Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kam s Havlíkem? Má na velký přestup? První liga s Jakubem Podaným

11. prosinec 2023
Sdílejte:
Čtyřikrát Marek Havlík a k tomu Martin Svědík a Ivan Hašek. Aktuální ligové, a tentokrát i reprezentační otázky, probíráme s Jakubem Podaným.
Marek Havlík má formu jako hrom.Foto: Profimedia

Co bylo podle vás událostí 18. kola?

Podle mě to musí být střelecká potence Marka Havlíka. Dát z pozice záložníka čtyři branky v jednom zápase je fenomenální (Havlík dal čtyři branky v sobotu v zápase jeho Slovácka s Bohemians, který skončil 5:2 – poznámka redakce). Z posledních čtyřech ligových zápasů má sedm branek, jeho forma je na konci fotbalového podzimu exkluzivní a myslím, že zrovna on by byl rád, kdyby se neblížila pauza. Uvidíme, jestli mu to bude pálit i v sobotu v Mladé Boleslavi.

Marek Havlík hraje ligu od roku 2013. Celou dobu za Slovácko. Má 28 let a bilanci 305 zápasů a 35 gólů, deset z toho jich dal za sedmnáct zápasů v aktuální sezoně. Kde se to v něm vzalo, proč je najednou nejlepším střelcem ligy?

Zmiňoval to on sám i trenér Svědík – v sestavě teď Havlík hraje o něco výš. Může tam vyniknout jeho kreativita kolem vápna. Havlík má skvělý čich na výběr místa a jeho kopací technika je výborná. I minulý týden v Olomouci, kde se hrálo v těžkých podmínkách, dokázal vyslat skvělou střelu, kterou zastavilo jen břevno. Je nebezpečný z každé pozice a pro Slovácko, které se dlouho trápilo s hledáním střelce, je nalezení „kanonýra“ Havlíka vzpruhou.

Co ještě umí kromě parádní střely?

Je to hráč, který si nebojí ve středu hřiště vzít míč, vždy nabízí výpomoc pro spoluhráče, cítí dobře kombinaci, pozná ideální moment, kdy má naběhnout na kolmější přihrávku. A je to záložník/režisér, který umí určovat tempo nebo ráz akce. Je to prostě skvělý střední záložník, který teď navíc ukazuje, že umí být i produktivní. To je velký nadstandard, má teď excelentní formu.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Martin Svědík ho chválí dlouhodobě, říká, že to je pro něj klíčový hráč několika posledních let. Proč už Havlík není dávno v lepším klubu? Co ho brzdí?

Dřív nebyl tak efektivní, možná je to takhle jednoduché. Dobré výkony předvádí dlouho. Ještě když jsem aktivně hrál, tak nás trenéři často na Havlíka upozorňovali, že to je hráč, který umí zápasy rozhodovat. A to nejen góly, ale i myšlenkami a klíčovými přihrávkami. Teď z pozice nejlepšího ligového střelce na něj bude směřovat ještě mnohem větší pozornost.

Nemyslím si, že má nějaké extra výrazné slabiny. A v tom, že zůstával v posledních letech na Slovácku mohla vedle nižší produktivity hrát roli i forma celého týmu. Slovácko se pod Martinem Svědíkem posunulo do širší české špičky, hrálo evropské poháry. Byl tedy v dobrém týmu, kterému dával nadstavbu a Slovácko nemělo důvod ho za každou cenu prodávat.

Havlík má smlouvu se Slováckem do konce této sezony. Čekáte, že se už teď v zimě přesune do nějakého top klubu z Česka?

Ve Slovácku byl dlouho a dařilo se jim, takže nemusel mít vůbec důvod odcházet. Teď ale má ideální možnost udělat další krok ve své kariéře. Nemyslím si, že ho Slovácko vzhledem k tomu, kolik toho za něj Havlík odehrál a jaké služby tam odvedl, bude na sílu nutit, aby podepsal novou smlouvu. Vnímám, že by to od Slovácka mohla být i určitá forma poděkování, nechat ho po sezoně odejít zdarma. Jestli po něm někdo sáhne už v zimě, je těžká otázka. Když vezmu čtyři týmy, které mají největší fanouškovskou základnu, tak by mi vlastně nezapadl jen do Sparty, která hraje specifickým stylem a on by v jejím herním systému nebyl tím, kdo se dostává pravidelně do blízkosti vápna, odkud dokáže nebezpečně zakončovat, protože Sparta hraje na dva střední záložníky. Uvidíme, jestli si ve Slavii neřeknou, že by potřebovali ještě jednoho středního záložníka, ale když vidím jejich aktuální situaci, tak mi nepřijde, že by měli na tohle místo nějakou extra potřebu. Když je zdravý Petr Ševčík, tak na téhle pozici vyniká. V Plzni i Baníku si ho dokážu dobře představit, byla by to pro ně okamžitá pomoc. Ale jsou to všechno spekulace, jsem zvědavý, jak to dopadne a jakou Slovácko třeba nastaví cenovku.

Když už jsme u Slovácka, překvapí vás, když se potvrdí aktuální spekulace a Martin Svědík nebude novým trenérem reprezentace?

Pro Svědíka je skvělou zprávou už to, že se o něm takhle hodně mluví, že se spekuluje, že by mohl být trenérem národního týmu. Myslím, že z jeho pohledu, je teď ideální cesta udělat ještě jeden krok na klubové scéně. Ani to nemyslím směrem k reprezentaci, ale směrem k jeho kariéře. Posun do jednoho z klubů top trojky by mu slušel. Uvidíme, jak se bude rýsovat v Plzni angažmá trenéra Koubka, který tam má smlouvu do konce sezony a uvidíme, jestli po ní Viktoria po trenéru Svědíkovi nesáhne. Co se reprezentace týče, tak v mém žebříčku byl poměrně vysoko, ale podle toho, co jsem četl, to vypadá, že k národnímu týmu nepůjde. Byl by to s ním do jisté míry risk, což je ale pokaždé. Měl bych u něj otazník, jak dokáže s hráči pracovat v krátkém období, kdy má trenér národního týmu hráče k dispozici. Je to úplně jiná práce než v klubu, kde je dostatek času hráče naučit, co chci hrát. Svědík každopádně ukázal, že má moderní pohled na fotbal, se Slováckem předváděl fantastický fotbal, když byli společně na vrcholu, kdy vyhráli český pohár a dostali se do skupiny Konferenční ligy. Byla radost je sledovat, na týmu byla vidět spousta věcí, které dělal vědomě a to mi ukazuje, že trenér Svědík ví, co chce hrát a umí to svůj tým naučit.

Favoritem na post reprezentačního kouče je Ivan Hašek. Kdybyste to měl postavené v rovině, že si máte z těch dvou vybrat, tak by to byl Hašek, nebo Svědík?

Už ve Footcastu jsem říkal, že by pro mě bylo zásadní udělat si s trenéry pohovory, vyslechnout si vizi, kterou mají. Jakým stylem chtějí hrát? Jak vnímají hráče, které má národní tým k dispozici? Jaká je podle nich ideální sestava? Na základě jejich konkrétních představ bych se pak rozhodoval. U trenéra Haška jsem jeho zápasy za posledních deset let neviděl, jeho práci opravdu neznám, nikdy jsem se s ním nebavil, takže ho nechci takhle na dálku hodnotit. Šel v poslední době jinou cestou, než jsme zvyklí, ale já to neodsuzuji, není to pro mě automaticky problém. Chápu, že využívá svého renomé k angažmá, která jsou zřejmě dobře placená. Klíčové by pro mě bylo si s každým trenérem promluvit a zjistit, jak chce s reprezentací hrát a jak ji chce prezentovat. Obecně si myslím, že když někdo nemluvil přímo s tím člověkem, nezná jeho vizi a hodnotí ho na dálku, tak střílí od boku. Věřím, že lidé na svazu všechny tyhle pohovory a analýzy mají za sebou a doufám, že pro dobro českého fotbalu vyberou toho správného.

Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + rum Appleton zdarma

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu 
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Rum Appleton Estate 12 Y.O. zdarma
1290
Magazín Football Club

Football Club: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte provoz Football Clubu
129
Magazín Football Club

Football Club: Roční předplatné webu + kniha fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Unikátní příběhy pro malé i velké fotbalisty
  • Poštovné po ČR zdarma
1490

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s