Koupit předplatné webu

Trofej zabalená do šátku. Katarské logo symbolizuje i jedno prvenství

12. listopad 2022
Sdílejte:
Trofej, šátek, duny, osmička, nekonečno. To všechno lze najít v logu katarského mistrovství světa. Na co ještě odkazuje?
V popředí předloha, vzadu osmička z šátku.Foto: fifg/Shutterstock

Mistrovství světa začíná už za týden, když ho v neděli 20. listopadu od 17 hodin rozehraje domácí reprezentace s Ekvádorem.

Šampionátu se během jeho konání nevyhnete, stejně jako jeho logu. Co znamená?

V první řadě navazuje na praxi z posledních dvou mistrovství v Brazílii a Rusku, kdy je logo abstraktní interpretací trofeje pro mistra světa. Ikonický pohár zobrazuje dvojici fotbalistů se vztyčenýma rukama, mezi nimiž spočívá zeměkoule. Mistři světa ho dostávají od roku 1974 a je putovní.

Zpět ale k logu katarského mistrovství. Křivky znaku podle oficiálního výkladu FIFA představují zvlnění pouštních dun a nepřerušená smyčka zobrazuje také číslo osm, jako připomínku osmi stadionů, které budou hostit zápasy MS 2022.

FIFA v logu vidí také symbol nekonečna. Fotbal je nikdy nekončící zábava.

„Design znaku ztělesňuje vizi události, která spojuje a zapojuje celý svět a zároveň obsahuje výrazné prvky místní a regionální arabské kultury a narážky na krásnou hru,“ shrnuje vyznění loga FIFA.

Osmička v logu je upletena z tradičního arabského vlněného šátku.

„Během zimních měsíců se šátky nosí po celém světě a zejména v oblasti Perského zálivu. Zimní oděv inspirovaný tímto regionem také odkazuje na skutečnost, že půjde o první mistrovství světa ve fotbale, které se bude hrát v listopadu a prosinci,“ dodává k tomu FIFA.

Připomeňme, že v Kataru se MS nehraje v létě, protože by to bylo kvůli extrémně teplému a vlhkému počasí nebezpečné pro zdraví hráčů. I kvůli těmto extrémním klimatickým podmínkám zemřely na stavbách infrastruktury pro letošní šampionát tisíce dělníků:

Fotogalerie: Projděte si loga všech fotbalových šampionátů

Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s