Koupit předplatné webu

Nejzelenější klub: Góly, pivo, pórek

01. září 2021
Sdílejte:
Stadion s vlastní solární elektrárnou, veganské občerstvení, trávník bez pesticidů, dresy z kávového odpadu. Forest Green chce inspirovat giganty.
Foto: Michael715 / Shutterstock

Pohodlně se usadíte na svém sedadle, a ještě než na trávníku posekaném benzínovým traktůrkem začne zápas, dáte si první loky z piva v plastovém kelímku a zakousnete se do šťavnaté klobásy… Tak přesně tohle na tribuně Forest Green Rovers nikdy nezažijete. Snad jen to pivo z lokální produkce, ale v bezplastovém kelímku. A u stánku s občerstvením vám neprodají pečený párek, ale pórek. Nebo jinou lahůdku čistě rostlinného původu. Trávník, kde se celé představení odehrává, je žatý robotickou sekačkou na solární pohon, udržovaný bez chemikálií.

Klub z anglického města Nailsworth, dvě a půl hodiny jízdy vlakem na západ od Londýna, hraje League Two, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž v zemi, a přesto je jedničkou. Dokonce světovou. Organizace spojených národů, potažmo FIFA, označují Forest Green za nejekologičtější fotbalový klub planety. V roce 2017 se stali Rovers vůbec prvním uhlíkově neutrálním sportovním klubem planety. Jinými slovy, provoz oddílu je plně bezemisní, co se týče vypouštění plynů, které způsobují a prohlubují klimatickou krizi. Už před čtyřmi lety tak dosáhli toho, k čemu se klíčové země či průmyslová odvětví zavazují většinou v horizontu několika desetiletí.

Související články

Jak se zrodila Bundesliga a proč v ní chyběl Bayern

Před šedesáti roky, v létě 1963, se začala hrát Bundesliga, jeden ze symbolů evropského fotbalu. Proč až tak pozdě? I to se dozvíte v prvním díle našeho seriálu věnovaného nejvyšší německé soutěži.

Dva týmy, jedna vlajka. Derby, které změnilo dějiny

Hráč se samozřejmě pere za barvy svého klubu. Ale najde se okamžik, kdy si i rivalové řeknou, že rivalita jde stranou, že je tu něco většího, za co budou kopat společně.

Historie

Proč neplatil gól Jablonce? Projděte si, co říkají pravidla o překážení brankáři

Před brankářem, který má míč v ruce, můžete stát, ale nesmíte mu aktivně bránit v pohybu. Situace z nedělní ligy nám dává prostor poznat jedno z méně známých fotbalových pravidel…

Pravidla
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.