Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Výhružky od Zlatana a upřímný Mourinho. Van der Vaart o hvězdné kariéře

20. říjen 2022
Sdílejte:
Rafael van der Vaart je považovaný za jednoho z nejlepších fotbalistů své generace. Oblékal dres Ajaxu, Hamburku, Realu Madrid nebo Tottenhamu. K tomu přidal přes sto zápasů za nizozemskou reprezentaci. Dnes trénuje v Dánsku. Všechno jsme s ním probrali.
Rafael van der Vaart dnes kotví v Esbjergu.Foto: Profimedia

Od chvíle, kdy v roce 2018 pověsil kopačky na hřebík, se začal prosazovat jako expert v televizních studiích, podobně jako jiný bývalý top hráč Gary Lineker. Zůstal ovšem nadále v úzkém kontaktu s fotbalovým hřištěm: minulou sezonu se stal asistentem trenéra dánského druholigového klubu Esbjerg fB, kde nakonec během letošního roku převzal kormidlo hlavního kouče.

Ve stejném klubu podepsal jeho patnáctiletý syn Damian svou první profesionální smlouvu. Otec je tak i na trávníku jeho učitelem. Při našem povídání jsme zavzpomínali na nejlepší štace jeho takřka dvacetileté kariéry.

Prý jste jako malý rád sledoval Brazilce Romária?

Ano, byl to můj nejoblíbenější hráč! Kvůli němu jsem sledoval PSV, i když jsem byl fanouškem Ajaxu, zvlášť poté, co jsem se dostal do jeho akademie. Na Romáriovi se mi líbilo, že občas jste ho skoro celý zápas ani nezahlédli, najednou se odněkud zjevil a předvedl něco geniálního. Úplně mě to fascinovalo.

Vyrostl jste v obytném přívěsu. Jaký to byl život?

Vzhledem k tomu, že jsem tam vyrostl, připadalo mi to úplně normální. Vlastně jsem měl skvělé dětství, ale lidé se mě na to po celou kariéru vyptávali. Pokaždé, když jsem se přestěhoval do nějaké nové země, musel jsem to vysvětlovat, protože většina lidí to považuje za něco zvláštního. Myslí si, že jsem vyrůstal v chudobě, ale tak to vůbec nebylo. Měl jsem dobrou společnost, příbuzní bydleli jen kousek od nás. Chodil jsem k nim nebo ke kamarádům a hrál jsem venku na ulici fotbal. Bylo to bezpečné prostředí. Moji rodiče už v tom kempu nebydlí. Když jsem podepsal první smlouvu s Ajaxem, koupil jsem jim dům. Ale někteří moji příbuzní tam pořád jsou, takže se pravidelně vracím.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.