E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Názor: Fotbal v zimě nechceme! A už vůbec ne zbytečné nářky

05. prosinec 2023
Sdílejte:
Jaroslav Tvrdík je naštvaný na vedení LFA. To ale postupovalo v souladu s pravidly, které nestanovil nikdo jiný než právě zástupci klubů. Kritika ze zasněženého víkendu se tak trefuje do vlastních nohou, jak v komentáři vysvětluje Filip Horký.
Stadion ve Zlíně teď v neděli.Foto: Profimedia

Uplynulý víkend přinesl vlnu kritiky na adresu Ligové fotbalové asociace (LFA). Jde o instituci, která v Česku řídí profesionální fotbal, tedy dvě nejvyšší soutěže. Hřiště se stejně jako celá republika bořila do desítek centimetrů sněhu. Bezprecedentní situace na začátku prosince dopadla tentokrát i na většinu ligových zápasů, odehrály se jen dva z naplánovaných osmi.

Fotbalové příznivce, kterých na stadiony letos míří prakticky každý týden rekordní množství, situace rozčílila a začali metat pochopitelné, ale v některých případech bohužel nereálné návrhy.

Pojďme si to nyní věcně postupně vysvětlit - fanoušci, novináři i hráči během uplynulých dní napadali ligu, že se hraje v tomto zimním období. Pokud by se ale všichni měli na někoho zlobit, jsou to vrcholní činovníci jejich vlastních klubů. Právě oni totiž odsouhlasili termínovou listinu. Tedy včetně toho, že se budou hrát tři kola v prosinci a liga tak svou podzimní část ukončí až 17. prosince. Vedení LFA s tím může udělat jen pramálo. LFA totiž jsou kluby. Nic navíc. Je to obdobné jako kritizovat Evropskou unii, že nám něco nařizuje. EU jsme my. LFA jsou fotbalové kluby.

Na tento populistický argument začali naskakovat i někteří z fotbalových expertů. Bohužel jim ale nedochází, že i kdybychom zvládli kouzla a proškrtali českou termínovou listinu, už nijak nepohneme s tou pohárovou. A protože evropské poháry ještě dlouho budou český fotbal výraznou měrou přiživovat, je v zájmu celé fotbalové komunity, aby do posledních hracích kol, které letos vyšly na 14. prosince, šly kluby rozehrané a nikoliv po dvou či dokonce třítýdenní pauze. Mimochodem, změna v organizaci pohárové Evropy přinese v příštích letech ještě další navýšení počtu zápasů. Že bychom získali termíny škrtnutím reprezentačních přestávek, o tom se rozepisovat protentokrát nebudu, stejně tak jako nechci otevírat debatu o přechodu na formát jaro-podzim…

Podotkl bych také, že je dobré se podívat kolem nás. V prosinci se hraje v Maďarsku, Polsku, Rakousku, Německu či na Slovensku. Ano, je to nepříjemné, ale je to situace, do které se fotbal v honbě za financemi dostal.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.