Jeden lepší než druhý. Na fotbalových hřištích patřili mezi nejlepší z nejlepších. To jim sice během aktivní kariéry zajistilo pohádkové příjmy, které ale nakonec všechny prohýřili a proinvestovali. Komu není rady, tomu není pomoci…
Partner sekce Fotbal a investice je platforma FINTOKEI. Odměňujeme kvalitní výkony na finančních trzích. Vyzkoušejte si naši online trading výzvu a připojte se ke komunitě úspěšných obchodníků.
Neřízená střela na hřišti i mimo něj. Vydělané miliony utratil za tuny koksu a prostitutek. Investovat vůbec neuměl. V posledních letech svého života musel kvůli finanční nouzi absolvovat hodně bizarní trenérská angažmá, třeba v běloruském Minsku. 25. listopadu 2020 pak přišla z Argentiny smutná zpráva, král Diego zemřel v pouhých šedesátí letech. Jeho rodina se dodnes soudí s doktory a opatrovníky, kteří se o jihoamerickou hvězdu starali, jestli náhodou nezanedbali péči.
O Maradonově životě byla natočena spousta filmů a dokumentů. Pokud bychom vám měli doporučit jen jeden, bude to zřejmě snímek Diego Maradona od britského režiséra Asifa Kapadiy o fotbalistově životě v Neapoli, se kterou dobyl Itálii a kde se stal nejen pro fanoušky tohoto týmu nesmrtelným.
Fotbalového baviče a bouřliváka milovala celá Anglie. Kvůli závislosti na alkoholu a tvrdých drogách ale skončil se zničeným zdravím na dně. S penězi to podobně jako spousta dalších fotbalistů neuměl. Kvůli daňovým únikům musel svého času nejlépe vydělávající fotbalista světa vyhlásit v roce 2011 osobní bankrot.
Dnes sedmapadesátiletý bývalý reprezentant Albionu dokázal na hřišti předvádět překvapivé kousky, díky kterým se stal miláčkem fotbalového světa. Tristní životospráva mu ale nedovolila dosáhnout úplného vrcholu. Několikrát skončil hospitalizovaný v léčebně, peníze se mu rozkutálely a kvůli daňovým únikům skončil dokonce před soudem. Na poslední chvíli se vyhnul vězení.
Brazilský míčový kouzelník se stal miláčkem fanoušků v Barceloně, PSG i AC Milán. Bohémský život a špatné investice ho ale přivedly na buben. Za falšování dokladů a praní špinavých peněz dokonce skončil v paraguayském vězení.
V jeho rodné Brazílii je ale stále absolutní hvězda, takže se účastní mnoha show, společenských akcí i fotbalových exhibic a zápasů, které díky němu poutají velkou pozornost. O tom, že to má stále v noze přesvědčuje i ve futsale a plážovém fotbale. Jen s těmi penězi, kdyby uměl zacházet lépe… Hýřivým životem i špatnými investicemi rozfofroval desítky milionů eur.
Dnes čtyřiapadesátiletý bývalý brankář anglické reprezentace vedl nákladný život plný luxusu. Špatné investice do aut, nemovitostí a pochybných investičních společností ho dostaly do velkých dluhů. Po bolestivém rozvodu musel vyhlásit bankrot a rozprodat svoje osobní věci.
V listopadu 2014 dal James na prodej stovky fotbalových suvenýrů, které nashromáždil během své kariéry, aby splatil dluhy. Mezi předměty patřilo 150 podepsaných dresů, trenýrek a míčů na zápasy a také jeho na zakázku vyrobená dodávka Vauxhall Astra a kola Raleigh Chopper.
James to po skončení kariéry, během které hájil barvy například Liverpoolu, West Hamu, Manchesteru City a řady dalších klubů, zkoušel dráhu trenéra. V ní ale nebyl zdaleka tak úspěšný jako hráč. Škoda, že se o své finance během aktivní kariéry nestaral lépe, dnes jako kdyby je našel.
Americký brankář chytal v Premier League až do 44 let. Dost času, aby si vydělal peníze, které zajistí i jeho děti. Na rozdíl od flamendrů z našeho seznamu sice nehřešil v barech ani kasinech, všechny peníze však investoval do fotbalové akademie.
V roce 2007 Friedel založil neziskovou fotbalovou akademii v Lorainu v Ohiu, která stála přibližně 10 milionů dolarů a poskytovala stipendia mládeži od 12 let. Po finanční krizi v roce 2008 však měla Premier Soccer Academy potíže s udržením a získáním firemních sponzorů a v roce 2011 byla uzavřena. V lednu téhož roku Friedel požádal ve Spojeném království o bankrotovou ochranu v důsledku dluhů vzniklých v souvislosti s akademií. Známý brankář si tak byznysově a investičně ukousnul větší krajíc chleba, než byl schopný zvládnout. Inu cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly…
Nadstandardní platy, astronomické sponzorské smlouvy, vlastní značky. Jak se finanční realita fotbalistů proměnila oproti minulosti a proč klasický důchod pro hráče z elitních soutěží prakticky ztratil smysl?
Evropská liga má před sebou poslední kolo v ligové fázi. Plzeň v něm bude hrát o osmifinále a příštího soupeře. Zatím to vychází v play off na AS Řím nebo Ferencváros a o další kolo dál na Lyon a Tottenham. Řekneme si k tomu víc ve velkém přehledu k druhé nejprestižnější evropské soutěži.
Slavia je ze hry o postup v Evropské lize. K prohře v Soluni přispěla výrazně i penalta, po které šel PAOK do vedení. Odpískal ji rozhodčí Matej Jug správně?