E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Ročník 92: Strahovská (S)parta vizionáře Hřebíka. Kadeřábek touží po návratu na Letnou

27. listopad 2023
Sdílejte:
Všechny úspěchy Sparty v desetiletí před letošním titulem se dají převést na společného jmenovatele: 92. Klíčovou roli v nich hráli kluci ročníku 1992. Odchovanci akademie na Strahově, kde je cepoval Jaroslav Hřebík. Tady je jejich příběh s hlasy přímých aktérů.
Zleva Jakub Brabec,, Martin Frýdek, Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek, Tomáš Přikryl a Adam Jánoš na soustředění před sezonou 2011/12.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

„Na Strahově se traduje, že kluci z ročníku 1992 byli vždycky skvělá parta. Navíc vynikali obrovským zájmem o fotbal. Prakticky neřešili vůbec nic jiného, pořád byli spolu, nic si nedarovali na tréninku, a hned jak skončil, šli spolu hrát třeba PlayStation,“ vypráví v útrobách akademie na Strahově Oldřich Šmerda. Pracuje tu přes deset let a nedávno se stal pravou rukou nového šéfa sparťanské mládeže Vítězslava Lavičky.

Ten sedí naproti a poslouchá. Jeho úkolem bude pro Letenské vychovat nového Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího nebo Jakuba Brabce. Ryzí sparťany, kteří se nikdy nevzdávají a mají v sobě nekonečnou touhu po úspěchu. Jako hráči z ročníku 1992, se kterými Lavička jako trenér v sezoně 2013/2014 získal double. Pro mnoho z nich to byl kariérní vrchol, na který dodneška vzpomínají. Vedla k němu ale dlouhá cesta.

Můj nejkrásnější tým

„Dodnes říkám, že to byl můj nejkrásnější tým,“ zasní se Jaroslav Hřebík. Mluví o sestavě, kterou v roce 2011 dovedl na Euru devatenáctek k senzačnímu stříbru. Ve finále proti Španělsku nastoupili hráči jako Pavel Kadeřábek, Tomáš Přikryl, Jiří Skalák a další, kteří prošli v následujících letech Spartou. Včetně kapitána tehdejší mládežnické reprezentace Jakuba Brabce.

„Ještě než jsme se kvalifikovali na závěrečný turnaj, hráli jsme utkání proti Italům. Po zápase za námi přišel do kabiny legendární trenér Arrigo Sacchi, v té době sportovní ředitel mládeže na italském fotbalovém svazu, a gratuloval nám k předvedené hře,“ vzpomíná Hřebík a dodává, že to byla jedna z největších poct, jaké se mu jako kouči dostalo.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.