Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Kam s Kušejem? První liga s Jakubem Podaným

30. říjen 2023
Sdílejte:
Jak moc Plzni chybí Rafiu Durosinmi? A dá se teď čekat horší období Viktorie? Proč padla Sparta v Mladé Boleslavi? A kde by to slušelo Vasilu Kušejovi? Aktuální ligové otázky řešíme s Jakubem Podaným.
Vasil Kušej slaví gól do sítě Sparty. V aktuální sezoně to má 5+4 v 10 ligových zápasech.Foto: Profimedia

Co se stalo v Plzni, že tam Karviná vyhrála 0:1? Bylo to tam 21:16 na střely pro Viktorii, nevypadá to tedy, že by Plzeň soupeře ze sestupového pásma válcovala…

Je to velké překvapení, Karviná potvrdila formu pod novým trenérem Jurajem Jarábkem a odvezla si nečekaně tři body. Zápas byl nečekaně atraktivní na šance na obou stranách, i když branka padla jen jedna. Plzeň se netrefila podruhé v lize v řadě, i když tentokrát šance měla. Karviná pod trenérem Jarábkem hraje velmi zajímavě a účelně. Trenérská změna jim sedla a mají tři výhry z posledních čtyřech zápasů.

Na konci prvního poločasu rozhodčí neuznali gól Tomáši Chorému. Bylo to správné rozhodnutí?

Myslím, že ano. Faul to byl, chtěl si udělat víc prostoru a udělal to tak, že po zákroku VARu dostal i žlutou kartu. Pochválil bych rozhodčí, že ten zákrok nepřehlédli.

Plzni se minule v Liberci na dlouho zranil Rafiu Durosinmi, který měl doteď v lize bilanci 6+5 v 11 zápasech. Když pominu to, že je to samozřejmě velká smůla pro něj i klub z hlediska možností jeho dalšího přestupu, tak jde vlastně pro Viktorii o velký problém, když má v kádru Chorého, Matěje Vydru nebo Jana Klimenta?

Myslím, že ho nahradit schopní jsou, takže až takový problém by to být neměl. Durosinmi ale měl výbornou formu, do které se nedostanete hned, což pro Plzeň určitě škoda je. Teď měla smůlu, že nedokázala své šance proměnit, s Durosinmim ve formě by to třeba bylo jinak. Ale myslím, že dostatečné varianty na jeho nahrazení mají.

Plzeň je teď v těsném boji o třetí místo v lize pátá o bod za třetí Mladou Boleslaví. Je stále největším favoritem na bronz za pražskými S?

Podle mě ano. Mají k dobru i dohrávku právě v Mladé Boleslavi. Kvalitou kádru jsou výš a to, že teď dvakrát v řadě prohráli, podle mě neříká, že by měli spadnout do nějaké neúspěšné série. Hrají na dvou frontách a v Konferenční lize mají stoprocentní bilanci. Velmi se jim tam daří, takže bych z posledních dvou kol nedělal v případě Viktorie nějakou velkou tragédii.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Z této sezony se do Evropy dostane pět českých klubů. Jakou pětku byste tam vyslal, aby měla co největší šanci na úspěch? Pražská S a Viktoria jsou jasní, ale kdo dál?

Je to těžká otázka v tom smyslu, že když se těm týmům bojujícím o poháry bude dařit, tak jejich hráči budou žádaní a ti stěžejní budou po sezoně odcházet. Pak je těžší v Evropě nějaký dobrý výsledek udělat. Bavíme se o Baníku, Sigmě, Mladé Boleslavi a Slovácku. Co se fanouškovského zázemí týče, přál bych to Baníku. Mají i takovou ekonomickou sílu, že jsou schopni aspoň některé klíčové hráče udržet nebo přivést zajímavé náhrady. Specifické je Slovácko, které má starší tým a spíš než odchody by tam asi řešili hráčskou obměnu.

Další velkou událostí třináctého kola byla první prohra Sparty v této sezoně. Co se stalo v Mladé Boleslavi, že tam Sparta padla (3:1) a přenechala první místo v tabulce poprvé od pátého kola Slavii?

Byl to velmi dobrý zápas, užil jsem si ho. Sparta měla v prvních dvaceti minutách zajímavé příležitosti, přišlo mi, že Boleslav tam měla okénka, která Letenští mohli potrestat. Domácí vsadili v útoku na rychlostní tipy v podobě Solomona Johna a Vasila Kušeje, které doplnili o v neděli velmi dobře hrajícího Júsufa Hilála. A ve středu zálohy byl jedním z mužů zápasu Marek Matějovský, který dodal Boleslavi klid a i to v zápase dokázal oběhat. Sparta nepotrestala domácí z pološancí, které měla a neubránila jejich brejky. Myslím si, že měla postupně hru rozhýbat, aby se hrálo mnohem víc nahoru dolů, aby Boleslavští ztráceli síly. Hosté je nechali dojít do bloku a v něm si „odpočinout“. Boleslavští byli při bránění pozorní a zůstali jim navíc síly na brejky, což se Spartě stalo osudným.

Je 23letý Vasil Kušej, který to proti Spartě měl včera 1+1, hráčem pro pražská S? A jestli ano, kde by mu to slušelo víc?

Pokud bude hrát takto dobře běžně i ve velkých zápasech, jako to ukázal včera, tak by se dokázal uplatnit na křídlech v obou pražských S. Zaujalo mě na něm, že takzvaně dokáže hrabat až do konce. Že i když už těch sil na konci zápasu moc nezbývá, tak se dokáže kousnout. To jsou podle mě věci, které jsou pro ty nejlepší týmy u nás zajímavé. Jsem přesvědčený, že nějaká nabídka na něj z Česka nebo ze zahraničí opět přijde a myslím si, že Vasil Kušej bude už přesun na prestižnější adresu vyhledávat.

Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
  • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek 
129
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na rok

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Football Clubu
  • 12 měsíců za cenu 10
  • Soutěž pro nové předplatitele o: 1x zájezd na Premier League, 1x model stadionu Tarespa, 5x knihu Fotbalových pohádek
1290

Související články

Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

Rozhovor

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář
Popup se zavře za 8s