Stadiony severolondýnských protivníků od sebe dělí jen šest kilometrů. Lokálními rivaly ale oba týmy nebyly odjakživa.
Fotbalu v Tottenhamu dala základy parta školáků na podzim roku 1882. Její členové byli součástí kriketového klubu Hotspur a hledali, kterému sportu by se mohli věnovat přes zimu. Volba padla, jako v mnoha podobných případech po celé Anglii, na fotbal.
V té době, konkrétně v roce 1886, se zrodil také druhý z protagonistů North London Derby. Vznikl ale ve Woolwichi, který leží na jižním břehu Temže na jihovýchodě Londýna, když skotský dělník David Danskin svým kolegům z továrny na munici a zbraně zvané Royal Arsenal (tedy „Královský arzenál“) navrhl, zda nedají dohromady fotbalové družstvo. Spolupracovníci souhlasili, zorganizovali mezi sebou sbírku, nakoupili potřebné náčiní a založili tým nazvaný nejprve Dial Square. Pojmenovali ho podle slavných hodin na jedné z bran továrního areálu a podle prostranství u ní. O pár týdnů později však tým přijal název podle celé továrny Royal Arsenal.
Proč to teď Zdeňka Folprechta s kopačkami na trávníku tolik nebere? Zvládl by ještě uběhat ligu? Komu bude fandit ve finále Ligy mistrů? A jak jsou na tom Češi s rozhodčími v nejvyšších patrech i nefalšovaném fotbalovém pralesu? Poslechněte si další díl našeho podcastu.
Slavia podle statistik vyhrála sobotní derby zaslouženě. Rozhodující gól Oscara byl ale sporný a VAR ho dlouho zkoumal. Ruku nenašel. Vidíte ji vy?
Naše pravidelné víkendové analýzy pro sázkaře se tentokrát zaměří na českou, španělskou a německou ligu.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!