Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Fotbalová Opava má nového vlastníka. Pomáhá mu slávistická ikona

Aktualizováno
11. prosinec 2023
Sdílejte:
SFC Opava mění majitele. Od města klub kupuje podnikatel Andrej Krajíček. Ten je už od letošního dubna v klubovém představenstvu, kde mu pomáhá Martin Latka.
Foto: SFC Opava

Zastupitelstvo Statutárního města Opava na pondělním jednání schválilo prodej Slezského fotbalového clubu Opava, který tak bude mít nového stoprocentního vlastníka, jímž se stane slovenská společnost A.I.K. Andreje Krajíčka.

Nový akcionář na základě rozhodnutí zastupitelstva Statutárního města Opava uhradí městu dluh, který vůči němu akciová společnost historicky má a rovněž uloží celkem 15 milionů korun do notářské úschovny.

Společnost A.I.K. byla založena Krajíčkem v roce 2013 a jejím hlavním zaměřením jsou sádrokartonové konstrukce, kazetové stropy a celková stavební činnost a stavební úpravy.

Krajíček z pozice hlavního partnera podporoval klub už od července 2022. „Klub od této doby podpořil částkou deset milionů korun, a to jak díky své firmě, tak také dalším partnerům, které pro klub získal,“ uvádí klubový web. Od dubna letošního roku je pak také členem představenstva klubu.

„Musím říct, že se na práci pro klub velice těším. Věřím ve stabilitu a budeme se snažit vytvořit ideální podmínky pro další růst ve všech oblastech. Máme už pro klub připraveny i další partnery a věřím, že se budeme moci opřít také o podporu fanoušků," uvedl Krajíček.

Hlavním zástupcem nového akcionáře bude bývalý reprezentant a slávistická ikona Martin Latka, který je stejně jako Andrej Krajíček už od dubna letošního roku členem představenstva opavského klubu.

„První společná tisková konference s novými majiteli, na které budou zodpovězeny všechny případné dotazy, bude uspořádána v lednu," řekl Lukáš Petřík, předseda představenstva SFC Opava.

„Vyzkoušeli jsme si, že firma je schopna zajistit finanční prostředky pro klub a navrhujeme, abychom prodali akcie klubu za jednu korunu s tím, že firma musí přistoupit k dluhu, uhradit desetimilionovou půjčku, kterou jsme před několika lety klubu poskytli a zároveň firma musí složit do notářské úschovy patnáct milionů korun. Ty se pak budou postupně uvolňovat, čímž by bylo zabezpečeno financování klubu do konce příštího roku nebo pravděpodobně i celé příští sezony,“ vypočetl během pondělního jednání zastupitelstva opavský náměstek primátora Vladimír Schreier (citace je převzatá z webu Opavského deníku).

Upřesnil, že 25 milionů korun musí kupec složit před nabytím účinnosti smlouvy. „Ve chvíli, kdy se podepíší smlouvy, do deseti dnů od podpisu se musí přistoupit k dluhu a do patnácti dnů od podpisu smlouvy se musí složit peníze do notářské úschovy. Pak teprve smlouva o převodu akcií nabude účinnosti. Pokud nebudou tyto kroky splněny smlouva nenabude účinnosti. To je naše pojistka, že nepřevedeme peníze,“ říkal Schreier.

Reagoval tak na pochybnosti některých zastupitelů. „Kdyby tady byl zástupce firmy přítomen, tak bych se ho zeptal, co vede stavební firmu se sídlem v Žilině k tomu, aby investovala nemalé peníze do fotbalu v Opavě. Díval jsem se na nějaká čísla ve slovenském rejstříku, a ta firma není v úplně dobré kondici,“ cituje Opavský deník zastupitele Jana Stanjura, který poukazoval na údajnou předluženost firmy A.I.K. Řešila se i cena, za kterou město akcie klubu prodává, některým zastupitelům přišla nízká.

Opavský klub aktuálně hraje druhou ligu a po půlce aktuální sezony je devátý, když ho dělí pět bodů od třetího místa, které zaručuje místo v play-off o první ligu. Ve vyrovnané tabulce ale Opavu stejných šest bodů dělí i od sestupu. V minulé sezoně skončil SFC třináctý jen s dvoubodovým náskokem před sestupem. První ligu Opava hrála naposledy v sezoně 2020/21, kdy skončila poslední osmnáctá.

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s