Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Nejzelenější klub: Góly, pivo, pórek

01. září 2021
Sdílejte:
Stadion s vlastní solární elektrárnou, veganské občerstvení, trávník bez pesticidů, dresy z kávového odpadu. Forest Green chce inspirovat giganty.
Foto: Michael715 / Shutterstock

Pohodlně se usadíte na svém sedadle, a ještě než na trávníku posekaném benzínovým traktůrkem začne zápas, dáte si první loky z piva v plastovém kelímku a zakousnete se do šťavnaté klobásy… Tak přesně tohle na tribuně Forest Green Rovers nikdy nezažijete. Snad jen to pivo z lokální produkce, ale v bezplastovém kelímku. A u stánku s občerstvením vám neprodají pečený párek, ale pórek. Nebo jinou lahůdku čistě rostlinného původu. Trávník, kde se celé představení odehrává, je žatý robotickou sekačkou na solární pohon, udržovaný bez chemikálií.

Klub z anglického města Nailsworth, dvě a půl hodiny jízdy vlakem na západ od Londýna, hraje League Two, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž v zemi, a přesto je jedničkou. Dokonce světovou. Organizace spojených národů, potažmo FIFA, označují Forest Green za nejekologičtější fotbalový klub planety. V roce 2017 se stali Rovers vůbec prvním uhlíkově neutrálním sportovním klubem planety. Jinými slovy, provoz oddílu je plně bezemisní, co se týče vypouštění plynů, které způsobují a prohlubují klimatickou krizi. Už před čtyřmi lety tak dosáhli toho, k čemu se klíčové země či průmyslová odvětví zavazují většinou v horizontu několika desetiletí.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.