přijďte na promítání finále Eura 2025

Nejzelenější klub: Góly, pivo, pórek

01. září 2021
Sdílejte:
Stadion s vlastní solární elektrárnou, veganské občerstvení, trávník bez pesticidů, dresy z kávového odpadu. Forest Green chce inspirovat giganty.
Foto: Michael715 / Shutterstock

Pohodlně se usadíte na svém sedadle, a ještě než na trávníku posekaném benzínovým traktůrkem začne zápas, dáte si první loky z piva v plastovém kelímku a zakousnete se do šťavnaté klobásy… Tak přesně tohle na tribuně Forest Green Rovers nikdy nezažijete. Snad jen to pivo z lokální produkce, ale v bezplastovém kelímku. A u stánku s občerstvením vám neprodají pečený párek, ale pórek. Nebo jinou lahůdku čistě rostlinného původu. Trávník, kde se celé představení odehrává, je žatý robotickou sekačkou na solární pohon, udržovaný bez chemikálií.

Klub z anglického města Nailsworth, dvě a půl hodiny jízdy vlakem na západ od Londýna, hraje League Two, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž v zemi, a přesto je jedničkou. Dokonce světovou. Organizace spojených národů, potažmo FIFA, označují Forest Green za nejekologičtější fotbalový klub planety. V roce 2017 se stali Rovers vůbec prvním uhlíkově neutrálním sportovním klubem planety. Jinými slovy, provoz oddílu je plně bezemisní, co se týče vypouštění plynů, které způsobují a prohlubují klimatickou krizi. Už před čtyřmi lety tak dosáhli toho, k čemu se klíčové země či průmyslová odvětví zavazují většinou v horizontu několika desetiletí.

Související články

Sázkařské tipy na konec týdne: Překvapivá remíza a finálový střelec

V další porci analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na finále klubového MS a vrcholící skupinovou fázi ženského Eura.

Sázkařský koutek

Kvíz: Fotbalová jména. Vyznáte se v názvech velkých evropských klubů?

Jste znalci fotbalu? Máte přehled? Otestujeme vás v deseti krocích. Dáme vám indicie, vy nám řeknete, o který klub jde.

Kvíz

„Uberte zápasů a nepaktujte se se Saúdy!“ Rozhovor s hráčkou, která chce chránit fotbal a štve tím Fifu i Inter

Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.

Zelená je tráva
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.