Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Nechci být sprostý, vůbec to nechápu. Liga očima trenérů

11. prosinec 2023
Sdílejte:
Zatímco trenér Dynama nechápal, co jeho hráči při debaklu v Plzni dělali, Brian Priske neměl po jasné výhře nad Jabloncem moc co říct. Jeho Sparta je dál první, Slavia ale také dál vyhrává. Jak osmnácté ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Plzeň porazila České Budějovice 5:0.Foto: Profimedia

1. FC Slovácko – Bohemians Praha 1905 5:2 (2:2)

• branky: 2., 53., 64. a 77. Havlík, 34. Daníček z penalty – 23. Hála, 45.+3. Köstl
  • diváci: 3379

Martin Svědík (Slovácko): „Měli jsme výborný vstup do utkání, první půle měla v sobě některé klíčové body. Měli jsme vést 2:0, ale místo toho jsme inkasovali, byla to laciná branka, další vlastní chyba nás stála vedení těsně před přestávkou. Ale věděli jsme, že si vytváříme šance, že máme převahu. Důležitým a zlomovým momentem byla naše třetí branka, kdy Mára Havlík krásně napřáhl a trefil to. Pak přidal další dva góly, všechny byly hezké a důležité. Potvrdil, že má dobrou střelu, i přihrávku, mám pro něj jen slova chvály. Rozloučili jsme se s naším publikem výhrou po velmi dobrém výkonu celého týmu, je to pro nás cenné, že nás fanoušci takto podporují.“

Jaroslav Veselý (Bohemians 1905): „Myslím si, že první půle byla dost bláznivá, hrálo se nahoru dolů, my jsme dvakrát dokázali zareagovat na vedoucí gól domácích, kteří byli herně lepší. Myslel jsem si, že vyrovnání na 2:2 do šatny bude trumfem pro nás, ale nestalo se, bylo to naopak. Třetí gól byl určující pro další vývoj, otřáslo to s námi, pak nám nepřidala ani chyba při čtvrté brance, tím se utkání vyřešilo a domácí ho dohráli v exhibičním duchu. Domácí jsou nyní ve formě, my jsme podali podprůměrný výkon, hlavně v defenzivě, jsem z toho zklamán. Řada z inkasovaných branek byla řešitelná. Jediné pozitivum jsou dvě vstřelené branky. Slovácko vyhrálo zaslouženě.“

FC Slovan Liberec – FC Zlín 5:3 (2:1)

• branky: 7. Žambůrek, 27. Frýdek z penalty, 63. Purzitidis, 78. Červ, 90. Rabušic – 36. Tkáč, 86. Didiba, 90.+4 Vukadinovič z penalty
  • diváci: 1052

Luboš Kozel (Liberec): „Na to, jaké je počasí a terén, tak pro diváky to mohlo být atraktivní utkání, padlo osm branek. Myslím, že jsme měli dobrý vstup do zápasu a dostali jsme se zaslouženě do vedení. Když jsme dali druhou branku, asi jsme si začali myslet, že je už hotovo. Začali jsme vymýšlet blbosti a soupeř se dostal do hry. Tam jsem spokojen nebyl. I úvod druhé půle byl z naší strany takový pasivní, nervózní. Z toho pohledu byl pro nás strašně důležitý gól na 3:1. Trošku jsme se zase uklidnili a potom byla pasáž, kdy jsme hráli velmi dobře. Přidali jsme čtvrtou branku. V závěru jsme už nebyli úplně důslední dozadu a dostali jsme dvě laciné branky. To mě mrzí. O vítězství už ale pochyb nebylo, myslím, že bylo zasloužené. Jsme za to rádi, tohle bývají ošidné zápasy. Potřebovali jsme potvrdit předchozí výsledky, navíc to byl poslední letošní zápas doma. Jsem rád, že jsme ho zvládli vítězně.“

Bronislav Červenka (Zlín): „Do zápasu jsme stejně jako na Spartě opět nevstoupili dobře. Po jednoduché situaci a centrovaném míči do šestnáctky jsme nepokryli nabíhajícího hráče, to bylo trestuhodné a dalo to ráz utkání. Liberec byl od gólu lepším a nebezpečnějším týmem. Teprve na konci prvního poločasu jsme se malinko zvedli a vyústilo to ve snížení. V druhém poločase jsme s tím chtěli něco udělat, v úvodu jsme měli i více ze hry. Ale bohužel jsme pak dostali takový nešťastný gól, nebo spíš z nedůslednosti hráčů. Jsme čtyři v malém vápně a jedním hráčem si to necháme protečovat do brány. Tím už se zápas asi zlomil, kluci dali hlavy dolů. Soupeř chodil do rychlých brejků a dokázal vstřelit další dva góly. My jsme v závěru jen korigovali. Pět inkasovaných gólů je velký příděl. Jestliže nebudeme koncentrovaní a zodpovědní, budeme prohrávat tímto způsobem. Veliké zklamání, ale musíme jít dál.“

AC Sparta Praha – FK Jablonec 3:0 (3:0)

• branky: 12. Kuchta, 17. Haraslín, 24. Preciado
  • červená karta: 60. Vitík (Sparta)
  • diváci: 16 111

Brian Priske (Sparta): „Zasloužili jsme si vyhrát. Vedli jsme 3:0 v poločase, červená karta nám to potom trochu ztížila. Dál není moc co říct. V prvním poločase jsme byli jasně lepší, dominovali jsme, vytvořili si slušné šance a vstřelili hezké branky. Jablonci jsme po přechodu dovolili jednu velkou šanci.“

Radoslav Látal (Jablonec): „Určitě na nás dopadlo středeční velice těžké utkání s Teplicemi. Do kabiny se nám dostala viróza, tři hráči ji měli. Těsně před zápasem nám vypadl ze sestavy Chramosta, který měl nastoupit od začátku. Souček s Polidarem taky měli stop, takže to mělo vliv. Nemělo to ale vliv na náš výkon v prvním poločase, kdy jsme byli odevzdaní, málo agresivní. Nedostupovali jsme hráče do meziprostorů, tam jsme byli pomalí. Sparta v prvním poločase zápas rozhodla a bylo po něm. Po červené kartě jsme začali hrát, ale bohužel bez velké šance. Sparta si couvla a pohlídala si to.“

FC Hradec Králové – FC Baník Ostrava 2:3 (2:1)

• branky: 14. Horák, 45.+2 Pilař z penalty – 82. a 89. Tanko, 7. Ewerton
  • diváci: 5075

Václav Kotal (Hradec): „Myslím, že utkání bylo nahoru dolů, obě mužstva se snažila hrát. Porážka nás samozřejmě hodně mrzí. I když jsme věděli, že Baník je v útočné fázi velice silný v protiútocích, tak jsme mu hlavně za stavu 2:1 chybami ve středu hřiště darovali gólové nabídky, které dokázal využít. Takové chyby nejde dělat, zvlášť ve středu hřiště. Máte tam dostatek hráčů a když vám tam dva propadnou, je to špatně. Hlavně při druhém inkasovaném gólu jsme propadli v osobních soubojích, proto mohl Tanko přihrávku dostat. Chybí nám víc gólů ze hry.“

Pavel Hapal (Ostrava): „Jsem samozřejmě spokojený s výsledkem. Nicméně zápas se nevyvíjel ideálně, kromě začátku, kdy jsme měli spoustu šancí a šli jsme do vedení. Mohli jsme náskok navýšit, ale nepodařilo se nám to. Jak už bývá zvykem, soupeř si vypracuje nějakou situaci a my z ní inkasujeme. Nicméně věřili jsme, že jsme schopni se zápasem něco udělat nebo ho otočit, což se povedlo. Podařilo se to i díky výbornému střídání. Myslím, že Jirka Klíma to výborně oživil. Byl u gólů, které Tanko vstřelil. Tanko měl šance i v předchozích zápasech, zahazoval je. Dnes jsme ho tam nechali do konce, což se ukázalo jako dobré řešení. Jsme rádi za tři body, tabulka je hodně nacpaná. Každé vítězství je hrozně důležité."

FC Viktoria Plzeň - SK Dynamo České Budějovice 5:0 (2:0)

• branky: 18. Jirka z penalty, 22. Kliment, 55. Hranáč, 85. Mosquera, 90.+4 Bucha
  • diváci: 5231

Miroslav Koubek (Plzeň): „Určitě jsme se toužili rehabilitovat, dvě domácí porážky po sobě jsou v Plzni trošku nestandardní, ale stalo se. Dnes to byl zápas, kdy jsme si řekli, že to za každou cenu zvládneme a nemůžeme dopustit, aby začátek špatné série nějak pokračoval. Nepochybně nás uklidnila první branka z penalty. Když se podaří dát rychlý první gól, utkání se v tu chvíli dobře otvírá. Trošku mě mrzelo, že jsme to neuklidili do poločasu na 3:0, možnosti tam byly. Poslední minuty byly na naše gusto až příliš otevřené, soupeř měl poměrně dost finálních situací v prvním poločase. Druhou půli jsme chtěli zrušit ten obraz nahoru dolů. Byli jsme takoví kompaktnější a dokázali dát tři branky. Nemyslím si, že by nám Budějovice něco odevzdaly, spíš si myslím, že jsme dokázali typologií našich hráčů velmi dobře trestat jejich defenzivní postavení.“

Tomáš Zápotočný (Č. Budějovice): „Nechci být sprostý, ale jsem zklamaný z našich hráčů, co jsme tady předvedli. Samozřejmě si moc dobře uvědomuji, že za výsledek a odvedenou práci jsem zodpovědný já, ale vůbec to nechápu. Takovýhle ustrašený, bojácný výkon jsem jako trenér nezažil. Šílený zápas od nás. To, co jsme tady předvedli, je ostuda ostud. Od prvního do posledního hráče jsme předvedli žalostný výkon. Vůbec jsme nebojovali, nemakali, nebyla tam organizace. Chyběl mi nějaký lídr, vůdce, který by to vzal na sebe. Pro trenéra je to bezradnost a je vám smutno. Kluci to po druhém gólu prostě zabalili. Za první poločas jsme mohli dostat šest gólů a druhý poločas to samé. Nejvíc mi vadí, že je tam 11 hráčů, kteří byli dneska odevzdaní.“

SK Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

• branky: 49. Holeš, 53. Jurečka z penalty
  • diváci: 16 064

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Na to, jak složitý byl terén, to byl zajímavý zápas. Před oběma brankami byla spousta situací, my jsme zaslouženě vyhráli, Boleslav ale ukázala kvalitu a byla hodně nepříjemná. Hlavně v prvním poločase měla hodně brejkových situací, byl to složitý a náročný zápas. Jsme rádi, že jsme to takhle zvládli, i po tom programu, který jsme v posledních čtrnácti dnech měli. Nebylo to nic jednoduchého, hlavně v první půli Boleslav velmi dobře bránila a na balonu dobře kombinovala. Já ji mám kádrem i trenérsky hodně vysoko, po prvním zápase s nimi jsem si myslel, že budou hrát o první čtyřku. Myslím si to i po tomhle zápase, na konci sezony je vidím v první pětce nebo dokonce čtyřce. Proto si toho vítězství tak vážíme, zápas stál spoustu sil, i kvůli terénu, na kterém se hrálo. Je akorát škoda, že jsme neproměnili nějakou ze šancí v první půli a nedostali se rychleji do vedení.“

Marek Kulič (Mladá Boleslav): „Slavia byla lepší, ale myslím, že první poločas byl vyrovnaný. O přestávce jsme avizovali, ať si dáme pozor na vstup do druhé půle, ale bohužel nám hrubě nevyšel. Zaspali jsme při jednom centru a udělali jsme zbytečný pokutový kop. Ta pětiminutovka nás stála lepší výsledek.“

16. České Budějovice 3-1-13 15:39 10

Poznámka: zápasy Karviná – Pardubice a Teplice – Olomouc byly odloženy; zdroj citací: web Fortuna ligy

Nové číslo!

Kazí peníze nižší fotbalové soutěže? A jde to vůbec bez nich? V terénu se ptal Michal Kvasnica. / Jak se amatérské kluby perou s nedostatkem koučů? / Jaap Stam v rozhovoru vzpomíná na nezapomenutelné souboje s Janem Kollerem. / Legendy i outsideři, zápasy s desítkami i desítkami tisíc diváků. Roční tour po německých hřištích. / Mnichov nezapomněl, Češi ano. Dramatické osudy brankáře Ladislava Jiráska.

To chci!

V posledních týdnech se ve Fortuna lize víkend co víkend snášela ostrá kritika na VAR. Tohle kolo byla řada zápasů bez videorozhodčího. A zrovna na Bohemce by se přitom hodil. Pardubický Chlumecký dostal za úder hlavou ve stylu Tomáše Chorého pouze žlutou kartu. Jak byste tento zákrok posoudili vy?

Česká liga

Pražská Sparta zvítězila v Olomouci 4:1 a udržela si v čele tabulky Fortuna ligy čtyřbodový náskok. Za výhrou ji na Andrově stadionu hnalo přes 4500 fanoušků. Prohlédněte si jejich parádní choreo.

Sparta

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.