Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Brno plánuje stadion až pro 25 tisíc lidí. Hotový by mohl být do 10 let

09. duben 2024
Sdílejte:
V Brně se dál připravuje stavba moderní fotbalové arény. Přestože zatím probíhají „neviditelné“ úkony především právního charakteru, začíná být jasněji o velikosti arény či délce stavby.
Takhle to vypadá v Brně, když je (téměř) plno. Nádhera. Fotka je ze zápasu se Spartou z roku 2016.Foto: Anna Vavríková / Mafra / Profimedia

Brno by se zhruba do deseti let mělo dočkat nového fotbalového stadionu s kapacitou 20 až 25 tisíc míst. S odvoláním na své zdroje o tom informuje web Stadiony.blog, který se na zprávy spojené s výstavbou sportovních arén specializuje a jehož autora redakce webu Football Club osobně zná a důvěřuje mu.

„V průběhu posledních týdnů jsme hovořili s několika lidmi, kteří jsou práci na této stavbě velmi blízko. Z nich vyplývá, že v Brně už proběhlo mapování celého prostoru, kde aréna bude,“ stojí v aktuální zprávě k vývoji v jihomoravské metropoli.

V areálu výstaviště, kde nyní stojí velodrom, se počítá se stadionem s kapacitou mezi 20 až 25 tisíci místy, píše Stadiony.blog. Plány už byly probírány i se členem komise pro stadiony a hrací plochy FAČR Radovanem Novotným. Ten je odborníkem na certifikace a pomáhá Brnu s prvotním plánováním.

„Město chce totiž certifikát UEFA nejvyšší kategorie tak, aby se na stadionu mohly hrát mezinárodní zápasy či evropské poháry,“ dodává zpráva na webu Stadiony.blog.

Jeho zdroje se shodují, že přestože je projekt v samotném začátku, tak pokud půjde vše podle plánů a nedojde k výraznému zdržení, mohla by být stavba hotova zhruba za 7 až 10 let.

Kancelář architekta města teď připravuje vypsání architektonické soutěže. Z vícekolového klání pak vzejde projektant, se kterým se budou řešit detaily – např. rozmístění diváků, VIP prostory, parkování, únikové zóny a další.

Magistrát pak zpracovává územní studii, z níž vyplyne, jak velké území bude na místě potřeba zabrat, popř. jestli bude třeba učinit změny v územním plánu. Řešit se také bude možná úprava příjezdových cest či kapacit parkování. Doporučeno může být také postavení třeba komerční zóny, aby se podpořila ekonomická soběstačnost takového projektu. Studie by měla být hotova zhruba do konce roku.

Možný návrat na Lužánky brněnský magistrát definitivně shodil ze stolu loni. Letos by měla začít demolice legendárního místa, které se postupem času proměnilo v nebezpečné rozvaliny. Pokračuje také rekonstrukce městského stadionu na Srbské, kde teď druholigová Zbrojovka hraje své domácí zápasy.

Nový stadion chce i Sparta, která v pondělí podala nabídku do soutěže vyhlášené Fotbalovou asociací ČR (FAČR) na využití pozemků pod současným Stadionem Evžena Rošického na Strahově. Na sociální síti X to oznámil generální ředitel klubu Tomáš Křivda. Další zájemci zatím nejsou známi. V tendru zvítězí ten, kdo FAČR coby vlastníku pozemků nabídne po dobu třiceti let nejvyšší roční poplatek. Cílem tendru je postavit nejpozději do roku 2035 nový stadion nebo tréninkové centrum. Sparta chce vybudovat stadion pro zhruba 35 tisíc lidí, na kterém by své zápasy hrál i národní tým.

Termín pro přihlášení projektů skončil včera. Teď je posoudí výkonný výbor asociace na svém jednání 17. dubna. Následovat bude druhé kolo soutěže. Poté 30. května nejlepší projekt předloží valné hromadě. Poté je předpoklad, že asociace vyhlásí vítěze. Sama se k tendru vyjádří příští týden právě po výkonném výboru, uvádí web idnes.cz.

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s