Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Počítáme koeficient: Sparta může v přímém souboji přiblížit Ligu mistrů

15. únor 2024
Sdílejte:
Snový podzim má za sebou česká velká trojka v Evropě. Jak z toho budou české kluby profitovat v příštích letech? Koho si hlídat na jaře? Můžeme myslet až na 9. místo Turecka? A jaké jsou konkrétní rozdíly mezi 9. až 12. místem? Odpovídáme ve velkém průvodci.
Ilustrační snímek z losování Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Česko po základních skupinách vystoupalo na 11. příčku v žebříčku národních koeficientů UEFA. Na důležité šestnácté místo, které jako první už nezaručuje pět týmů v pohárech pro sezonu 2025/26, máme nyní náskok 4,925 bodu. To matematicky stáhnout sice jde, ale scénáře, na základě kterých by se tak stalo, jsou tak absurdní, že lze cíl skončit do patnáctého místa považovat už nyní za splněný.

Naše pozornost se tak musí přesunout k vyšším příčkám. Další zlomová v žebříčku národních koeficientů je dvanáctá. Země na 12. pozici totiž vyšle pět týmů do pohárů takto:

  • Mistr ligy půjde do play-off Ligy mistrů (jistota nejhůře základní skupiny Evropské ligy).
  • Vicemistr do druhého předkola nemistrovské části Ligy mistrů (není jistota skupiny, ale je jistota možnosti nápravy hned dvou vypadnutí).
  • Vítěz poháru do play-off Evropské ligy (jistota nejhůř základní skupiny Konferenční ligy).
  • Třetí tým ligy do druhého předkola Evropské ligy (možnost jedné nápravy vypadnutí).
  • Čtvrtý tým ligy do 2. předkola Konferenční ligy.

Oproti tomu země na 13. pozici posílá do Evropské ligy jen jeden tým, a to ještě do 3. předkola, takže nemá jistotu základní skupiny. Zbylé dva týmy pak jdou do 2. předkola Konferenční ligy. Země na 11. místě v žebříčku je na tom stejně jako ta dvanáctá a další velký zlom nastává na desáté pozici.

Mistr 10. země totiž postupuje automaticky do základní skupiny Ligy mistrů. Ostatní týmy jsou na tom stejně jako v případě 11. a 12. místa. Česko je také na dohled devátému místu v žebříčku, tak jen dodejme, že oproti desátému místu je deváté výhodnější v tom, že vicemistr jde do 3. předkola nemistrovské části Ligy mistrů místo do 2. předkola a má tak jistotu účasti nejhůř v základní skupině Evropské ligy.

Žebříček národních koeficientů

Ten po podzimu vypadá na pozicích, které Česko zajímají nejvíc, následovně.

Pořadí Země Počet bodů Rozdíl oproti ČR Aktivních týmů
9. Turecko 37,100 +2,550 2/4
10. Skotsko 35,850 +1,300 1/5
11. Česko 34,550 0 3/4
12. Švýcarsko 31,775 -2,775 2/5
13. Rakousko 31,600 -2,950 1/5
14. Dánsko 31,450 -3,100 1/4
15. Norsko 29,875 -4,675 2/4
16. Izrael 29,625 -4,925 2/4
17. Řecko 27,925 -6,625 2/5

9. Turecko

  • Galatasaray: vyřazovací kolo EL proti Spartě
  • Fenerbahce: osmifinále EKL

Galatasaray jde na Spartu v Evropské lize. Případný úspěch Letenských v přímém souboji by Česko mohl nasměrovat na dohled Turecku, ovšem česká ztráta na Turecko je tak vysoká, že se na jaře bude stahovat velmi těžko a vyžadovala by zřejmě postup minimálně dvou českých klubů do čtvrtfinále evropských pohárů. Možné to je, ale pravděpodobné nikoliv. Turecko navíc své zápasové zisky dělí čtyřmi stejně jako Česko.

10. Skotsko

  • Rangers: osmifinále EL

Zatímco dohnat Turecko se jeví nepravděpodobně, Skotsko si nemůže být svou desátou pozicí vůbec jisté. Má ve hře jediný klub, který navíc nebude hrát vyřazovací kolo, ve kterém má Sparta možnost náskok Skotska stáhnout téměř na nulu. A navíc své zápasové zisky Skotsko dělí pěti, takže za výhru bere 0,400 bodu do koeficientu, zatímco Česko o desetinu víc. Souboj Česka se Skotskem o přímé místo v základní skupině Ligy mistrů bude to nejzajímavější, co se na jaře bude v souvislosti s koeficienty odehrávat.

11. Česko

  • Slavia: osmifinále EL
  • Sparta: vyřazovací kolo EL proti Galatasaray
  • Plzeň: osmifinále EKL

Mimo nejlepších osmi (Anglie, Španělsko, Itálie, Německo, Francie, Nizozemí, Portugalsko, Belgie) je Česko jedinou zemí, která má na jaře tři zástupce. Máme tak jistotu šesti jarních zápasů a tedy šesti možností bodovat. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že na jaře už české kluby těžko budou v zápasech v roli favoritů, ale to mnohdy nebyly ani na podzim a stejně dokázaly získávat body.

Země za Českem už mají spíš jen teoretickou šanci na to, že by se posunuly výš. Jejich zbývající týmy v pohárech a šance rozebíráme v tomto textu, kde najdete také veškeré další detaily k tomu, jak se koeficienty UEFA počítají, z jak skvělé pozice Česko bude startovat do příštích ročníků i jakou roli v dalších sezonách budou hrát vylepšené klubové koeficienty české klubové top trojky.

Český šampion už letos do Ligy mistrů?

Počet týmů v základní části Ligy mistrů se už od příští sezony, která začne letos v létě, zvyšuje z dosavadních 32 na 36. Dvě z těchto míst získají týmy ze dvou koeficientově nejúspěšnějších zemí v právě probíhající sezoně. Jak velkou šanci má po snovém podzimu své klubové top trojky v Evropě Česko?

Když UEFA předloni nový formát evropských pohárů kvalifikace prezentovala, využila toho, že nejúspěšnějšími zeměmi v sezoně 2021/22 byly Anglie a Nizozemsko. UEFA tak mohla argumentovat, že tato místa nejsou jen pro nejsilnější čtyřku, ale může je získat jakákoli země, které se zrovna povede ročník evropských pohárů. Realita je ovšem taková, že od sezony 1999/00, kdy se Liga mistrů rozšířila do formátu podobného tomu dnešnímu, se do nejlepší dvojice zemí za jeden ročník dostal někdo mimo nejsilnější čtyřku jen čtyřikrát. V sezoně 2005/06 to bylo Rumunsko, ve 2008/09 Ukrajina, ve 2010/11 Portugalsko a v už zmíněném ročníku 2021/22 Nizozemsko.

A teď se dostáváme k možným šancím dostat českého mistra přímo do skupiny Ligy mistrů. Vzhledem k podzimní jízdě českých týmů v základních skupinách evropských pohárů je alespoň okrajově ve hře o jedno z těchto nových míst v královské soutěži pro příští sezonu i Česko.

V pořadí získaných koeficientových bodů v této sezoně jsou na čele Itálie (14,000 bodů), Německo (13,642 bodů), Anglie (13,625 bodů) a Španělsko (12,687 bodů). Hned za nimi na pátém místě je Česko s 12,000 body. Na první pohled jde o nevelký rozdíl, nicméně pro české kluby bude na jaře problematické získávat další body, protože ve většině zápasů budou čelit silnějším soupeřům.

Nils Mackay, analytik Opty, zveřejnil po základních skupinách na sociální síti X projekci, ve které dává Česku šanci na umístění v nejlepší dvojce zemí jen ve výši 1,1 %. Jeho model vidí jako největšího favorita Anglii (77 %), šance Itálie (50,4 %) a Německa (48,3 %) jsou téměř vyrovnané, s odstupem pak jsou Španělsko (12,5 %) a Francie (9,9 %). Okrajovou šanci má ještě Belgie (0,8 %).

Doplňme, že první z dalších dvou nových míst v Lize mistrů získá v příštím ročníku třetí tým páté země žebříčku národních koeficientů UEFA, což je Francie. Doposud hrál třetí tým francouzské ligy nemistrovskou část kvalifikace, toto místo se nově přesune pro čtvrtý tým francouzské ligy.

A poslední čtvrté nově vytvořené místo připadlo na mistrovskou kvalifikaci. Z předkol, kterých se budou účastnit pouze mistři lig, nově do ligové fáze postoupí pět týmů místo dosavadních čtyř. To samozřejmě znamená o něco snazší cestu do ligové fáze pro všechny zúčastněné. V nemistrovské části kvalifikace se nic nemění, účastní se jí 11 týmů - šest začíná v druhém předkole, pět se přidá ve třetím předkole - a do ligové fáze postoupí dva týmy.

Vítězové letošního ročníku Ligy mistrů a Evropské ligy mají zaručeno místo v ligové fázi příštího ročníku Ligy mistrů. Mohou se však tamtéž kvalifikovat i z domácích lig, v případě vítěze Ligy mistrů je to velmi pravděpodobné a děje se tak pravidelně. Pokud tato situace nastane, místo vyhrazené pro obhájce se uvolní a je potřeba jej zaplnit. A v tomhle případě může dojít na Slavii, pokud by se stala příštím českým mistrem. Má totiž mnohem lepší klubový koeficient než Sparta. Detaily o tom najdete v textu Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.

Související články

Otazníky nad Haškem. Ptáme se: měl by u reprezentace zůstat, nebo skončit?

Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?

Reprezentace

Video: Balzám na české rány. Šulcův krásný gól

Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.

Reprezentace

Šampioni v županech. Jak Magdeburk dobyl Evropu straně navzdory

Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.

Historie
Popup se zavře za 8s