Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Trofej zabalená do šátku. Katarské logo symbolizuje i jedno prvenství

12. listopad 2022
Sdílejte:
Trofej, šátek, duny, osmička, nekonečno. To všechno lze najít v logu katarského mistrovství světa. Na co ještě odkazuje?
V popředí předloha, vzadu osmička z šátku.Foto: fifg/Shutterstock

Mistrovství světa začíná už za týden, když ho v neděli 20. listopadu od 17 hodin rozehraje domácí reprezentace s Ekvádorem.

Šampionátu se během jeho konání nevyhnete, stejně jako jeho logu. Co znamená?

V první řadě navazuje na praxi z posledních dvou mistrovství v Brazílii a Rusku, kdy je logo abstraktní interpretací trofeje pro mistra světa. Ikonický pohár zobrazuje dvojici fotbalistů se vztyčenýma rukama, mezi nimiž spočívá zeměkoule. Mistři světa ho dostávají od roku 1974 a je putovní.

Zpět ale k logu katarského mistrovství. Křivky znaku podle oficiálního výkladu FIFA představují zvlnění pouštních dun a nepřerušená smyčka zobrazuje také číslo osm, jako připomínku osmi stadionů, které budou hostit zápasy MS 2022.

FIFA v logu vidí také symbol nekonečna. Fotbal je nikdy nekončící zábava.

„Design znaku ztělesňuje vizi události, která spojuje a zapojuje celý svět a zároveň obsahuje výrazné prvky místní a regionální arabské kultury a narážky na krásnou hru,“ shrnuje vyznění loga FIFA.

Osmička v logu je upletena z tradičního arabského vlněného šátku.

„Během zimních měsíců se šátky nosí po celém světě a zejména v oblasti Perského zálivu. Zimní oděv inspirovaný tímto regionem také odkazuje na skutečnost, že půjde o první mistrovství světa ve fotbale, které se bude hrát v listopadu a prosinci,“ dodává k tomu FIFA.

Připomeňme, že v Kataru se MS nehraje v létě, protože by to bylo kvůli extrémně teplému a vlhkému počasí nebezpečné pro zdraví hráčů. I kvůli těmto extrémním klimatickým podmínkám zemřely na stavbách infrastruktury pro letošní šampionát tisíce dělníků:

Fotogalerie: Projděte si loga všech fotbalových šampionátů

Související články

Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

Rozhovor

Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

Česká liga

Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s