Názor: Fotbal v zimě nechceme! A už vůbec ne zbytečné nářky

05. prosinec 2023
Sdílejte:
Jaroslav Tvrdík je naštvaný na vedení LFA. To ale postupovalo v souladu s pravidly, které nestanovil nikdo jiný než právě zástupci klubů. Kritika ze zasněženého víkendu se tak trefuje do vlastních nohou, jak v komentáři vysvětluje Filip Horký.
Stadion ve Zlíně teď v neděli.Foto: Profimedia

Uplynulý víkend přinesl vlnu kritiky na adresu Ligové fotbalové asociace (LFA). Jde o instituci, která v Česku řídí profesionální fotbal, tedy dvě nejvyšší soutěže. Hřiště se stejně jako celá republika bořila do desítek centimetrů sněhu. Bezprecedentní situace na začátku prosince dopadla tentokrát i na většinu ligových zápasů, odehrály se jen dva z naplánovaných osmi.

Fotbalové příznivce, kterých na stadiony letos míří prakticky každý týden rekordní množství, situace rozčílila a začali metat pochopitelné, ale v některých případech bohužel nereálné návrhy.

Pojďme si to nyní věcně postupně vysvětlit - fanoušci, novináři i hráči během uplynulých dní napadali ligu, že se hraje v tomto zimním období. Pokud by se ale všichni měli na někoho zlobit, jsou to vrcholní činovníci jejich vlastních klubů. Právě oni totiž odsouhlasili termínovou listinu. Tedy včetně toho, že se budou hrát tři kola v prosinci a liga tak svou podzimní část ukončí až 17. prosince. Vedení LFA s tím může udělat jen pramálo. LFA totiž jsou kluby. Nic navíc. Je to obdobné jako kritizovat Evropskou unii, že nám něco nařizuje. EU jsme my. LFA jsou fotbalové kluby.

Na tento populistický argument začali naskakovat i někteří z fotbalových expertů. Bohužel jim ale nedochází, že i kdybychom zvládli kouzla a proškrtali českou termínovou listinu, už nijak nepohneme s tou pohárovou. A protože evropské poháry ještě dlouho budou český fotbal výraznou měrou přiživovat, je v zájmu celé fotbalové komunity, aby do posledních hracích kol, které letos vyšly na 14. prosince, šly kluby rozehrané a nikoliv po dvou či dokonce třítýdenní pauze. Mimochodem, změna v organizaci pohárové Evropy přinese v příštích letech ještě další navýšení počtu zápasů. Že bychom získali termíny škrtnutím reprezentačních přestávek, o tom se rozepisovat protentokrát nebudu, stejně tak jako nechci otevírat debatu o přechodu na formát jaro-podzim…

Podotkl bych také, že je dobré se podívat kolem nás. V prosinci se hraje v Maďarsku, Polsku, Rakousku, Německu či na Slovensku. Ano, je to nepříjemné, ale je to situace, do které se fotbal v honbě za financemi dostal.

Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.