Nejen česká liga odkládala utkání. Sobotní sněhová smršť neskončila na hranicích a bílá pokrývka zasypala i Bavorsko. Zastavila městskou dopravu, rušila vlaky a v Ulmu, domovině klanu Hoeneßů, dokonce cestující v zastavených soupravách nocovali. To pořadatele přimělo v sobotu ráno odvolat střetnutí v Allianz aréně, kam měl dorazit berlínský Union. Náhradní termín by měl připadnout na přelom ledna a února s utkáním vloženým doprostřed týdne.
Sněhová nadílka udělala čáru přes rozpočet i Julianu Nagelsmannovi. Kvůli zrušenému letu z jeho domovského Mnichova do Hamburku cestoval na los skupin Eura napříč celým Německem autem. Volnou sobotu si naopak užil Thomas Müller. Celý den krmil své účty na sítích příspěvky, jednou uklízel sníh, podruhé ukázal, jak si s touhle odpovědností poradil jeho kůň Dave.
Fotbalu ale dostal fanoušek pořád řádný nášup. Třeba vyrovnaný duel mezi Gladbachem a Hoffenheimem. Výběr Pavla Kadeřábka, který nastoupil v základní sestavě, soupeře přestřílel, přeběhal, přesprintoval, od oka by se dalo říct i přehrál. Pozadu ale zůstal v té jediné statistice, na které nakonec záleží – na vstřelené góly prohrál 2:1.
Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.
Za Gladbach, praktikující víc přímočarý přístup, se prosadili oba nasazení útočníci - Alassane Pléa a Nathan Ngoumou. Tomáš Čvačara utkání vynechal se svalovými problémy. Gladbach se musel obejít bez něj, stejně jako Jordana, Weigla, Wöbera a dlouhodobě absentujícího Omlina. O to hodnotnější pro ně může sobotní výhra být.
Pro Hoffenheim, který začal sezonu na jedničku, jde o čtvrtou ztrátu bodů v řadě. Jejich ofenzivní raketa, 21letý Maxi Beier, drží v lize už pětigólový střelecký půst. Zastupuje ho Wout Weghorst. Všechny čtyři ligové zásahy nizozemského dlouhána přišly v posledních pěti duelech.
Pátá nejhorší obrana v lize čelila druhému nejlepšímu útoku (měřeno xG). I tak se dá říct, že Brémy jely do Stuttgartu. Sebastian Hoeneß už dopředu avizoval, že proti Werderu postaví Guirassyho i Undava, oba své hroty ve skvělé formě. Doplnění o Silase zprava a Führicha zleva to skoro hraničící se šikanou. Tato čtveřice, dirigovaná ze zálohy Milotem, skutečně obranu Brém trhala. Vytvořených 2,7 xG jenom v prvním poločase toho budiž důkazem. Zetterer, nastupující namísto znovu chybějícího Pavlenky, za svá záda ale pustil jen pokus Undava.
V poločase musel Ole Werner, 35letý trenér Brém, svým svěřencům klást na srdce, že nejlepší obrana je útok. Na pravé straně hrozící Mitchell Weiser přiměl ve druhé půli Stuttgart myslet i dozadu. Přesto se mezi střelce dostal i Guirassy, když spolehlivě proměnil pokutový kop (2:0). Z čeho je Stuttgart dělaný, ukáží příští tři zápasy. Už ve středu v poháru vyzve Dortmund, následují Leverkusen a Bayern v lize.
Hlavní podívanou přinesla neděle. Leverkusen s Dortmundem byl souboj doprovázený otázkou, kdo má na to vyzvat letos Bayern. BVB vstřelilo brzký gól a Edin Terzić tak mohl nechat plný průchod svému vnitřnímu Mourinhovi. 69 % držení míče ve prospěch Leverkusenu, 23 střel Bayeru ku 6 BVB, 16:1 na rohové kopy. Podle xG si tým Xabiho Alonsa vytvořil šance v hodnotě 2,1 gólu.
xG se obecně nasčítává rychleji, pokud tým prohrává (z logiky věci víc tlačí dopředu). A to byl případ Leverkusenu až do 79. minuty. Pouhých pár desítek vteřin po svém příchodu na hřiště poslal Patrik Schick přihrávku přes vápno. Balon proskákal skrz bránící protihráče a našel Victora Boniface, který ukončil svou pět ligových zápasů trvající střeleckou přestávku. Schick se po doléčení zranění uvedl už i gólově, a to ve čtvrtek při výhře v Evropské lize. V obou zápasech po příchodu z lavičky hrál po boku Victora Boniface.
Frustrovaný Leverkusen devadesát minut bušící na dveře zaparkovaného autobusu v závěru povolil uzdu nervům. Přes všechnu v létě přivedenou zkušenost tak naznačil, že jejich největším nepřítelem v honbě za tituly může být stres. A toho jim BVB dodalo přehršel. Emre Can zatahující se mezi stopery, krajní obránci uvolněni limitovat hrozbu Bayeru z křídel, zatažená záloha a jen Füllkrug vepředu čekající na nakopnutý balon.
Leverkusenu tak skončila 14zápasová série výher (napříč soutěžemi) a ve 13. kole si připsal teprve druhou ztrátu bodů. K té první došlo v Mnichově na Bayernu už ve 4. kole (2:2).
Dortmund ukazuje, že s velkými soupeři umí uhrát výsledek. Ať je to v Lize mistrů proti Newcastelu nebo v Bundeslize proti všem, kdo nejsou Bayern. Budou to chtít znovu dokázat nejen v týdnu se Stuttgartem, ale i příští víkend proti Lipsku. Návrat do top 4 je ve hře.
Wolfsburgu se tu mimo zmínek o Václavu Černém moc pozornosti nedostává. A má to svůj důvod. Naposledy o víkendu nestačili na Bochum (3:1). Kdo by chtěl výsledek označovat za překvapivý, pletl by se. Wolfsburg totiž hrál venku a tým Nika Kovače to na hřištích soupeřů prostě neumí. Ze sedmi zápasů vyhrál na cestách jediný - v Kolíně. Reputaci si napravuje slušnou domácí formou (4-1-1) a v součtu to stačí na nezajímavé jedenácté místo.
Pro ambiciózní celek, který od léta 2021 zainvestoval do sestavy bezmála 200 milionů eur, jde o umístění daleko za očekáváními. Potíží nejsou jen neuspokojivé výsledky. Začíná převládat názor, že Kovač nedokázal za svých 17 měsíců na lavičce klubu vybudovat identitu. To podporuje skutečnost, že Wolfsburg letos nastoupil už ve čtyřech různých rozestaveních.
Z evropských top lig je nejblíž, tradičně v ní působí hodně českých fotbalistů a pyšní se atmosférou, jakou jen tak někde nenajdete. To je Bundesliga. Pokud vás, zvláště před blížícím se Euro v Německu, láká návštěva této soutěže, máme pro vás manuál, kolik stojí lístky, jak je sehnat a na co si dát pozor.
Čtyřobráncový systém orientovaný na dva křídelníky kouč opustil hned po prvním klopýtnutí ve prospěch formace 4-2-3-1. Tu stavěl kolem letní posily Lovra Majera na desítce. Pro zápas s Leverkusenem ale utekl zpět do své komfortní zóny se třemi obránci. Když potom 4-2-3-1 nezafungovala v Augsburgu, tak u tříobráncové varianty zůstal. S výjimkou extrémně nepovedeného zápasu s Gladbachem (4:0). Ten se nesl ve znamení experimentu se 4-4-2. I tahle horská dráha se dá ale označit za znak stability proti loňské sezoně.
Jen jednou v dosavadním ročníku potom nastoupila totožná jedenáctka do dvou po sobě jdoucích utkání. Dalo by se namítnout, že Wolfsburgu kazí plány zdravotní trable. Pár utkání vynechal brankář Casteels, nemoc jakoby si mezi sebou předali kapitán Arnold a letní posila Maehle. Arnold navíc před posledním víkendem vypadl pro problém se zády. Dlouhodobě jsou mimo stoper Bornauw a útočník Nmecha. Nic z toho ale nejsou absence, které by si říkaly o překopání formace ani změny v kádru týden co týden.
Sedmnáct měsíců trvající hledání identity, herního stylu, neutuchajících změn v kádru, rozdílná forma doma a na cestách (ta také klub provázela už loni, kdy vlci jen pro změnu doma prohrávali a body sbírali na výletech). K tomu třeba ztráta evropské kvalifikace poslední hrací den minulého ročníku proti už odepsané Hertě. To všechno se začíná sčítat. Nutno přesto dodat, že kolem osoby trenéra Kovače panuje klid. Jen aby to nebyl ten pověstný klid před bouří.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.