Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Mistr světa na pátý pokus. Messi dal zapomenout na německé prokletí

18. prosinec 2022
Sdílejte:
Argentina je poprvé od roku 1986 mistrem světa, na vrchol ji dovedl Lionel Messi. Byl to jeho nejlepší mundial ze všech možných pohledů. Připomeňte si předchozí čtyři šampionáty, během kterých vystavili Argentině třikrát stopku Němci.
Je to tam.Foto: Profimedia

Mistrem světa se na 22. šampionátu v Kataru stala Argentina. V nádherném finále porazila obhájce titulu z Francie 4:2 na penalty po předchozí remíze 3:3.

Jihoameričané tak slaví svůj třetí titul mistrů světa v historii a první od roku 1986 a zažívají neskutečné dva roky, když loni poprvé od roku 1993 vyhráli i Copa Américu.

Kromě jiného to znamená, že Lionel Messi ve 35 letech má svůj první titul mistra světa, poslední velkou trofej, na kterou dosud nedosáhl.

Ve finále k tomu přispěl dvěma brankami (ve 23. minutě z penalty a pak ve 109. minutě v prodloužení). Dohromady dal v Kataru sedm branek a k nim připsal tři asistence. Podílel se tak na 10 z 15 argentinských gólů v Kataru.

Nestal se sice nejlepším střelcem 22. MS, když ho ve finále přestřílel Kyllian Mbappé (dva góly z penalty a jeden krásný ze hry), ale byl i tak vyhlášen nejlepším hráčem katarského mistrovství.

Byl to nejlepší Messiho mundial ze všech možných pohledů. Dosud byl jednou ve finále, dvakrát ve čtvrtfinále a jednou v osmifinále. Třikrát z toho byla porážka od Německa, jednou od Francie.

Až do Kataru nedal gól ve vyřazovací části - v Kataru dal naopak jako první v historii gól v každé fázi turnaje. Dohromady dal na předchozích čtyřech mistrovstvích šest gólů a připsal si pět asistencí.

Tady je krátké shrnutí předchozích Messiho mistrovství světa.

MS 2006 Německo

Lionel Messi byl v Německu 18letý a svůj první gól na mistrovství světa dal Srbsku a Černé Hoře.

Byl to už druhý zápas Argentiny na šampionátu a Messi s číslem 19 na něm debutoval, když šel do hry v 75. minutě. O 13 minut později uzavřel skóre na 6:0.

Proti Nizozemsku (0:0) v posledním zápase ve skupině si připsal první start na mistrovství světa v základu a jako náhradník byl u toho, když Argentina v osmifinále porazila Mexiko 2:1.

Jen mezi náhradníky zůstal, když Německo vyřadilo Argentinu na penalty ve čtvrtfinále.

V Německu si tak při svém debutu připsal jeden gól.

MS 2010 Jihoafrická republika

Messi přijíždí do Jihoafrické republiky jako zářivá hvězda. Už vyhrál Zlatý míč i Ligu mistrů a k tomu dovedl Argentinu ke zlaté olympijské medaili v Pekingu 2008.

Na mistrovství světa je z toho ale zase jen čtvrtfinále a opět konec s Německem – tentokrát navíc po debaklu 0:4.

Messi zůstává daleko za očekáváním, za celý turnaj nedá gól a připíše si jen jednu asistenci.

MS 2014 Brazílie

Tohle bylo dosud nejlepší mistrovství světa Lea Messiho. Byl vyhlášen nejlepším hráčem brazilského šampionátu, ale tuhle trofej by určitě vyměnil za titul mistra světa. O ten ho připravil Mario Götze gólem v prodloužení ve finále.

Messi zářil ve skupině, kde dal čtyři góly a dva z toho Nigérii. Až do katarského finále s Francií to byl jeho jediný zápas na mistrovství světa, kde dal víc jak jeden gól.

Ve vyřazovací části Messi přidal jen jednu asistenci. Argentina hrála „dietní“ fotbal, když v osmifinále porazila Švýcarsko 1:0, ve čtvrtfinále Belgii 1:0 a v semifinále hrála 0:0 s Nizozemci a postoupila až na penalty. Také ve finále gól ze hry nedala.

MS 2018 Rusko

Lionel Messi nezačal tohle mistrovství nejlíp, když zahodil penaltu v prvním zápase proti Islandu (0:0). Ještě hůř jemu i celé Argentině bylo po prohře 0:3 s Chorvatskem.

Záchrana přišla v posledním zápase ve skupině, kdy dal Messi po čtyřech letech zase gól Nigérii a pomohl tím k postupu do osmifinále.

V něm ve skvělém zápase Argentinu poslala domů Francie, pozdější mistr světa. Nepomohly ani dvě Messiho asistence.

Po ruském šampionátu Messi oznámil konec v reprezentaci. Teď určitě nelituje, že ho trenér Lionel Scaloni přesvědčil k návratu.