Trofej zabalená do šátku. Katarské logo symbolizuje i jedno prvenství

12. listopad 2022
Sdílejte:
Trofej, šátek, duny, osmička, nekonečno. To všechno lze najít v logu katarského mistrovství světa. Na co ještě odkazuje?
V popředí předloha, vzadu osmička z šátku.Foto: fifg/Shutterstock

Mistrovství světa začíná už za týden, když ho v neděli 20. listopadu od 17 hodin rozehraje domácí reprezentace s Ekvádorem.

Šampionátu se během jeho konání nevyhnete, stejně jako jeho logu. Co znamená?

V první řadě navazuje na praxi z posledních dvou mistrovství v Brazílii a Rusku, kdy je logo abstraktní interpretací trofeje pro mistra světa. Ikonický pohár zobrazuje dvojici fotbalistů se vztyčenýma rukama, mezi nimiž spočívá zeměkoule. Mistři světa ho dostávají od roku 1974 a je putovní.

Zpět ale k logu katarského mistrovství. Křivky znaku podle oficiálního výkladu FIFA představují zvlnění pouštních dun a nepřerušená smyčka zobrazuje také číslo osm, jako připomínku osmi stadionů, které budou hostit zápasy MS 2022.

FIFA v logu vidí také symbol nekonečna. Fotbal je nikdy nekončící zábava.

„Design znaku ztělesňuje vizi události, která spojuje a zapojuje celý svět a zároveň obsahuje výrazné prvky místní a regionální arabské kultury a narážky na krásnou hru,“ shrnuje vyznění loga FIFA.

Osmička v logu je upletena z tradičního arabského vlněného šátku.

„Během zimních měsíců se šátky nosí po celém světě a zejména v oblasti Perského zálivu. Zimní oděv inspirovaný tímto regionem také odkazuje na skutečnost, že půjde o první mistrovství světa ve fotbale, které se bude hrát v listopadu a prosinci,“ dodává k tomu FIFA.

Připomeňme, že v Kataru se MS nehraje v létě, protože by to bylo kvůli extrémně teplému a vlhkému počasí nebezpečné pro zdraví hráčů. I kvůli těmto extrémním klimatickým podmínkám zemřely na stavbách infrastruktury pro letošní šampionát tisíce dělníků:

Fotogalerie: Projděte si loga všech fotbalových šampionátů

Související články

Kdo postoupí ze skupiny? Jako první se v Kataru řeší skóre

Pomalu se blíží rozhodující zápasy ve skupinách na MS 2022. Vysvětlíme vám, co rozhoduje o postupu v případě, že mají týmy stejný počet bodů.

MS Katar

Rváč i génius. Zpráva o nejlepších dnech Maradony

Maradonova show na jeho nejpovedenějším turnaji ohromí i ty, které fotbal nezajímá. Autor textu strávil s jedním z nejlepších fotbalistů všech dob jeden večer a rozhodně nelitoval.

Diego Maradona

FIFA ničí fotbal, říkají novináři Mádl a Tůma

Je chyba, že se mistrovství světa koná v Kataru? Jak moc by se měli fotbalisté zapojovat do společenského aktivismu? V novém díle podcastu diskutují šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma.

MS Katar
Popup se zavře za 8s