Belgii to bylo úplně stejné,“ dodává.

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s