Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Nejhezčí fotbal proti nejlepší obraně. Deschamps ví, co rozhodne

09. červenec 2024
Sdílejte:
První semifinále na Euru je tu. Jde o střet dvou fotbalových filozofií. Hezký fotbal proti zkušenosti a neprostupné obraně. Je jasné, na čí straně jsou neutrální fanoušci…
Deschamps vs. De la FuenteFoto: Profimedia

Na mistrovství Evropy zbývá odehrát už jen tři zápasy. První z nich má výkop od devíti večer v Mnichově. Jde o semifinále mezi dosud neporaženým Španělskem a Francií, která ve čtyřech z pěti zápasů nedostala gól, a tak jí na postup mezi poslední čtyřku stačily celkem tři vstřelené góly – dva z toho byly vlastní a jeden z penalty.

Španělsko zatím na turnaji zazářilo a je jediným týmem, který vyhrál všech pět zápasů (ve čtvrtfinále s Německem až po prodloužení). Jsou také na prvním místě v počtu vstřelených branek (11) a na prvním místě v počtu střeleckých pokusů (102) a získaných míčů (230), což dokazuje, jak působivě si vedou směrem dopředu i v obraně.

Dá se říct, že Španělsko dosud na Euru hraje nejatraktivnější fotbal. A lidé to vnímají. Například čtenáři Football Clubu mají v anketě před semifinále jasno. Ze zhruba 7700 hlasujících věří na titul Španělsku plné tři čtvrtiny z nich (75 %).

Kdo vyhraje EURO 2024?

„Moji hráči jsou nenasytní,“ rozplýval se trenér Luis de la Fuente po čtvrtfinálové výhře nad Německem. „Vždycky je samozřejmě co zlepšovat, ale nemůžeme zpochybňovat jejich hrdost, kvalitu a odhodlání,“ dodal. Už dřív se nebál svůj tým pochválit, že hraje nejlepší fotbal na turnaji (a měl pravdu). Dodal k tomu ale, že ví, že to není záruka ničeho a už vůbec ne toho, že nejlepší fotbal automaticky znamená výhru na turnaji.

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Španělsko má spolu s Německem jako jediné dvě země tři zlata z evropských šampionátů, La Roja konkrétně z let 1964, 2008 a 2012. Dál je tak ve hře o to stát se historicky nejúspěšnější zemí na Eurech, která se hrají od roku 1960. Dál má Španělsko stříbro z roku 1984 a bronz z posledního evropského mistrovství, kde v semifinále vypadlo s Itálií po penaltách.

V cestě La Roja teď stojí solidní tým Francie, který si v dosavadních pěti zápasech udržel čtyři čistá konta. Les Bleus usilují o čtvrté finále na velkém turnaji za posledních osm let (po EURO 2016 a finále mistrovství světa 2018 a 2022), což je neuvěřitelná bilance, která svědčí o jejich zkušenosti z velkých zápasů.

„Jsme v semifinále a to je něco, co bychom neměli brát jako samozřejmost, i když jsme si na to možná v poslední době zvykli," řekl trenér Didier Deschamps po čtvrtfinálovém vítězství nad Portugalskem na penalty. „Teď si jdeme pro vítězství," dodal.

Francie EURO vyhrála v letech 1984 a 2000. K tomu má stříbro z roku 2016 a bronz z roku 1996, kde Les Blues v semifinále na penalty vyřadilo Česko. Na minulém evropském šampionátu Francouzi vypadli v osmifinále na penalty se Švýcarskem.

„Na posledních pěti velkých turnajích včetně toho letošního odehrála Francie celkem 30 zápasů. V základní hrací době prohrála jeden jediný: ve skupině MS 2022 s Tuniskem (0:1). Není to často hezký, letos extra ne, Deschamps ale taktiku není důležité vyhrát, ale neprohrát dovedl k dokonalosti,“ komentuje francouzské rozpoložení Štěpán Touma, expert na francouzský fotbal a spolupracovník Football Clubu.

„Způsob, jakým se letos Francie prokousala do semifinále, je bizár, o tom žádná. Ofenzivní bída ale zastiňuje naprosto TOP obranu. Těžká skupina s Rakouskem a Nizozemskem, osmifinále s Belgií, čtvrtfinále s Portugalskem... a jeden jediný inkasovaný gól. Z penalty. Kterou Maignan napoprvé chytil,“ pokračuje Touma ve svém komentáři na síti X.

„Střelecky je to ale totální festival marnosti. Mbappému to nejde a maska mu to neusnadňuje, Dembélé je notorický palič, Kolo Muani to stejné, Thuram se do šancí radši nedostává, Barcola chodí na pár minut... a že má na lavičce Girouda, na to asi Deschamps už zapomněl,“ shrnuje bilanci pouhých tří vstřelených gólů v pěti zápasech Touma.

„Tohle je úplně nový, odlišný zápas. Francie má plno hráčů, kteří obvykle často skórují, a my nechceme, aby se na to teď rozpomněli,“ řekl španělský trenér Luis de la Fuente, který musí sáhnout do sestavy, když mu budou chybět Carvajal, Le Normand a Pedri.

„Španělsko hraje na Euru zatím nejlépe. Všechny španělské týmy měly vždy dobré záložníky, kteří dokázali kontrolovat zápasy. Zejména Rodri je pro španělský tým nepostradatelný,“ uvedl francouzský trenér Didier Deschamps, kde vidí klíč k úspěchu. Zálohu drží po celý turnaj zpevněnou třemi spíš defenzivními záložníky – Kanté, Tchouaméni a Rabiot (případně Camavinga). Na tom se nejspíš nic nezmění ani v semifinále. Deschamps totiž ví, jak chce vyhrát a je mu úplně jedno, že se to fotbalovým fanouškům nelíbí.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s