Nejzelenější klub: Góly, pivo, pórek

01. září 2021
Sdílejte:
Stadion s vlastní solární elektrárnou, veganské občerstvení, trávník bez pesticidů, dresy z kávového odpadu. Forest Green chce inspirovat giganty.
Foto: Michael715 / Shutterstock

Pohodlně se usadíte na svém sedadle, a ještě než na trávníku posekaném benzínovým traktůrkem začne zápas, dáte si první loky z piva v plastovém kelímku a zakousnete se do šťavnaté klobásy… Tak přesně tohle na tribuně Forest Green Rovers nikdy nezažijete. Snad jen to pivo z lokální produkce, ale v bezplastovém kelímku. A u stánku s občerstvením vám neprodají pečený párek, ale pórek. Nebo jinou lahůdku čistě rostlinného původu. Trávník, kde se celé představení odehrává, je žatý robotickou sekačkou na solární pohon, udržovaný bez chemikálií.

Klub z anglického města Nailsworth, dvě a půl hodiny jízdy vlakem na západ od Londýna, hraje League Two, tedy čtvrtou nejvyšší soutěž v zemi, a přesto je jedničkou. Dokonce světovou. Organizace spojených národů, potažmo FIFA, označují Forest Green za nejekologičtější fotbalový klub planety. V roce 2017 se stali Rovers vůbec prvním uhlíkově neutrálním sportovním klubem planety. Jinými slovy, provoz oddílu je plně bezemisní, co se týče vypouštění plynů, které způsobují a prohlubují klimatickou krizi. Už před čtyřmi lety tak dosáhli toho, k čemu se klíčové země či průmyslová odvětví zavazují většinou v horizontu několika desetiletí.

Rovers byli také první britskou sportovní organizací, která se připojila ke společností Amazon organizované výzvě The Climate Pledge, která sdružuje velké podniky slibující uhlíkovou neutralitu do roku 2040, tedy o deset let dříve oproti Pařížské dohodě o klimatu. Pochopitelně i Forest Green jezdí k venkovním zápasům (a elektrický týmový autobus je teprve v plánu), jeho fanoušci také cestují, a tak klub své uhlíkové neutrality kromě snížení emisí na minimum dosahuje i formou kompenzací těch zatím nevyhnutelných.

Hráči i fanoušci bez masa

Kromě toho se „FGR“ stali prvním veganským klubem světa. „Když přestali servírovat červené maso, zavládl všeobecný pocit šoku,“ popsal ve fotbalovém prostředí revoluční krok pro BBC Tim Barnard, ředitel fanouškovského trustu Rovers. Šílený, sebedestruktivní nápad – sebrat Angličanům při zápase jejich klubu párečky a masové koláče, řeknete si možná. Některé to skutečně odradilo, ale hromadný exodus příznivců nenastal. Naopak. „Z některých hráčů a fanoušků se pak stali vegani nebo vegetariáni i doma. Proti veganství existuje hodně předsudků, ale já bych to každému doporučil. Dokud to nezkusíte, nevíte, o co přicházíte,“ řekl šéf klubu Dale Vince pro pořad Youtube kanálu Football Daily.

Klub přecházel k veganství postupně – opustil po červeném mase i kuřecí a nakonec i rybí a veškeré živočišné ingredience. Teď sbírá britská kulinářská ocenění za své veganské speciality, tou nejvyhlášenější je takzvaný Q-Pie. Základ tvoří quorn, na proteiny bohatá náhražka masa ze speciální houby. Podává se s bramborovou kaší, smaženým pórkem, hráškem nebo fazolemi a cibulovou omáčkou. Kdo chce „klasiku“, objedná si veganský burger. Ďáblova kuchyně, jak se jmenuje jedna z firem majitele Vinceho, už vaří nejen pro Forest Green Rovers, ale expanduje i do jiných zákoutí Británie.

„Fanoušci byli nejdřív trochu naštvaní a říkali, že asi přestanou na stadion chodit. Pak ale ochutnali nové jídlo a velmi si ho pochvalovali,“ řekla deníku The Guardian šéfkuchařka Jade Crawfordová. Příznivci hostů prý někdy přicházejí provokativně oblečení do řeznických zástěr. „Ale jídlo se pak vyprodá. Takže jim asi musí chutnat,“ dodává jeho tvůrkyně. Jak jste správně pochopili, veganství se týká i hráčů a zaměstnanců klubu – ti ho mají na stadionu a při srazech povinné. Kdo chce maso, musí si ho dopřát doma. Hráčský kádr dokonce s přechodem k veganství začal jako první, až později se změnil jídelníček v nabídce občerstvení pro návštěvníky. Klub udává tři hlavní důvody, proč se k tomu rozhodl – snaha změnou diety zlepšit výkonnost hráčů, nabídnout příznivcům zdravější i chutnější občerstvení a snižovat tím u nich například riziko nemocí srdce (to, jak víme, se pak na tribuně může sakra hodit) a konečně – snížit negativní dopad na zvířata a životní prostředí. „Hospodářská zvířata představují jen 18 procent kalorií a 37 procent proteinů v lidské stravě, ale jejich chov a zdroje pro něj zabírají víc než 80 procent zemědělské půdy. To potřebujeme změnit,“ vysvětlují Rovers na svém webu, proč se vydali touto na první pohled kacířskou cestou.

Ostatně veganská hvězda je i spoluvlastníkem Forest Green Rovers. Právě tímto zaměřením upoutal klub ze západní Anglie pozornost svého druhého největšího akcionáře. Loni se jím stal španělský reprezentant a fotbalista Arsenalu Hector Bellerín, který v této sezoně hostuje v Realu Betis ze Sevilly. To je mimochodem další klub, který zavádí udržitelná opatření, má boj se změnami klimatu mezi svými cíli a také získal od OSN certifikát klimatické neutrality, které chce dosáhnout do roku 2040.

„Když jsem proti Forest Green poprvé nastoupil, věděl jsem o nich jen to, že je to z Londýna pěkná dálka. Když jsem pak o klubu a jeho práci slyšel víc, chtěl jsem se s lidmi z Rovers setkat a stát se součástí,“ řekl Bellerín, jak dospěl od přáteláku před sedmi lety až k loňské investici do Forest Green.

Španěl je svou starostí o životní prostředí a snesitelné klima v budoucnu známý, mimo jiné sehnal peníze na zasazení 60 tisíc stromů v Amazonii pustošené požáry a odlesňováním kvůli zemědělství. Teď chce napomoci tomu, aby se téma udržitelnosti, klimatu a kvality životního prostředí trvale usadilo i ve fotbale – v klubech, soutěžích, mezi fanoušky. Forest Green považuje za průkopníka, který ukazuje cestu.

Dřevěný stadion s lesem i loukou

Majoritní vlastník tenhle Bellerínův přístup přivítal. Tak Dale Vince touží po tom, aby Rovers o svou výjimečnost co nejdřív přišli a jejich přístup se stal víc normou než raritou. 60letý rodák z východní Anglie má poměrně divokou hippie minulost a miluje kreativitu – nejen na hřišti. Před víc než čtvrt stoletím začínal v oboru obnovitelné energetiky s jednou větrnou turbínou, která původně vyráběla elektřinu pro jeho mobilní domov. Dnes má jeho společnost Ecotricity desítky větrných a solárních parků po Velké Británii, Vince také vlastní zmíněnou veganskou cateringovou firmu a nedávno začal podnikat i v oblasti odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry. Tuto technologii se jeho další společnost Skydiamond snaží povýšit na výrobnu umělých, eticky a nízkoenergeticky získávaných diamantů, chemickým složením identických s těmi, co se těží z nitra Země. Od roku 2004 je Dale Vince nositelem Řádu britského impéria za služby životnímu prostředí a energetickému průmyslu.

Environmentalista Vince tvrdí, že jeho podnikání v zelené energetice je pro něj nástrojem, jak podpořit své přesvědčení a dosáhnout změny. K tomu teď využívá i klub z hrabství Gloucestershire, který se v roce 2010 rozhodl zachránit před bankrotem a přetvořit ho k obrazu svému, čímž slovo Green v názvu dostalo nový rozměr – a na limetkově zelenou (v kombinaci s tygrovanými černými pruhy) se později změnila i barva domácí sady dresů.

Katarská pohádka o klimatické neutralitě a bundesligový náskok

Je fotbalové mistrovství světa v Kataru prvním klimaticky neutrálním? Není to poctivé označení. Fotbal by měl proti změně klimatu dělat víc – ve vlastním zájmu. Football Club mluvil s vědcem, který je environmentálním poradcem americké fotbalové Major League, NBA, Superbowlu nebo newyorských Yankees.

Přečíst

Na jejich proměně si dal současný majitel klubu záležet nejen co do vizáže, ale především mu jde o materiál. Textilní průmysl také patří k těm velmi problematickým, pokud jde o změnu klimatu a životní prostředí vůbec. Forest Green Rovers na to reagovali nejprve přechodem k lehčím a ekologičtějšímdresům z materiálu na bambusovém základě. Od letoška hrají zřejmě jako první na světě v tričkách vyrobených z kombinace kávové sedliny a recyklovaných plastů. K jejich výrobě tedy využívají plně zbytkový, odpadový materiál – organický a syntetický.

„Myslím, že je to ještě lehčí materiál než bambus a zjevně ty dresy lépe dýchají, což je pro mě překvapivé. Ale minimalizace plastové složky přináší výhodu, co se pocení a zahřívání týče. Nicméně je potřeba, aby plasty byly součástí té směsi, protože dresy musejí být také super odolné,“ komentoval novinku majitel Vince pro stanici BBC Sport, která také připomíná, že dresy z recyklovaných plastů, někdy z těch vylovených z oceánu, nosí i hráči velkoklubů jako Real Madrid, Juventus, Manchester United nebo FC Liverpool.

Forest Green Rovers se pyšní tím, že veškerá využívaná energie pochází z obnovitelných zdrojů – pochopitelně dodávaných majitelovou firmou Ecotricity. Kromě elektřiny, z drtivé části z větrných elektráren, jde ovšem podle oficiálních dat klubu také o speciální bioplyn získávaný z rostlinných zdrojů, konkrétně z posekané trávy, jejímž anaerobním štěpením vzniká biometan. To je technologie ze strany Ecotricity velmi propagovaná, ale problematická z hlediska úniků metanu i oxidu uhličitého, u kterého se počítá, že jeho emise „vynuluje“ tráva, která vyroste na místě té použité k výrobě plynu. Část energie si ale FGR dokážou vyrobit sami, protože areál klubu – konkrétně střecha stadionu – je zároveň solární elektrárnou.

Trávník, na kterém se hraje a trénuje, udržují Rovers bez použití jinde obvyklých pesticidů či herbicidů – jedovatých látek pronikajících do půdy a spodních vod. Upravují ho elektrickou sekačkou na solární pohon, řízenou přes GPS. Hřiště zavlažují dešťovou vodou, kterou systematicky zachytávají. Fanouškům doporučují udržitelný způsob dopravy na zápasy a těm, kdo přijíždějí elektromobilem, nabízejí nabíjení během doby parkování.

To vše brzy dostane novou dimenzi, protože klub plánuje stěhování na nový stadion,který má být světovým unikátem. Po prvotním úředním zamítnutí klub nechal projekt přepracovat a Eco Park dostal zelenou. Navrhuje ho studio založené světově uznávanou britsko-iráckou architektkou Zahou Hadid, které projektovalo i stadion v Al Wakrah pro katarské mistrovství světa. Ten pro Forest Green Rovers bude skoro celý ze dřeva, údajně s nejnižší uhlíkovou stopou na světě. Kromě infrastruktury současného domova The New Lawn bude Eco Park obsahovat i prvky na podporu lokální biodiverzity – pět set stromů, skoro dva kilometry živého plotu nebo louky v okolí. Klub také plánuje dotovat speciální veřejnou dopravu na stadion během zápasových dnů.

Udržitelně do Premier League

Kapacita bude pět tisíc sedících diváků s možností navýšit ji případně až na dvojnásobek. To je zároveň skoro dvojnásobek obyvatel města Nailsworth. Ovšem základna fanoušků nejmenšího klubu anglické ligové historie už dávno překročila hranice nejen města a hrabství, ale i celého Spojeného království. Forest Green Rovers mají příznivce po celém světě od Ruska po Spojené státy – nejméně sto fanklubů ve dvaceti zemích.

S úspěchem konceptu „zeleného“ fotbalového klubu roste i chuť na další sportovní růst – ostatně s tím záměrem Rovers také naplánovali nový stadion. Hostit by na něm chtěli mnohem respektovanější jména anglického fotbalu, než jsou současní soupeři jako Colchester, Hartlepool nebo regionální rivalové Bristol a Swindon. „Už teď jsme nejmenší klub, který kdy hrál celoanglickou ligovou soutěž, a pokud bychom se dostali do Championship, byl by to fantastický úspěch,“ plánuje majitel Dale Vince v rozhovoru pro londýnské noviny City AM účast ve druhé nejvyšší soutěži. „A i když tenhle oficiální plán neměním, tak až tam postoupíme, možná si pomyslíme, že to vlastně ještě není konec cesty,“ zasní se o Premier League, ovšem mluví o postupném sportovním vývoji, při kterém má udržitelnost zůstat prioritou.

Z fotbalového klubu udělal Vince vlajkovou loď svého byznysu a snaží se, aby o něm bylo slyšet. Je pro něj důležité dokazovat, že ekologický přístup a sportovní úspěch jdou ruku v ruce. Zatím to stačilo na historický postup do League Two v roce 2017 a v ní pak na páté místo coby nejlepší umístění v klubových dějinách. Na začátku této sezony to ale vypadá, že Forest Green Rovers budou hrát o další historický úspěch a další posun výš, do League One, už jen o jedno patro pod cílovou stanici Championship.

Ale tak jako své podnikání Vince založil z přesvědčení, že jde o potřebný směr, kterým se lidstvo stejně vydá, tak i ve fotbale sleduje širší mety. „Přivést sportovní fanoušky po celém světě k tomu, aby změnili způsob života a zkusili se podílet na řešení klimatické krize. Fotbal se docela po právu zapojuje do problematiky rasismu, sexismu i dalších společenských problémů. A stav životního prostředí je pravděpodobně tím největším, kterému čelíme, takže je správné, že k tomu zaujímáme postoj,“ obhajuje šéf Forest Green Rovers pro City AM svůj přístup.

V youtubovém pořadu Football Daily vyzývá Dale Vince největší velkokluby z Premier Leaguei jejich fanoušky k akci ještě mnohem dřív, než je případně se svými Rovers potká přímo na stadionu: „Myslím, že jako jednotlivci, jako fanoušci klubů, můžeme přinutit ty, které podporujeme, ke změně – aby bojovaly s klimatickou krizí. Takže povězme našim klubům, co si přejeme. Takový Manchester City se může této agendy zhostit taky. Dokázal by tím hodně – zřejmě víc než my, protože má větší publikum,“ vzkazuje Vince šejkům ze Spojených arabských emirátů, i když sám ví, že by si tím vypouštěli svůj vlastní ropný rybník. Ale právě to je jasně deklarovaným podnikatelským cílem majitele Forest Green Rovers. Splnit ho by pro Vinceho bylo zřejmě cennější než porazit Manchester City na hřišti.

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s